2101 találat a(z) könyvelés cimkére
Tagi kölcsön – ügyvezetőváltás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. esetében az ügyvezető tagi kölcsönt bocsátott a cég rendelkezésére. Ezt követően a társaságot eladta, ő kilépett, új ügyvezető lépett a helyébe. A cég most egyszemélyes kft. Az új felállásban lehetőség van a tagi kölcsön megszüntetésére, pénztáron keresztül. Az új ügyvezető az összeget minden további nélkül kiveheti? Ha igen, milyen lépéseket kell könyvelni? Van-e valakinek fizetési kötelezettsége? Ha igen, ki mit fizet? Köszönettel várom válaszát! Papp-Lóránt Gizella
Kényszertörlés Kérdés
Tisztelt Szakértő Egyszemélyes kft. megalakulása óta nem szerzett árbevételt. A tulajdonos egyetlen jogviszonya ebben a kft.-ben van, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék lett elszámolva neki. Mivel semmiféle adót nem fizetett az évek alatt, szeptemberben megkezdték a kft. kényszertörlési eljárását, melyet 2016.12.20-ig lefolytattak, és 2017.02.08-án a bíróság megszüntette a céget. Azzal, hogy milyen bevallásokat kell elkészíteni a NAV felé, azzal tisztában vagyok. A NAV elévülés miatt törölt kötelezettségeket, ez eddig az egyetlen „bevétele” a cégnek, januárban pedig teljesen lenullázták a folyószámláját (4,5 millió forint). Ez a könyvelésben mivel állítható szembe, hogy nullás legyen minden kötelezettsége („kényszertörlést lezáró bírói végzés" – ez áll a NAV-folyószámlán) illetékként, egyéb ráfordításként? Valamint 680 ezer forint tagi hitel van a cégben, melyet mivel visszafizetni nem tud, ha a tulajdonos lemond róla, akkor illetékköteles-e, és az „AVBA”-n be kell-e jelenteni?” Köszönettel.
Saját termelésű készlet selejtezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előző évről megmaradt saját termelésű alma (készlet) selejtezését hogyan könyvelem? Tartozik a saját termelésű készlet állományváltozása, K251-258? Van még más könyvelési teendőm is? Köszönöm válaszát!
Táppénz-hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-tulajdonos táppénzes álományba került. 2016.09.29-től 2017.01.15-ig. A táppénz-hozzájárulási határozatot 2016.12.06-án (60 008 Ft), 2017.01.20-án (36 527 Ft ) és 2017. 02. 06-án (45 658 Ft) kapta meg a társaság. Kérdésem, hogyan és melyik számlaszámra kell az összegeket könyvelnem, ha a társaság 2017. 03. hóban utalta az összeget, a 1629-es bevallásban hogyan szerepeltetem. Üdvözlettel GK.
Tárgyi eszköz tulajdonjogának visszaállítása bírósági ítélet alapján Kérdés
2014-ben "A" társaság árverési eljáráson kívül, de árverés hatálya alatt vásárolt gépkocsikat a végrehajtás alatt álló "B" gazdasági társaságtól, amely a végrehajtást követően a könyveiből kivezette a gépkocsikat (fordított áfás számla került kiállításra). "B" társaságot közben a NAV végrehajtás alá vonta, és lefoglalta az ingóságait, többek között azokat is, melyeket "A" társaság megszerzett, és a könyvelésében is szerepeltetett. "A" társaság pert indított a NAV foglalása ellen, azzal a céllal, hogy a bíróság állapítsa meg a NAV-végrehajtás jogellenességét, mivel az ingóságok tulajdonosa szerintük már nem "B", a NAV által végrehajtás alá vont társaság. A bíróság 2016. januári ítéletében a NAV-nak adott igazat, mivel "B" társaság ingó vagyonát – melyet "A" megszerzett – 2015. január 25-ei keltezésű jegyzőkönyvvel oldotta fel a végrehajtó, a NAV pedig 2015. január 23-án kelt határozatával rendelte el a végrehajtást. Kérdés, hogy a végrehajtás alá vont ingóságokat kinek, hogyan és melyik év beszámolójában kell szerepeltetni, illetve a gépkocsik visszaadását hogyan kell helyesen könyvelni, és milyen bizonylattal kell rendezni a 2016. évben? Jelenleg a 2014. és a 2015. évben "A" társaság tartja nyilván tárgyi eszközei között. Szükséges-e a beszámolók önellenőrzése (a jelentős hibahatárt meghaladja), vagy a 2016. évben kell rendezni. Köszönöm: Mikro
Turisztikai kártya értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Helyi önkormányzat turisztikai kártyát vezet be illetékességi területén. Ezeket a kártyákat az önkormányzattól függetlenül működő turisztikai egyesület fogja értékesíteni. Mi módon kell a turisztikai egyesületnek a könyveiben szerepeltetnie egyrészt a beszerzést, másrészt az értékesítést? Milyen bizonylatot kell kiállítani a vevő részére az értékesített kártyáról? Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel: Timi
Befektetési életbiztosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Befektetési életbiztosítás visszavásárlásának könyvelési lépéseit szeretném megkérdezni. A befizetett összeg 8 000 eFt, ezt költségként elszámoltuk. A visszavásárolt összeg 2 200 eFt. Segítségét előre is köszönöm!
Támogatás elszámolása Kérdés
Mezőgazdasági tevékenységet folytató kft. a területalapú támogatás felét kapta meg a mérlegkészítés időpontjáig. Elszámolhatja-e bevételként a még fennmaradó összeget 2016. évi bevételként, az igényelt terület alapján, vagy meg kell várni a határozatot. Köszönöm válaszukat.
Üzletrészátadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni kft.-n belüli üzletrészátadás új belépő tagnak könyvelési tételéről. Köszönöm.
Sportoló kivásárlási díja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi eset kapcsán kérnénk véleményét. Hivatásos sportegyesület vagyunk, egyesületünk áfás. Munkaszerződéssel alkalmazott hivatásos sportolónkat az érvényes munkaszerződés hatálya alatt átvenné (kivásárolná) egy másik sportegyesület. A kivásárlás érdekében ezzel egyidejűleg a sportoló és egyesületünk közötti munkaviszony közös megegyezéssel megszűnne. Kérdésünk, hogy ez az úgynevezett kivásárlási ár hol szerepel a számvitelben helyesen, illetve a két egyesület közti írásban kötött megállapodás alapján a másik egyesület által fizetendő összegről áfás számlát kell-e kiállítanunk? Köszönettel.
Szerkezetkész lakás számvitele Kérdés
Tisztelt Pölöskei Pálné! 2016. 08. 13-ai, "Mutatjuk, hogyan csökkenthető az iparűzési adó" című szakértői levezetés válaszában leírtakat szeretném, ha tételesen, kontírkódok megadásával is szíveskedne levezetni. Ingatlanközvetítő áfa adóalany ügyfelem egy épülő többlakásos társasházból megvásárolt több társasházi albetétet, szerkezetkész állapotban. Ügyfelem a lakásokat kulcsrakész állapotba hozza és utána értékesíti. Tisztelettel kérem, szíveskedjen választ adni arra, hogy jól gondolom-e a könyvelés menetét: egyszerűsített éves beszámolót készítek összköltség eljárással, a költségek könyvelése az 5-s számlaosztályba történik. 1,/ Szerkezetkész lakás megvétele: T52,466-K38 2./ Felmerülő költségek: T51-56,466–K38,454 3./ Év végén még nincs befejezve az építkezés: T23-K 581, Szt.tv.105.§.(4)bek.szerinti áron 4./ Következő év elején visszavezetem: T581-K23 5./ Használatbavételi engedély időpontjában: T25-K581 6./ Értékesítéskor: T814-K25 Köszönettel: Kauker Zsoltné
Családi alapítvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi alapítvány könyvelésében szeretnék segítséget kérni. Tudom, hogy túl tág a kérdés, de nem találkoztam még ilyennel. Milyen szabályok vonatkoznak rá, milyen speciális dolgokra kell figyelemmel lenni. Az alapítvány nem gyűjt 1 százalékot, és nem végez gazdasági tevékenységet. Magánszemély alapította az unokája számára, hogy a későbbiekben esetleges betegség vagy tanulmányok finanszírozására tudja fordítani. Az alapítvány kedvezményezettje a magánszemély unokája. Milyen bevallási kötelezettségei vannak és milyen határidővel? Az alapítás dátuma 2016. 04. 22.
Vitatott kötelezettség Kérdés
Egy kft. ellen még 2015-ben peres eljárás indult kártérítési igény megtérítésének címén. A társaság ezen kötelezettségét nem ismerte el. A per során 2016-ban megállapították első fokon a felelősségét és fizetési kötelezettségét, de ugyanezen évben a másodfokú bíróság teljesen semmissé tette az elsőfokú bíróság döntését. 1. Kell-e 2016-ban valamilyen könyvelési tételt rögzíteni a vitatott kötelezettség tekintetében (lekötött tartalék képzése), hiszen a cég azt nem ismerte el, és a másodfokú bíróság is kimondta az első fokú bíróság döntésének semmisségét. 2. Az első fokú tárgyalás 2017-ben újra indul, közben a társaság végelszámolásról határozott. A végelszámolónak csak akkor kell a vitatott kötelezettségre lekötött tartalékot képezni, ha az adott határidőn belül a hitelezők hitelezői igényüket bejelentik, vagy a peres eljárás megindítása is megalapozza azt? 3. Hogyan kell könyvelni ezen tételt? T:413, K:414 4. Milyen jogkövetkezménye van, ha a hitelező nem jelenti be 40 napon belül hitelezői igényét, és a bíróság ennél hosszabb idő alatt, de neki ad igazat, azaz a társaságot kötelezi a kártérítés megfizetésére?
Ki nem fizetett osztalék, 2016. évi beszámolóban sorok átrendezése Kérdés
Hivatkozva a fenti két címen megválaszolt kérdésekre, valamit én valószínűleg rosszul értelmezek, ezért kérném a könyvelési tételeket az alábbiakhoz: 2015. évi mérlegfőösszeg 25105, mérleg szerinti eredmény 3775, jóváhagyott osztalék 3000, vagyis a kötelezettség 3000. Ha e szerint nyitom a főkönyvet 2016-ban, minden rendben. Azt nem értem, hogy az egyik válasz szerint az osztalékot nullának kell tekinteni, a másik szerint viszont (logikusan) szerepel 2016-ban, mint kötelezettség. Ha a mérleg szerinti eredményt átfordítom, az adózott eredmény 6775, ezáltal nő a saját tőkém és a mérlegfőösszeg is, viszont változatlan a kötelezettségem. Hogyan tudom ezt feloldani? Előre is köszönöm: Horváthné Syssy
Mérlegsor összevezetése II. Kérdés
Hivatkozva a "mérlegsor összevezetése" címen felvetett kérdésre, jól értelmezem, hogy ha 2015-re előírtak osztalékot, és 2016-ban (2015-ben már zárás után) az osztalékot nullának tekintve a kötelezettség csökken, az új adózott (2015-ös mérleg szerinti) eredmény és ezáltal a saját tőke összege nő? Ezt hogyan kell könyvelni? És mikor? Ha a tényleges 2015-ös főkönyvi kivonattal nyitok, hogyan tüntetem el a 47615-re könyvelt osztalékot?