240 találat a(z) kereseti korlát cimkére

Korhatár előtti ellátásban részesülők kereseti korlátja 2020 július 1-t követően Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korhatár előtti ellátásban részesülök (szolgálati járandóság). A kérdésem az lenne, hogy 2020 július 1-je után a tb-törvény változásának okán a kereseti korlát megszűnése vonatkozik-e a szolgálati járandóságban részesülő személyekre is. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Kardos István

Nők 40 év jogosultsági idős nyugdíja melletti keresetkorlát Kérdés

Szeretném kérdezni, hogy a nők kedvezményes nyugdíja mellett munkaviszonyban dolgozónak is csak szja-t kell fizetnie, igaz? És az éves keresetkorlát rá vonatkozik?

Munkavégzés nyugdíj mellett: így változnak a szabályok Cikk

A nyugdíjbiztosítással összefüggő 2020. évben várható változások alapvetően a 2020. július 1-jétől hatályba lépő új társadalombiztosítási törvény (T/8021. számú törvényjavaslat, továbbiakban Tbj. mód) következnek és elsősorban azokat a nyugdíjasokat érintik, akik ellátásuk mellett keresőtevékenységet folytatnak.

Kereseti korlát katás esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó, aki havi fix 50 ezer Ft adót fizet, egyúttal előrehozott (korkedvezményes) nyugdíjas is, s mint ilyenre, vonatkozik rá a kereseti korlát. Kérdésem, hogy mi számít bele a keresetébe? A "vélelmezett" 94 400 Ft nyugdíjjárulék-alapot képező jövedelem x12? (Feltételezve, hogy egész évről van szó). Vagy az adott évben kiszámlázott, vagy az adott évben ténylegesen befolyt, vállalkozásból származó bevétel? Köszönettel: R. I.

Rokkantsági járadék Kérdés

A rokkantsági járadékban részesülő személy részére adott Széchenyi kártyás étkezési juttatás beleszámít a 150% kereseti korlátba? Köszönettel.

Minimálbér, garantált bérminimum: mikor melyik számít ellátásnál, kötelezettségnél? Cikk

A társadalombiztosítással összefüggő jogszabályok mind az ellátások, mind a kötelezettségek vonatkozásában számos összeghatárt kötnek a minimálbérhez.

Kereseti korlát nők 40 nyugdíjnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik kolléganőnk hamarosan el tudna menni nők 40-nel nyugdíjba, azonban ezen döntése attól függ, hogy alkalmazni kell-e rá a kereseti korlátot (minimálbér 18-szorosa). Épp a napokban kaptam meg az Adózóna "nyugdíj és korhatár melletti kereseti korlát" cikkét, azonban nem túl egyértelmű, hogyan kell eljárni nők 40-nel nyugdíjba ment munkavállalóknál, mert egyszer azt mondja, hogy saját jogú nyugdíjasnak számít a nők 40-es is, egyszer meg azt, hogy csak az számít annak, aki betöltötte a nyugdíjhorhatárt, illetve, hogy a kereseti korlátot alkalmazni kell a nők 40-re. A kérdésem az lenne, hogy ha a kolléganő elmenne nők 40-el, és marad a bejelentett munkaviszonya, akkor kaphatja-e a jelenleti bérét (ami meghaladja a korlátot) és a nyugdíját is párhuzamosan?

Munkavégzés szolgálati járadék mellett Kérdés

Dolgozó fegyveres erőknél töltött szolgálati idő után vált nyugdíjassá, azaz nem töltötte be a nyugdíjkorhatárt. Milyen kereseti korlátok érvényesek munkavégzés, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony esetén?

Nyugdíj és korhatár előtti ellátás melletti kereseti korlát Cikk

Az év háromnegyedének végéhez érkezve számos esetben felvetődik a kérdés, hogy a nyugdíj, illetve a nyugdíjszerű ellátások mellett az év során szerzett keresőtevékenységből származó keresetek alapján szüneteltetni kell-e a nyugellátást vagy sem. A kérdésekből kiderül, hogy nagyon sokan nincsenek tisztában azzal sem, hogy nyugdíjban részesülnek-e vagy csupán nyugdíjszerű ellátásban.

Női 40 éves nyugdíj melletti keresetkorlát Kérdés

T. Szakértő! Több helyen is utánanéztem annak a problémának, hogy van-e keresetkorlát a 40 év munkaviszonnyal nyugdíjba vonuló nők esetében. Ahány helyen néztem, annyiféle választ találtam. Kérem, segítsen megtalálni a jelenleg hatályos jogszabályhelyet ebben a kérdésben! Másik problémám, hogy van-e különbség ebből a szempontból a munkavállaló és vállalkozó nyugdíjas esetében? Köszönöm

Rokkantnyugdíjas munkaviszonya Kérdés

T. Szakértő! Egy 1964-ben született nő elmondása szerint rokkantnyugdíjat kap. Munkaviszony létesítése esetén nyugdíjasnak minősül? Vonatkozik-e rá a keresetkorlát? Köszönettel Fidler Gáborné

Korhatár előtti ellátás melletti kereset Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Munkaviszonyból megszerzett korhatár előtti ellátást követően katás vállalkozóként max. 94 400 Ft/hó lehet a jövedelem a kereseti korlát alapján? És ebből levonva a tételes 50 ezer forintot 44 400 Ft/hó "maradna" tisztán? Vagy ez csak a számítás alapja és a számla többről is szólhat? 2. Az öregségi nyugdíj megállapításába viszont csak ezek a 94 400 forintos összegek számítanak majd be? Igen csökkenti az öregségi nyugdíj összegét. Köszönöm válaszát! F. Zsolt

Rehabilitációs ellátás melleti keresetkorlát Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A rokkantsági és a rehabilitációs ellátás melletti keresőtevékenységnél jövedelemkorlát érvényesül, amely szerint a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő keresőtevékenységet folytat, és jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát, vagyis 2019-ben a 149 ezer forintos minimálbér másfélszeresét, azaz a 223 500 forintot. Ez azt jelenti, hogy például egymást követő két hónapon keresztül akár havi 600 000 forintot is kereshet, míg a harmadik hónapban 223 000 forintot. ha ezt ismétli minden negyedévben éves jövedelme jóval több lesz, mint a minimálbér 1,5-szerese. A kérdésem arra vonatkozik, hogy ezek szerint éves szinten nincs maximalizálva a keresetkorlát, csak arra kell ügyelni, hogy három egymást követő hónapban ne haladja meg a minimálbér 1,5-szeresét a bére?

Egyre több megváltozott munkaképességű dolgozik, de további ösztönzőkre lenne szükség Cikk

A megváltozott munkaképességűek elhelyezkedési lehetőségeinek folyamatos javítását célzó intézkedések, valamint a munkaerőhiány együttes hatására a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatási rátája a 2011-ben mért 18 százalékról mára 35 százalék körüli szintre emelkedett a Trenkwalder becslése szerint.

Beletartozik-e a felszolgálási díj a jövedelemkorlátba? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szakács munkakörben foglalkoztatott dolgozónk közel egy évig betegállományban volt, most a kardiológusa engedélyezte számára a könnyített munkavégzést. A munkaalkalmassági vizsgálaton az orvos 6 órás napi munkát engedélyezett, és 6 hónapra kapta meg az alkalmassági engedélyt. Időközben volt a rehabilitációs intézetben, és határozatot kapott, C2 besorolással. Béréhez havonta felszolgálási díjat is kap, mely a forgalomtól függ. A rokkantsági és a rehabilitációs ellátás melletti keresőtevékenységnél jövedelemkorlátot kell betartani, amely szerint a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő keresőtevékenységet folytat, és az egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme három egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát, vagyis 2019-ben a 149 ezer forintos minimálbér másfélszeresét, azaz a 223 500 forintot. Dolgozónk a béréhez havonta felszolgálási díjat is kap, mely a forgalomtól függ. A felszolgálási díjat egyedül a 15%-os mértékű nyugdíjjárulék terheli, amelyet a munkáltatónak kell megfizetnie. A kérdésem az, hogy a felszolgálási díj beletartozik-e abba a jövedelembe, amelyet a megváltozott munkaképességű dolgozó fizetési korlátjába be kell számítani? Molnár Anikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink