2101 találat a(z) könyvelés cimkére
Sportegyesület megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közel 20 éve működő egyesületünk tagjainak létszáma tartósan 10 fő alá csökkent, ezért a megszüntetést választottuk. A bíróság 2016. 02. 24-én kelt ítéletével döntött az egyesület jogutód nélküli megszüntetéséről. Könyvelőként milyen teendőim vannak bevallások, beszámolók tekintetében? Egyesületünknek alkalmazottjai, vagyona nincs, vállalkozási tevékenységet nem folytattunk. Segítségét megköszönve, tisztelettel: Kissné
Gépkocsi káresemény utáni javítási költségeinek áfalevonása Kérdés
A cég tulajdonában lévő személygépkocsi káresemény következtében jelentős kárt szenvedett, az autó értékének a 60 százalékát meghaladó összegű a szerviz számlája. A kérdésem két részből áll, az első: a számlán alkatrészköltség és szerelési díj is szerepel, az áfatartalom milyen részben vonható le, ha levonható? A második kérdésem inkább számviteli: a kapott számlát, a káreseményt, valamint a biztosító kártérítését hogyan kell könyvelni, hogy minden a helyére kerüljön? Az autó a nyilvántartásban maradványértéken szerepel, a káresemény utáni értéket nem meghaladó nyilvántartási összeggel. Válaszát előre is köszönöm.
Így is lehet tőkét emelni: na, de minek számít egy félkész ingatlan? Cikk
Befejezetlen ingatlant apportálva emelt egy társaság tőkét, a számviteli elszámolás során viszont számos kérdés merült fel. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.
Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Nyílt végű pénzügyi lízingelt személygépkocsit lejárat előtt a magánszemély megveszi. Hogyan kell a vállalkozásban könyvelni?
Alapítás-átszervezés aktivált értéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy informatikai fejlesztéssel foglalkozó kft. a jelenlegi mellett új tevékenységet indítana. A váci önkormányzati bérleményben falmászó termet létesítene. A 2015. évben erre magasabb összegű fejlesztési tartalékot képzett. A mászóteremhez készülne egy piacra jutási stratégia. Ugyanis arról van szó, hogy az egész Dunakanyarban nem ismert a sport, ez lesz az első terem, páran vannak, akik Budapestre bejárnak. Fel kell építeni egy marketingtervet, benne piacelemzéssel, potenciális ügyfélkör profillal, megközelítési csatornákkal, költségvetéssel stb. Mindezt nem csak a teremre, hanem a termékforgalomra is (webshop is lesz), illetve lesz némi felszerelés-kölcsönzés (via ferrata), illetve születésnapi helyszínül is szolgálni fog. A tanulmány terjedelme 40-50 oldal körül lenne, ára 2 millió forint plusz áfa. Ezt a tanulmányt az immateriális javak között az alapítás-átszervezés aktivált értékeként szeretnénk kimutatni, és a hasznos élettartamot pedig 2 évben megállapítani, mivel egy ilyen tanulmány relatíve gyorsan aktualitását veszti 24 hónap alatt. Ez így helyes? Továbbá jól gondolom, hogy fejlesztési tartalék terhére nem használható fel, mert nem minősül beruházásnak? Köszönöm!
Életbiztosítás adózása, számvitele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi életbiztosítás adózásával vagy adómentességével kapcsolatosan kérnék tájékoztatást: Amit a biztosításról a kötvény alapján tudni lehet: - befektetési egységhez kötött életbiztosítás, 10 éves időtartamra - biztosított a vállalkozás személyesen közreműködő tagja - szerződő a vállalkozás - biztosítás kezdete 2009. - biztosítás lejárata 2019. - 12 havonta esedékes - változatlan - díja van - választott haláleseti szolgáltatás: haláleseti biztosítási összege és a szerződő számláján nyilvántartott befektetési egységek haláleset időpontjában számított aktuális értéke együttesen A biztosító egyéb tájékoztatást nem tudott adni arra vonatkozóan, hogy ez a biztosítási módozat - az évente szerződő által befizetett összeg vonatkozásában - adókötelezettség alá esik vagy sem, mondván, már nagyon régi, és akkoriban nem volt ilyen megnevezés. Adóköteles-e a vállalkozás, mint szerződő által befizetett éves díj? Amennyiben igen, akkor mikortól és mennyi adót kell utána fizetni? A szerződés 2015-ben visszavásárlásra került, a biztosítás díját 2016-ban a vállalkozás számlaszámára utalták. Ezzel kapcsolatosan van-e bárkinek adókötelezettsége? Számviteli szempontból hogyan könyveljük az éves díjat, és a visszavásárlás során jóváírt összeget? Köszönettel.
Nem számlázott szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban a kérdésben szeretném segítségét kérni, hogy amennyiben partnerünk az általa végzett szolgáltatásról nem állít ki felénk számlát, milyen teendőnk van a könyvelésben? Partnerünkkel bérhízlalási szerződést kötöttünk 2015. évre, és többszöri telefonos felszólítás, illetve írásos figyelmeztetés ellenére sem hajlandó számlát kiállítani a szolgáltatásról. A bérhízlalás alapja az induló és a 2015. 12. 31-ei súly közötti különbség, viszont az év végi súlyról nem áll rendelkezésünkre adat. Milyen számviteli, esetleg adózási teendőnk lenne fenti esetben? Segítségét előre is megköszönve. Tímea
Könyvelési adatbázis kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy könyvelési szerződés felbomlása kapcsán a megbízónak joga van elkérni a könyvelő cégtől az adatbázismentést? Kinek a tulajdona ez az állomány? A lekönyvelt anyagból kinyerhető szabályos adatbázis mentésére gondoltam. Az ügyfél felhasználná a saját adatbázisát úgy, hogy a futtató programot megvásárolja a szoftver forgalmazójától. Megköszönném, ha jogszabályi hivatkozást is adnának. Köszönettel.
E-számla könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! E-számla befogadását tervezi egy gyógyszertár, mivel éves szinten több ezer számla érkezik hozzá. A szállítók bizonyos időszakonként (hetente) a kiállított számlákról egy számlaösszesítőt is készítenek, amelyen az összes számla számlaszámonként szerepel, majd a kimutatás végén áfa bontásban összesítetten szerepel a fizetendő összeg. Kérdésem, hogy ebben az esetben lehet-e a számlaösszesítőt könyvelni, és nem egyenként az azon szereplő számlákat? A számlaösszesítő is külön számlaszámmal rendelkezik. E-számla esetében hogyan történik a kontírozás? A NAV egyik képviselője egy újságcikkben a következőket írta: "úgy érdemes megőrizni a számlát, hogy a file neve a saját belső – bizonylati – azonosító száma legyen, és így a könyvelési tételek és a számlák könnyen összekapcsolhatók egy esetleges ellenőrzésnél". Tehát mondjuk megjönnek pdf formátumban az e-számlák, és azoknak a nevét file-onként át kéne nevezni? Van egy ún. Digitdoc alkalmazás is, amellyel a számlákat el lehet látni kontírtétellel, de igazán nem értem, hogy mi a könnyebbség ebben a munkában, ha ezt külön-külön számlánként meg kell tenni? Akkor tényleg könnyebb papíralapon befogadni a számlákat, ellátni a kontír tétellel, könyvelési hivatkozással, és vége. Kérem válaszukban a jogszabályi hivatkozásokat saját mondatokba öltve szíveskedjenek megfogalmazni, mert az összes e témával kapcsolatos cikk a jogszabályt említi, amely sajnos technikai segítséget nem nyújt. Válaszukat előre is megköszönve: Timi
Egész életre szóló életbiztosítás adóvonzatai Kérdés
Tisztelt Szakértő! AEGON Prestige egész életre szóló befektetési egységekhez kötött életbiztosítással kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kapni. Szerződő: kft, gazdasági társaság, biztosított a társaság ügyvezetője. A szerződés haláleseti kedvezményezettjei az ügyvezető gyermekei. Az alapbiztosítás baleseti halál esetére szóló kezdeti biztosítási összeg 1 millió forint, a biztosítás kezdeti rendszeres díja 100 ezer forint. Kezdetben választott eszközalapi összetétel: négy 25 százalékos eszközalap (Concorde 2000 forint vegyes eszközalap stb.). Kérdésem, hogy a szerződő félnél, mármint a gazdasági társaságnak, mint kifizetőnek a 2015. évben a biztosítónak átutalt 1 millió plusz 200 ezer forintnak milyen adó- és járulékkötelezettsége keletkezik, a kifizetett összeget a személyi jellegű ráfordítások közé kell könyvelni? A biztosítás díjfizetési tartamának vége: 2048. 06. 01. Kötvényesítés dátuma: 2015. 06.01. Köszönettel: dr Hegedűsné Kenéz Róza
Civil szervezet – előlegként kapott támogatás számviteli elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesület 2015. 09 .01-jén aláírt egy támogatási szerződést, a vissza nem térítendő támogatási összeget pár napon belül kiutalták az egyesületnek. Szerződés szerint 100 százalékos előleg formájában utólagos elszámolási kötelezettség mellett biztosítja. A pályázatra vonatkozó szakmai beszámolót 2016. 04. 30-ig kell megküldeni. Kérdésem lenne ennek a helyes számviteli nyilvántartásokban való könyvelésére. Elfogadható-e az alábbi gyakorlat? 1. Szerződés aláírásának dátumával: T368 – K967 2. Pénzügyi teljesítéskor T3841 – K368, 3. év végén a 2015-re eső költségeket meghaladó pályázati összeg elhatárolása T967 – K 4821. Vagy az előlegként kapott támogatást csak az elszámoláskor tehetem az egyéb bevételek közé? De ebben az esetben a költségek egy része 2015. évi, amivel szemben nem lesz bevétel. Ebből adódóan a 2015. évi eredménye veszteség lesz, amivel elveszítheti a közhasznú státuszát. Válaszát köszönve, tisztelettel.
Közvetítés Kérdés
Egy belföldi székhelyű, telephelyű cég közvetítői tevékenységet folytat. Belföldi szállító (akit ez a cég hajt fel) számlázza az árut a közvetítőnek, aki továbbszámlázza az unión belüli partnernek, ugyanazon áron, majd a számla utolsó sora tartalmazza a közvetítői díjat. A beszerzés elábé, az értékesítés árbevétel. Helyesen van-e könyvelve? köszönettel: KGné
Szakképzési hozzájárulás: új szabályok, így kell könyvelni Cikk
A szakképzési hozzájárulás rendszere ez évtől is módosult, és egyre bonyolultabb szabályrendszert foglal magába. A szakképzési hozzájárulás teljesítése eltér annak függvényében, hogy a hozzájárulásra kötelezett szervez-e vagy sem gyakorlati képzést.
Külföldi vevő, illetve szállító árfolyamkülönbözet Kérdés
Helyesen értelmezem-e, hogy a külföldi vevőknél és szállítóknál év végén az MNB december 31-ei árfolyamára csak a partnerenként forintban kimutatott év végi egyenleget kell átértékelni?
Szállító levél Kérdés
Két fél egymás közötti termékértékesítéshez kapcsolódóan adott elszámolási időszakban állapodott meg 2015. évben. A közöttük megkötött szerződés alapján 12 hónap elteltével számolnak el egymással. Ezen időszak alatt "A" ügyféltől "B" ügyfél több esetben hozott el szállítólevél alapján termékeket, amelyeket értékesített is. Az értékesítés bevétele könyvelésre került a kiállított számlák alapján. Az ezen értékesítéshez kapcsolódó beszerzésről azonban az elszámolás 12 havi hossza miatt még nem került kiállításra számla, és a 2015. évi beszámoló elkészítéséig nem is kerül sor. A 2015-ös szállítólevelek alapján rögzíthető a könyvelésben a beszerzés ténye? Ezt milyen főkönyvi számokra kell rögzíteni (814, 4541)? Ha a szállító levelek alapján nem lehet könyvelni, számla jelenleg pedig nincs, nem mutat valós képet a mérleg, hiszen a már realizált bevétellel szemben nincs könyvelve az áruk beszerzési értéke. Tehát több eredmény mutatkozik, mint amennyi valójában keletkezett.