2101 találat a(z) könyvelés cimkére

Osztalék elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2016. évi mérlegben a 2015-ben jóváhagyott osztalékot a kötelezettségekből vissza kell rendezni az eredménytartalékba illetve az adózott eredménybe. 2016-ban, ha az osztalék kifizetésre kerül, hogyan kell könyvelni? Ha nem kerül kifizetésre, a könyvelésben vezessük vissza az eredménytartalékba? Egyáltalán, az új előírások szerint a könyvelésben az osztalékot nem kell előírni kötelezettségként, csak a kifizetéskor kell könyvelni az eredménytartalékkal szemben? Ez esetben azonban olyan kötelezettségről van szó, ami a mérlegben egyáltalán nem szerepel. Így nem kapunk megbízható, valós képet a vagyoni helyzetről. Kérem sürgős segítségüket, mert a mérlegkészítéskor problémáim merültek fel. Üdvözlettel várom szíves válaszukat.

Időbeli elhatárolás Kérdés

Tisztelt szakértő! Helyesen gondolom-e, hogy a 2016. 4. negyedévi, illetve a havi bevallásúak esetében a december havi könyvelési díjat, amit 2017 januárjában számlázok, és a havi bevallású esetében is és a negyedéveseknél a december hónapot 2017 januárjában könyvelek le, ezt vevőkövetelésként fogom a 2016. évi beszámolóban szerepeltetni, mivel folyamatos teljesítésről van szó. Egyetlen dolog miatt van kételyem, az pedig az, hogy a teljesítés 2016. évben nem valósult meg, mert csak 2017 januárjában könyvelem le a decemberi számlákat. Folyamatos teljesítés esetén ezzel nem kell foglalkozni? Azért is izgat a kérdés, mert az elismert teljesítéseket kell vevőre/szállitóra könyvelni. Az tiszta számomra, hogy időbeli elhatárolást, például két évet érintő tételek esetében alkalmazunk. Telefon, vízdíj, áramdíj, ha az megvalósult teljesítés például 2016. decemberben, akkor az simán szállító, az áfája meg következő év januári lesz, és a 2016. éviben egyéb követelésként fogom nyilvántartani, majd kivezetni a 466-ra, amikor elszámolom az áfát. Köszönöm előre is a választ József

Osztalék jóváhagyása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 2016-ban kifizette a tulajdonosoknak a korábbi években jóváhagyott osztalékot. Elérkezett a 2016. évi beszámoló, mely 1971 eFt adózott eredménnyel (nyereség) zárult. További adatok: jegyzett tőke: 3000 eFt; eredménytartalék: 1556 eFt; lekötött tartalék: 1000 eFt. Helyesen járunk-e el, ha a beszámoló elfogadásakor tartott taggyűlésen 2500 eFt osztalékot jóváhagyunk, és 2016. évben nem szerepeltetjük azt a könyvelésben, hanem csak a taggyűlési jegyzőkönyvben és a 1629-es bevallás A-02-02 lapjának 20-as sorában, majd 2017. évben könyveljük le a taggyűlésen hozott határozat alapján a jóváhagyott osztalékot, és majd amikor kifizetjük, akkor a pénzügyi rendezést? (De lehet, hogy a pénzügyi rendezés csak 2018. évben fog megtörténni, addig kötelezettség lesz!) Köszönettel.

Nyílt végű lízing könyvelési tételei a havi számlák alapján Kérdés

A beszerzéskori tételek könyvelési tételei megvannak az archívumban. Konkrétan az a kérdésem, hogy a 368-as számláról hogyan tűnik majd el az áfa?

Bt. gazdasági eseményeinek kontírozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen kedves megadni az alábbi gazdasági események kontírozását, rövid magyarázattal kiegészítve: 1. Céges bankkártyával kifizetett magáncélú vásárlás, számla nincs róla. 2. Céges bankszámláról teljesített, céges telefonszámla összegének rendezése, számla nincs meg róla. Előre is köszönöm!

Gázolaj jövedékiadó-visszatérítésének könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném a segítségét a mezőgazdasági gázolaj visszaigénylésének helyes könyvelésében. Itt, az Adózóna oldalon találtam kettőféle verziót. 1.) Sinka Júlia: "A mezőgazdasági termelő és az erdőgazdálkodó által befizetett jövedéki adó visszatérítése nem a ténylegesen felhasznált gázolaj mennyisége alapján történik, ezért ott a felhasznált gázolaj és az igénybe vett gépi bérmunka-szolgáltatás alapján visszaigényelt jövedéki adót egyéb bevételként kell elszámolni, a 362-9 főkönyvi számlával szemben.. http://adozona.hu/kerdesek/2013_10_7_Tamogatasok_elszamolasa_etp 2.) Tirpák Anita "A számviteli törvény jövedéki adóval kapcsolatos ide vonatkozó paragrafusa (78. § (2)) a következőképpen fogalmaz: “(2) Anyagköltségként az üzleti évben felhasznált vásárolt anyagok bekerülési (értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt bekerülési) értékét, továbbá a vásárolt növendék-, hízó- és egyéb állatok bekerülési értékét kell kimutatni. A termelés, a tevékenység, a szolgáltatás során keletkezett hulladékok, haszonanyagok értékével, az anyagok bekerülési értékében figyelembe vett vámteher, jövedéki adó, termékdíj visszatérített összegével az anyagköltséget csökkenteni kell.” Ezért a visszaigényelt jövedéki adó összegével az üzemanyag-felhasználás anyagköltségként elszámolt összegét kell csökkenteni: T 362 - K 511. http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_10_jovedeki_ado_visszaterites_elhata_mim Melyik a helyes?

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonában lévő üzlethelyiséget a kft. eladja. Kérdésem az lenne, hogy az energetikai tanúsítvány költségét, illetve az ingatlanközvetítői díjat hova kell könyvelni? Segítségét köszönöm. Ildi

Osztalék utáni adót kiváltó adó könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katára való áttéréskor az osztalék utáni adót kiváltó adót az éves beszámolóban hol kell szerepeltetni (egyáltalán kell-e)? Köszönettel.

Egyesület támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület önkormányzattól – amely tagja is az egyesületnek – visszatérítendő támogatást kapott a működési kiadások fedezésére. Hogyan kell ezt az összeget számvitelileg elszámolni az egyesületnél? Köszönöm válaszukat!

Pénztárgép-módosító Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Az egyéni vállalkozónál NAV-ellenőrzés történt, a vásárlás értékét a vállalkozó beütötte az online kasszába, mindent rendben találtak, visszaadták a vásárlás értékét, és átadták a vállalkozónak a jegyzőkönyvet. A beütött bevétel az aznapi bevétel, ami bement a NAV-hoz. Hogyan kell visszavenni, pénztármódosítót kell arra a napra kiállítani, vagy a jegyzőkönyv alapján a bevételből mínusszal lekönyvelni a pénztárkönyvben? Köszönöm.

Osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ig társasági adó hatálya alá tartozó kft. 2015. évi mérleg szerinti eredménye 1000 eFt, eredménytartaléka -500 eFt. 2016. évtől evás lett, a 2016. évi eredménye 3000 eFt. 2017-től ismét társaságiadó-alany. Kérdésem az lenne, hogy a 2016. évi 3000 eFt-ot kiveheti-e adómentesen 2017. évben a 2016. évi beszámoló jóváhagyásakor? Illetve 2016. december 31-én osztalékelőlegként kiveheti-e? Az osztalékelőleget ebben az esetben hogy kell könyvelni? T kötelezettség-K pénztár? Válaszát előre is köszönöm!

Kedvezményezett részesedéscsere Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kedvezményezett részesedéscserével kapcsolatban a következő kérdés merült fel: "A" társaság jegyzett tőkéje: 3 millió forint (tulajdonosai: 50% (1,5 millió forint) "B" belföldi társaság, 50% (1,5 millió forint) "C" külföldi társaság). "D" társaság jegyzett tőkéje: 3 millió forint (tulajdonosai: 50 % (1,5 millió forint) "E" magánszemély és 50% (1,5 millió forint) "F" magánszemély. Kedvezményezett részesedéscsere útján "C" külföldi társaság átadja az üzletrészét "D" társaság tulajdonosainak, 10-10%-áért ("E" magánszemély 10%-a: 150 ezer forint, "F" magánszemély 10%-a: 150 ezer forint). "B" társaság üzletrészéből értékesít 30 ezer forintért 30 ezer forint névértékű részt "D" társaság részére. Kérem, segítsen megítélni, hogy a gazdasági eseményt hogyan kell könyvelni az "A", illetve a "D" társaságok esetében? Hogyan alakul a magánszemélyek, illetve a társaságok tulajdonosi szerkezete? Köszönettel: Szombati Imréné

Alvállalkozói teljesítés könyvelése Kérdés

Építőipari cég tevékenységének végzése közben alvállalkozót vesz igénybe. A megbízási szerződés elfogadja az alvállalkozó igénybevételét, kimutatható, hogy az adott bevételhez mely alvállalkozói teljesítés kapcsolódik. Kérdésem, hogy ezt az alvállalkozói teljesítést 528-ra vagy 815-re könyveljem? Köszönöm a tájékoztatást, segítséget.

Meghatározott időszaki áfa Kérdés

Tisztelt Szakértők! Társaságunk növényvédelmi szaktanácsadást végez a gazdálkodókkal, 2017. április 1-jétől határozatlan ideig szól a szerződés. A számlázás április 10-én történik. Milyen teljesítési időpontot kell a számlára ráírni (mi lesz az áfa teljesítési dátuma)? A fizetési határidő a kiállítástól számított 15 nap. Helyesen gondoljuk-e, hogy a számla teljesítési időpontja a fizetési határidővel lesz egyező? Amennyiben nem jó így, milyen módon kell a számlát javítani? A számvitelben pedig milyen nappal fogom a teljesítést könyvelni? Válaszukat előre is köszönöm.

Munkabér téves kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az év végi 471 számla egyeztetése során derült ki, hogy egy munkavállalónak 20 ezer forinttal több munkabér lett kifizetve éves szinten. Ez az összeg általában a hó végi táppénzes állomány miatt alakult ki, például 03.31, 09.30. stb., ahol helytelenül a teljes munkabér került elszámolásra. A munkavállaló közben felmondott 2017. február elején. A hibára 2017.márciusban jöttem rá. A téves kifizetések pedig mind 2016. évre vonatkoztak, tehát már nem visszakövetelhető. Kérdésem: ezt hogyan kell könyvelni, valamint az, hogy 2016. vagy 2017. évre? Előre is köszönöm szíves válaszukat: Anderlik Istvánné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink