250 találat a(z) költséghányad cimkére
Így könyvelheti a 10 százalékos költséghányadot Cikk
Egy kft. vezetője társas vállalkozási jogviszonyban, mellékfoglalkozásban látja el feladatát. Havi járandósága 20 ezer forint, ebből levonva a 10 százalékot, 18 ezer forint után fizet szja-t és járulékokat. A bérszámfejtésben 20 ezer forint szerepel, de a kifizetés csak a 18 ezer forint jövedelem levonások utáni összeg. Hová kell könyvelni a levont 2 ezer forintot, hogy ne a 4711 főkönyvi kartonon lógjon? Olvasónk kérdésére Magos Zoltánné adószakértő válaszol.
Ingatlanhasznosítás 7-es adószámmal Kérdés
7-es adószámmal rendelkező magánszemély bérbeadási és fizetővendéglátó tevékenységet egyaránt végez. Kérem útmutatásukat, hogy a kétféle tevékenységre lehet-e eltérő adózási módot választani, vagyis a fizetővendéglátásra a tételes átalányadózást, az ingatlan bérbeadására pedig a 10 százalékos költséghányad levonását? Amennyiben nem, a 10 százalékos költséghányad a fizetővendéglátásra is alkalmazható?
Lakásbérbeadás magánszemélynek: költséghányad, adófizetés Cikk
Magánszemélynek kiadott lakás költségelszámolásához és adófizetési kötelezettségekhez kapcsolódó kérdésekre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Ingatlan-bérbeadás – költések, adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbeadtam a házamat május 1-jétől. A bérleti szerződés megkötésekor megállapodtunk a bérlőkkel, hogy a szerződéskötéskor a házban nem található egyes berendezési, felszerelési tárgyakat biztosítom részükre. Elszámolható-e a szerződéskötést követően beszerzett bútorok, függőny stb., illetve az udvarrendbetétel költsége a bérleti díjjal szemben? Másik kérdésem az, hogy mikor kell először adóelőleget fizetnem, és annak összegét hogyan kell megállapítanom? Mekkora költséghányadot vehetek maximálisan figyelembe az adóelőleg megállapításánál? Az éves bevallásban milyen mértékig vehető figyelembe költség a bevétellel szemben a jövedelem megállapításához? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlan-bérbeadás költségei, adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbeadtam a házamat május 1-jétől. A bérleti szerződés megkötésekor megállapodtunk a bérlőkkel, hogy a szerződéskötéskor a házban nem található egyes berendezési, felszerelési tárgyakat biztosítom részükre. Elszámolható-e a szerződéskötést követően beszerzett bútorok, függőny, stb, illetve az udvarrendbetétel költsége a bérleti díjjal szemben? Másik kérdésem az, hogy mikor kell először adóelőleget fizetnem, és annak összegét hogyan kell megállapítanom? Mekkora költséghányadot vehetek maximálisan figyelembe az adóelőleg megállapításánál? Az éves bevallásban milyen mértékig vehető figyelembe költség a bevétellel szemben a jövedelem megállapításához? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlan bérbeadása, költség elszámolása Kérdés
Művészeti tevékenység adózása Cikk
Hogyan adózik a művészeti tevékenységgel foglalkozó adószámos magánszemély és miként számolhatja el a költségeit? Olvasói kérdésre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.
Szociális hozzájárulási adó alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem igen rövid! Megbízási szerződés esetében a szocho alapját mi képezi, a szerződésben rögzített megbízási díj, vagy annak a költséghányaddal csökkentett része? Válaszát előre is köszönöm!
Feltalálótól vásárolt prototípus és szellemi termék adókötelezettsége Kérdés
Magánszemély feltalálótól egy cég megvásárolta egy még nem szabadalmazott, újításként létrehozott gyártmány prototípusát és a gyártás lehetőségét megalapozó, komplett műszaki dokumentációját. Kérdésünk, hogy a magánszemélynek a prototípus ellenértékeként kifizetendő összegből kell-e bármilyen jogcímen levonni, vagy a magánszemély adózik az ingó eladás szabályai szerint, valamint a műszaki dokumentáció, mint szellemi termék ellenértékéből az eladó nyilatkozata szerinti költséghányad figyelembe vételével számított jövedelemből a kifizetőnek milyen jogcímen kell levonni, illetve a kifizetőnek milyen közterheket kell befizetni?
Kezdődő önállósodás - önálló tevékenység? Kérdés
Jelenleg munkaviszonyom van, ez mellett otthon műszereket is építgetek, amelyek (internetes) eladásából szert tudnék tenni egy kis mellékesre is. Az általam készített vagy a közeljövőben készítendő eszközök kelendőek, de addig nem akarom folytatni, amíg adóügyi szempontból nem tudom rendezni. Jövőre(2013) kb. 1 millió forintos bruttó (éves) bevétellel számolok így muszáj valami ésszerű és tiszta megoldást találni. Erre az önálló tevékenységre jelenlegi tudomásom szerint adószámot és alanyi áfamentességet kell kérni, és választhatok a 10%-os költségátalány vagy a tételes elszámolás között. Természetesen ez utóbbit választanám, mivel az elszámolható költségekkel kb. 40%-os költséghányadom lesz. Az üzletszerűség is egyértelmű. Itt az a kérdés - és sajnos a cikkek nem foglalkoznak vele - hogy mi történik azzal a 60%-al? Hogyan adózik? Számlaadási kötelezettségem lesz? Ha igen, ezzel a számlával egy "rendes" cégnél el lehet számolni? Könyvelő vagy egyéb költségeim is felmerülhetnek? Pár kiegészítés: a munkahelyi keresetemmel együtt az így nyert bruttó jövedelmem (személyi jövedelem adóalap) így sem fogja elérni a 2 millió 400 ezer forintot. Gépkocsival is rendelkezem, leírható ennek használata - hacsak részlegesen is - kiadásként?