250 találat a(z) költséghányad cimkére
A nap kérdése: átalányadózó egyéni vállalkozónál vegyes tevékenység esetén mennyi lesz a bevételi értékhatár? Cikk
Átalányadózó egyéni vállalkozó, ha vegyes tevékenységet végez, akkor a bevételi értékhatárt a végzett tevékenységek arányában kell figyelembe venni, vagy az általános szabályok szerinti, minimálbér 24-szerese a meghatározó az ő esetében is? Milyen költséghányad alkalmazható ebben az esetben? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Sokaknak megéri majd váltani: egyéni vállalkozók átalányadózása 2022-ben Cikk
Az átalányadózást választó egyéni vállalkozók 2022-től sokkal kedvezőbb körülmények között adózhatnak a bevételük után. Cikkünk végigveszi a hatályba lépő változásokat, illetve példákon keresztül szemlélteti, hogy ezek összegszerűen hogyan hatnak majd a vállalkozások bevételére.
Átalányadó költséghányad Kérdés
Őstermelők családi gazdaságának, illetve tagjainak szochófizetési kötelezettsége – Széles Imre úr részére Kérdés
Ingóság bérbeadása Kérdés
10 százalék költséghányad, tételes költség, járulék Kérdés
Átalányadó Kérdés
Átalányadózó egyéni vállalkozó Kérdés
Alapítvány kuratóriumi elnöke megbízási jogviszonyban Kérdés
Sportszakember ekho-választása megbízási szerződéssel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy sportegyesületnél megbízási szerződéssel foglalkoztatunk egy utánpótlás koordinátor szakembert. A megbízás egész hónapra szól. Az illető havi megbízási díja 45 000 forint (azaz nem éri el a minimálbér 30 százalékát). Az illető sportszakembernek is minősül (FEOR 2717). Kérdéseim: – Jól értelmezzük-e, hogy mivel sportszakembernek minősül, adózhat az ekho szabályai szerint, azaz a megbízási díjból 15 százalékot vonunk le, illetve kifizetőként megfizetjük utána a 17,5 százalékos kifizetői ekhót? – Mivel megbízási szerződést kötöttünk az illetővel alkalmazhatjuk-e (ekho választása esetén) a 10 százalékos költséghányadot (vagy ez csak abban az esetben lehetséges, ha „normál” módon történne a szja, illetve egyéb közterhek levonása, azaz nem ekho szerint adózna?) – Be kell-e jelenteni a NAV felé a biztosítotti jogviszonyt (T1041-es nyomtatványon) tekintettel arra, hogy a megbízási díjból származó bevétele nem éri el a minimálbér 30 százalékát? Illetve ez esetben hogy történik az ekho levonása? Válaszát előre is köszönöm.
Ingóság értékesítéséből származó bevétel, adómegállapítás 2. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingóság értékesítéséből származó bevétel, adómegállapítás: https://adozona.hu/kerdesek/2019_12_17_Ingosag_ertekesitesbol_szarmazo_b_ygm A fenti linken található kérdésemmel kapcsolatosan tegyük fel, hogy kaptam, és kaphatok ilyen felvásárlási jegyet, melynek összege meghaladja a 600 ezer forintot. Kérem szivesekedjen arra választ adni, hogy helyesen járok-e el, ha nyilatkoztatom a költséghányadról, majd annak figyelembevételével megállapítom és levonom az adóelőleget és a 08-as bevallásban szerepeltetem! Köszönöm!
Tiszteletdíj közterhei Cikk
Tiszteletdíj esetén mikor merül fel a biztosítási jogviszony, lehet-e a jövedelemből költséghányadot érvényesíteni? Olvasói kérdésekre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Közös östermelő adóbevallása, járulékfizetése Kérdés
Közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezik az apa, az anya és a gyermek. Főtevékenységből zöldség-gyümölcs értékesítéséből az előző évben elért bevétel 669 400 forint, valamint dísznövény értékesből 638 100 forint volt a bevételük. Ebben az esetben a járulékfizetés alapja 669 400+638 100=1 307 500, ennek a 20 százaléka 118 480 forint / 3 fővel/ 4 negyedév = 9873 Ft után kell megfizetni a 14 százalékot fejenként? Mindhárom biztosítási jogviszonya az őstermelés. Az 53-as bevallást, mivel 600 000 ft (zöldség-gyümölcs és a dísznövény is) alatt van, be kellett volna küldeni? Az adózási mód, amit választott 10 százalékos vélelmezett költséghányad szerinti elszámolás.
Könyv-, tanulmány-, cikkírás: kinek éri meg az ekho? Cikk
Sokan szánják magukat könyvkiadásra, tanulmány, cikk írására manapság, viszont többnyire tanácstalanok, hogyan kell adózniuk. Célszerű-e az ekho választása? Cikkünk azok számára ad eligazítást, akik nem egyéni vállalkozók, adószámuk sincs, csak egyszerűen magánszemélyként egyeznek meg egy kiadóval a mű közreadására.
Eho, szocho, költséghányad Kérdés
1. Szja tv. szerint adózó, tételes költségelszámolást alkalmazó egyéni vállalkozó a 2018. évről 2019. 05. 20-áig benyújtandó szja-bevallásában vállalkozói osztalékalapot szerepeltet. Ez után 2019. 05. 20-áig 14% eho-t vagy 19,5% szocho-t kell fizetnie? Amennyiben az utóbbit, akkor hogyan kell számítania a felső határt? 2. A fenti egyéni vállalkozó (szja szerint tételes költségelszámoló) magánszemélyként a lakását bérbe adja (vállalkozástól függetlenül). Ez utóbbi tevékenységére alkalmazhatja-e a 10%-os költséghányadot?