240 találat a(z) kereseti korlát cimkére
Katás egyéni vállalkozó jövedelemszerzési korlátja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól gondolom-e, hogy nyugdíjas katás egyéni vállalkozónak nincs nyugdíj melletti jövedelemszerzési korlátja? Tekintve, hogy nyugdíjjárulék-alap, amelynek a 18-szorosa lenne a korlát, nincs a katás egyéni vállalkozónál. Egy példán: ha az éves bevétele 5900 e Ft.és megfizeti a 25 e Ft. x 12 hóra= 300 e Ft. katát, akkor 5900-300=5600 eFt adózott jövedelemre tesz szert az adóévben. Kérem erősítsenek meg, ha így van. Válaszát előre is köszönve, tisztelettel: Reményiné
Értelmezés kereseti korlátra Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném, ha példával tudnánk értelmezni az alábbi jogszabályt. A vállalkozói kivét összege 2014-ben 118 000 Ft/hó és a rehabilitációs ellátás összege 61 800 Ft. Megzavar az "és" kifejezés. Ha lehetne sürgős volna. Köszönöm szépen. "Az átmeneti időszakra vonatkozó korlát) Ha a korábbi ellátás III. csoportos rokkantsági nyugdíj volt: megszűnik az ellátás, amennyiben a hat egymást követő hónapra vonatkozó jövedelem havi átlaga meghaladja- a folyósított ellátás összegének kétszeresét, és - a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét (2013. évben 98 ezer forint)".
Nők munkában töltött 40 év utáni nyugdíjas Kérdés
Érvényes rá, ha nyugdíjasként újból munkába áll, hogy csak a minimálbér másfélszeresét keresheti?
Rokkantsági ellátás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk rokkantsági ellátásban részesül, 1952-ben született. Komplex felülvizsgálatra nem hívták be, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál azt mondták, nem is fogják, mert állapota végleges. A szakvéleményben – ami 2005. évi – az áll, hogy a munkaképesség csökkenése 67%, III. csoport. Kérdéseim a következők: dolgozhat-e teljes munkaidőben; a jövedelemkorlát érvényes-e az ő esetében; nyugdíjas vagy sem, és milyen munkavállalói járulékokat kell vonni a jövedelméből? Válaszukat előre is köszönöm.
Nők 40 nyugdíj – kereseti korlát Kérdés
Tisztelt Szerkesztők! Szeretném megkérdezni: a 40 éves jogviszonnyal rendelkező nő elment nyugdíjba. Milyen nyugdíjasnak minősül az említett nő, aki jelenleg 59 éves? Saját jogú öregségi nyugdíjas? Vonatkozik-e a kereseti korlát a 40 éves jogviszonnyal nyugdíjba vonult 59 éves nőre? Ha igen, akkor meddig? Amennyiben ez az 59 éves nő őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, akkor ő biztosított őstermelő lesz, mert még nem érte el a kor szerinti nyugdíjas korhatárt? Őstermelőnél hogyan kell figyelni a kereseti korlátot, mivel az őstermelő csak év végét követően ad a jövedelméről bevallást? Köszönettel várom a válaszukat: Szabóné
Nyugdijas közalkalmazott Kérdés
Tisztelt Szakértő! A jelenleg előrehozott öregségi nyugdijas közalkalmazott pedagógus - nyugdija felfüggesztése mellett folytatja pedagógusi tevékenységét. Van-e lehetősége arra, hogy egyéni vállalkozóként végezzen szakértői, lektorálási stb.tevékenységet és ebben az esetben csak az éves vállalkozói kivét összegére (min.bér 18x-át nem haladhatja meg) kell figyelnie. Vagy egyáltalán nem szerezhet jövedelmet a közszférán kivül sem? Köszönöm szépen a válaszát.
Kereseti korlát katás társas vállalkozónál Kérdés
2013-ban töltöttem be az 58. életévemet és a nők 40 éves jogosultsága alapján szeptembertől öregségi nyugdíjban részesülök. Társas vállalkozóként 2014-től a kata szerinti adózást választottam. Ha 2014-ben éves szinten 5 millió forint lesz a katás bevétel (havonta kb. 400 ezer forint), akkor kell szüneteltetni a nyugdíjat? Ha igen, akkor melyik hónaptól? Előre is köszönöm a választ.
Korhatár előtti ellátás Kérdés
2013. december 12 én Dr. Bérces Anna által írt cikkel kapcsolatban lenne kérdésem. Az alábbi cikkből idézett részt nem értem igazán."A kereseti korlátot azoknál kell alkalmazni, akik az ellátás folyósítása mellett biztosítással járó jogviszonyban állnak, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytatnak, és az általuk fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes minimálbér havi összegének tizennyolcszorosát. Ez 2013-ban a havi 98 000 forint minimálbér alapján 1 764 000 forint. A felsoroltak közül a 2012. január 1-jétől hatályos szabályok szerint csak a nők 40 éves jogosultsági idő alapján megállapított nyugellátásban részesülők minősülnek kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak (mivel őket a Tbj. saját jogú nyugdíjasnak tekinti).Bár a szabályok szerint ők saját jogú nyugdíjasok, de ha a reájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt még nem töltötték be, reájuk is vonatkozik a kereseti korlát. Így ha a korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, balettművészeti járadékban részesülő még nem töltötte be a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, s vállalkozói tevékenységet folytat, társadalombiztosításával kapcsolatos fizetési kötelezettségeire az aktív korúakra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Tehát fizetnie kell a szociális hozzájárulási adót, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot, valamint a nyugdíjjárulékot is, de nem vonatkozik rá a kereseti korlát, mivel a vonatkozó szabályok alapján nem minősül kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak."Ha jól értelmezem a cikket, akkor itt azt olvasom ki, hogy például az egyéni és a társas vállalkozó (nem 40 év szolgálati idővel rendelkező ) aki korhatár előtti ellátásban részesül és megfizeti a főállású vállalkozók utáni járulékokat, akkor a tagi jövedelemkivét az nem tartozik a korlát alá? Vagy esetleg osztalékot akart írni a szerző? Válaszukat előre is köszönöm
Korhatár előtti nyugdíjat kap és dolgozik is? Erre figyeljen! Cikk
Ha valaki dolgozik vagy vállalkozik, miközben valamilyen korhatár alatti ellátásban részesül, munkájáért kapott, vállalkozásában felvett nyugdíjjárulék-köteles jövedelme nem haladhatja meg az úgynevezett éves kereseti korlátot. Ha mégis több annál, le kell mondania nyugellátásáról. Cikkünkben ismertetjük azokat a legális megoldásokat, amelyek megszüntetik, vagy enyhítik ezt a gondot.
Kereseti korlát Kérdés
2012-től rehabilitációs ellátásban (és a mai napig még nem volt soros komlex felülvizsgálaton) részesülő egyéni vállalkozó kereseti korlátjával kapcsolatosan kérdezném. Az egyablakos rendszer keretében figyeli-e a hatóság a bevallások megküldésével a kereseti korlát átlépését? Ha átléptük, akkor mennyi időre visszamenőlegesen követelheti vissza az ellátást? Sajnos mi nem jelentettünk semmit, bízva az egyablakos rendszerben. A hatóságoknak itt van-e felelőssége?
Kereseti korlát főállású katás egyéni vállalkozónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni állásfoglalását azzal kapcsolatban, hogy az öregségi nyugdíjkorhatárt be nem töltött, művészeti tevékenységet folytató, korhatár előtti ellátásban részesülő katás főállású egyéni vállalkozónak a kereseti korlát vizsgálatánál elég csak a 81 300 forintot figyelembe venni független attól, hogy a számlás bevétele esetleg eléri a hatmillió forintot? A Tbj. jogviszonyból származó keresetet említ, a Katv. 10. § (1) bekezdése nyugdíjjárulék-alapot képező keresetként 81 300 forintot vesz figyelembe azzal, hogy a főállású kisadózó a fizetési kötelezettségének a tételes adófizetéssel tesz eleget. Kérem segítségüket, tisztelettel várom válaszukat.
Megváltozott munkaképességű személyek: módosulhat az ellátási jogosultság Cikk
A megváltozott munkaképességű személyek könnyebben juthatnának ellátáshoz, az ellátásban részesülők keresete akár korlátlan is lehetne. Összefoglaltuk azt a törvényjavaslatot, amelyet több kormánypárti képviselő nyújtott be a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvény módosításáról.
Kereseti korlát értelmezése katás egyéni vállalkozónál Kérdés
Az öregségi nyugdíjkorhatárt még be nem töltött, de a nők 40 éves jogosultsága alapján öregségi nyugdíjban részesülő kisadózóra (katás) nem vonatkozik a kereseti korlát. Akár évi 6 millió forint katás bevétel esetén sem kell szüneteltetni a nyugdíjat, és a havi 25 ezer forint kötelezettség terheli, mint katás egyéni vállalkozó.Jól értelmezem?
Eva, nyugdíj, kereseti korlát Kérdés
EVA hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó, aki saját jogú nyugdíjas, de kereset korlát alá tartozik. Mi számít jövedelemnek ebben esetben, mi a kereset korlátba beszámított összeg?
Kereseti korlát 2012-ben Kérdés
III. csoportos rokkant ellátása megszűnik, ha hat egymást követő hat hónapra vonatkóan a kerestének, jövedelmének havi átlaga meghaladja a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét. A kereseti korlát összegének meghatározásakor a nyugdíjjárulék alapjául szolgáló jövedelmet kell figyelembe venni. A főfoglakozású egyéni vállakozónál milyen jövedelmet kell figyelembe venni? Neki a nyugdíjjárulék alapja legalább a garantált minimálbér,de nem biztos, hogy ennyi bevétele van, s az sem, hogy ennyi a jövedelme. A hatóságok milyen bevallás alapján ellenőrzik a jövedelem alakulását?