1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Külföldi kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégem versenylovakkal foglalkozik, akik mára már elég jelentős szerepet töltenek be a nemzetközi/külföldi versenyeken. A külföldi versenyekre történő kiutazásnak igen magas költségei vannak, mind üzemanyag, lószállítás, autópályadíj, szállásdíj stb. tekintetében. Külföldön sajnos nem túl sok helyen adnak számlát. A kérdésem az lenne, hogy az összegyűjtött bizonylatokkal és esetlegesen egy külföldi kiküldetési rendelvénnyel van-e lehetőségünk ezeket a költségeket elszámolni? Ha igen, akkor milyen formában? Esetlegesen az ügyvezetőnek és a zsokénak külföldi napidíj is fizethető? Ez a számfejtéssel együtt történik meg? Segítségüket köszönöm!
Tanfolyamon adott étkezés adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy oktatási tevékenységet folytató cég nyári tábort szervezett gyermekeknek, és ott tízórait, ebédet és uzsonnát adott nekik. Az a kérdésem, hogy az étkezésekre fordított összegekről szóló számlát költségként elszámolhatja-e? Az ily módon elszámolt költségei után kell-e adóznia, ha a számlán feltünteti, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz, azaz minden ilyen költségét a 8-as számlaosztályba teszi? Eljárhat-e ugyanígy egy felnőtteknek szóló nyelvi kurzus esetében is? Válaszát előre is köszönöm!
Lakásbérbeadás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár közös tulajdonban lévő lakását szeretné bérbeadni. A tulajdoni arány 50-50 százalék. A közüzemi számlák a tulajdonos nevén maradnak, amit a bérlő majd megtérít. Rendelkezhetnek-e úgy a tulajdonosok, hogy csak az egyikük lesz a bérbeadó? Ha az így kapott bevétel meghaladja az 1 millió forintot, érdemes-e külön-külön adózniuk a bérbeadás után, ha az így kevesebb lenne, mint 1 millió? Tételes költségelszámolás választása esetén milyen bevétel- és költségtételekkel kell számolni, hogyan történhet a jövedelem meghatározása? Mikor kell adóelőleget fizetni? Köszönettel várom válaszát!
Bérbeadásra szánt ingatlan felújítása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy ingatlant szeretnénk 1,5 millió forint értékben felújítani és utána magánszemélyként bérbeadni. A felújítás költségét levonhatom a bérletidíj-bevételből? Ha igen, akkor csak az azévi bérleti díjból vonható le? Van valami értékhatár, hogy mennyi költség vonható le a bérletidíj-bevételből? Előfordulhat, hogy tételes költségelszámolás esetén akár nullára csökken a jövedelem bizonyos időszakban? Amit év közben nem tudtunk levonni, azt év végén az szja-bevallásban érvényesíthetünk. Például havi 80 ezer forint a bérleti díj. Abban a hónapban ráköltöttem a házra 200 ezret számlával igazoltan. Abban a hónapban a jövedelmem nulla forint. A fennmaradó 120 ezret később még valahol levonhatom? Csak a bérbeadás ideje alatt felmerült felújítási költség vonható le, vagy a bérbeadást megelőző felújítás költsége is elszámolható? Köszönettel.
Egyéni vállalkozó székhelyének rezsiköltsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy egyéni vállalkozó, amennyiben a szüleinél lakik, elszámolhatja-e a rezsiköltség valahányad részét a vállalkozásának költségei között, az alábbi esetek valamelyikében: – felerészt tulajdonos, de nem az ő nevére jönnek a számlák, viszont családi megállapodás alapján ő is fizet a rezsiköltségbe, – egyáltalán nem tulajdonos, de az ő nevére jönnek a számlák. Válaszát előre is köszönöm.
Védőfelszerelés elszámolása áfában, szja-ban, társasági adóban
Cikk
„Elszámolható-e – bármilyen formában – a személyesen közreműködő tagnak juttatott, munkavégzéshez szükséges hallókészülék ára? Amennyiben a készüléket a gazdasági társaság vásárolja meg, elszámolható-e a társasági adóban, keletkezik-e a magánszemélynek bevétele utána (ha igen, akkor milyen jogcímen), illetve az áfatartalma levonásba helyezhető-e?” – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Vállalkozás érdekében felmerült költségek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Néhány hónapja alakult kétszemélyes kft. ügyvezetői az alapítók. A társaság székhelye az egyik tag lakása. A társaság dokumentumanak (például szerződések) elkészítése, nyomtatása, a számlázás, az elektronikus levelezés, a telefonos ügyintézés az ügyvezetők saját eszközein történik. Kérdésem az, hogy ezen eszközök működtetéséhez, az ügyvitelhez szükséges irodaszer, internet-hozzáférés, telefonköltség, nyomtatópatron stb. elszámolható-e a kft. költségeként annak ellenére, hogy maga az eszköz nincs a kft. tulajdonában? Ha ez nem lehetséges, mi a megoldás arra, hogy az ügyvitelhez, a társaság működéséhez szükséges ezen költségeket a kft. elszámolhassa? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbadással kapcsolatban a következő kérdéseim vannak: 1. Amennyiben a bérbeadott ingatlan egy családi ház, ami a család és a barátok segítségével épült, a tulajdonosok nem gyűjtötték a költségszámlákat, ebben az esetben mennyi lehet az elszámolható értékcsökkenés alapja? Elfogadja a NAV, az ingatlanszakértő hivatalos értékbecslésének összegét? Ilyen esetben lehet értékcsökkenést elszámolni? 2. Amennyiben a tulajdonosnak van adószáma, kötelező-e számlát kiállítani a bérbadásról, ha a bérlő magánszemély, vagy elég, ha a bérleti díjat a bérbeadó készpénzes fizetés esetén bevételi pénztárbizonylattal ismeri el? Köszönöm a válaszát.
Szlovák cég magyarországi fióktelepe
Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Egy szlovákiai cég létrehoz egy magyarországi fióktelepet. A szlovák cég birtokában van egy magyarországi építési telek. Ezen a telken a fióktelep beruházást végez, lakást, irodát épít, és értékesíti azokat, telekkel együtt (értékesítheti a telket is?). A fióktelepnek így lesz bevétele a telekértékesítésből és az építmény-értékesítésből. Hogyan tudja csökkenteni – illetve van-e rá lehetőség – a telekingatlan értékével a társasági adó alapját? Mivel bevétele származott belőle, kiadása pedig nem, de az anyacégnek igen. Vagy pedig a telekértékesítésből származó bevételt továbbutalja az anyacégnek? Illetve a telket az anyacég értékesíti? Az anyacég milyen jogcímen adhat pénzeszközt a fióktelepnek a működéséhez? Adhat-e kamatmentes hitelt? Köszönettel.
Járműoktatás
Kérdés
Szeretném, ha segítségemre lennének. Motor- és személygépkocsi vezetését oktatom. Milyen költségeket számolhatok el? Van-e olyan törvény, amely megmutatja, hogyan számolhatom el költségemet? Köszönöm előre is a válaszukat.
Cégalapítás előtti költségek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elszámolhatók-e a vállalkozás elindítása előtt felmerült költségek? Konkrétan: szeptemberben nyitna az üzlet, és akkor váltanánk csak ki a vállalkozóit (mielőtt megkezdenénk az árubeszerzést), de az üzlet felújítása már elkezdődött. Ez egy bérlemény. Elszámolható-e a felújítás költsége (aktiválható-e a beruházás), és az áfája levonható-e? Köszönettel.
Riasztó rendszer költségelszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi házon belül kialakított irodában (mely egy kft. székhelyeként is szolgál) riasztórendszer kiépítését tervezik. A családi ház tulajdonosa ingyenesen bocsátja a kft. rendelkezésére az irodát, amely egyben a központi ügyintézés, iratőrzés helye is. A riasztórendszer kiépítésének egy egyszeri nagyobb költsége van, melynek keretében kiépítik a biztonsági rendszert (véleményem szerint bérelt ingatlanon végzett beruházás), és havonta egy kisebb összeget kell majd fizetni, melynek fejében kivonulnak riasztáskor (igénybe vett szolgáltatás költsége). Természetesen nem különíthető el egzakt módon a magán- és a céges használat, mert nemcsak az irodára, hanem az egész házra kiépítik a riasztórendszert. Ha a kft. nevére kérik a számlát, elszámolhatja-e a kft. a teljes összeget, vagy egy részét (például területarányos megosztás alapján ki kell-e számlázni a magánszemély ingatlantulajdonos felé)? Ha a magánszemély nevére kérik a számlát, átterhelheti-e egy részét, vagy egészét a felmerült költségeknek? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Áfa levonhatósága, elismert költség
Kérdés
Könyveléssel, könyvvizsgálattal foglalkozó kft. hűtőszekrényt és kávéfőzőt vásárolna az irodájába, ami bejelentett telephely. Kérdés, hogy levonhatja-e a beszerzésről készült számlák áfatartalmát? A vállalkozás érdekében elszámolható költségnek tekinthető-e, és költségként elszámolható-e (amortizációval, vagy esetleg egy összegben) a nettó érték, természetesen az összeg nagyságrendjétől függően)? Köszönöm!
Magánszemélytől bérelt ingatlannal kapcsolatos kifizetői feladatok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk magánszemélytől bérli irodáját, ennek adózásával bevallásával kapcsolatosan szeretnék tanácsot kérni. Kötelező-e nekünk levonni az adókat, ha igen, miért, és hol van ez leírva? Milyen adókat kell levonni a bérleti díjból, milyen nyilatkozatokat kell ezzel kapcsolatosan beszerezni a bérbeadótól? Hogyan működik a költségelszámolás és az adózási rendszer, illetve hogyan, és melyik nyomtatványon kell ezt bevallani (a 08-as bevallással próbálkoztam, de mindig hibát jelzett, így feladtam)? Köszönöm szépen a segítséget! Krcsik Eszter
Elszámolható költség, vagy sem? A versenylótartás esete egy orvossal
Cikk
Mi minősül a vállalkozás érdekében felmerült kiadásnak? – tudakolta kérdésében olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.