1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére
Teljes életre szóló életbiztosítás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás teljes életre szóló, határozott díjfizetési időtartamú életbiztosítást kötött a személyesen közreműködő tagjára (aki ügyvezető is). A biztosítás kedvezményezettje a biztosított tag. Halála esetén a vállalkozás másik tagja lesz a kedvezményezett, aki szintén személyesen közreműködik, és ő is ügyvezetője a vállalkozásnak. Kérdésem, hogy költségként elszámolható-e a biztosítási díj összege? A biztosítás egyéb jövedelemnek minősül-e a tagnál? Terheli-e a társaságot vagy a magánszemélyt szja- vagy más adófizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm!
Telephelyhez kapcsolódó költség elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. magánszemélytől bérel egy telephelyet szívességi használattal. A magánszemély a kft.-ben 50 százalékban tulajdonos. A telephelyen olyan vállalkozást akarnak beindítani, amihez különféle hatósági engedélyek szükségesek, és amik több százezer forintba kerülnek. A kérdés az lenne, hogy a kft. ezeket a költségeket el tudja-e számolni, vagy csak a magánszemély? Válaszát előre is köszönöm.
Bankkártyás kifizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás külföldön (tankolás, útdíj, autópálya) bankkártyával fizet, és csak egy nyugtát tűznek a kifizetést igazoló szelvény mellé, azaz nincs a cég nevére szóló számla. Hogyan könyvelendő? Névre szóló (aki a szolgáltatást igényli) kiküldetési rendelvény elszámolásaként vagy a bankon megjelenő levonáskor megfelelő költségnemre? Belföldön, ha jól tudom, csak éttermi bankkártyás kifizetés fogadható el?! Köszönöm a választ: Kerestély Anna
500 kilométer
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szja-törvény személygépkocsi-fogalma szerint a vegyes használatú, 2500 kilogramm megengedett össztömeget meghaladó gépjármű már nem minősül személygépkocsinak. Kérdésem az lenne, hogy ebbe a körbe a forgalmi szerinti tehergépkocsi tartozik? Amennyiben a forgalmi szerint személygépkocsi és az együttes tömege 2730 kilogramm, a szállítható személyek száma 8 fő, akkor elszámolható az 500 kilométer? Mit értünk "vegyes használatú" járműnek? Egyéni vállalkozó autómentéssel foglalkozik. A tevékenység végzéséhez használt jármű nincs bent a vállalkozásban, időnként használják a vállalkozási tevékenység érdekében. Az szja-törvény melléklete szerint a kizárólag üzemi célú jármű esetén számolható el költség. Ebben az esetben hogyan tud az egyéni vállalkozó költséget elszámolni a tehergépkocsija után? Köszönöm válaszát!
Alapítvány – étkeztetés adókötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Közhasznúnak nem minősülő alapítvány, amelynek (többek között) a gyermekek táboroztatása, kulturális és sportprogramok szervezése, lebonyolítása tartozik a közérdekű célja közé, és ennek kapcsán térítésmentes étkezést is biztosít a gyermekek számára, a beszerzett élelmiszereket hogyan tudja elszámolni, illetve keletkezik-e adófizetési kötelezettsége? Köszönettel.
Szja 1 százalékának felhasználása
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérem szíves állásfoglalásukat. Egyesület szja 1 százaléka felajánlásának felhasználása során könyvelési díjat, nyomtató patront, irodaszert elszámolhat? A törvény a következőket írja: Működési költségként kizárólag a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény 7. § (10) bekezdésében meghatározott költségek számolhatók el: – a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 79. §-a szerinti személyi jellegű ráfordítások, a 83. § (3) bekezdés szerinti fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordítások, a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai, – a 86. § (7) bekezdés c) pont szerint a visszafizetési kötelezettség nélkül átadott, pénzügyileg rendezett, véglegesen átadott pénzeszközök összege, – székhely, működési hely – kivéve, ha az valamely alapító, tag, vezető tisztségviselő, alkalmazott vagy ezek hozzátartozója által bármely jogcímen lakás céljára használt ingatlana is egyben – fenntartásával és működtetésével kapcsolatos költségek, így különösen az ingatlan bérleti díja és a kedvezményezettet terhelő közműdíjak) – postaköltségek, telefon-, internetszolgáltatás alapdíja (kommunikációs költségek), – költségvetési szervek esetében a személyi juttatások, valamint a dologi kiadások. Ami számomra megtévesztő, hogy költségvetési szerveknél írja a dologi kiadásokat. Eddig én az elszámolások során a könyvelési díjat szerepeltettem a működési költségek között.
Külföldi kiküldetéskor kell-e úti jelentést készíteni?
Cikk
Külföldi kiküldetés költségeinek elszámolásához kötelezően szükséges-e az úti jelentés megléte? Abban az esetben, ha a vállalkozás vezetője a kiutazó, kinek kell beszámolnia az úti jelentéssel? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Egyházi jogi személy támogatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyházi jogi személy által alapított, kizárólag oktatási tevékenységet végző jogi személy nem taós. Egyházi jogi személy nyertes EU-s pályázat kereteiben felújítja az oktatási intézmény épületeit, cserében az intézmény támogatást nyújt az egyházi jogi személy részére az el nem számolható költségek fedezésére. Ezen ügylet után keletkezik-e bármilyen adókötelezettsége az oktatási intézménynek, kiváltképp miként kezelje az intézmény a támogatás összegét, hiszen nem közhasznú alapítvány részére nyújtja a támogatást? Válaszát előre is köszönöm!
Költségek átterhelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy üzletkötő (német), aki más testvérvállalatunknál (Hollandia) van alkalmazásban DE mind az utazási költségeit, mind a bérét átszámlázzák nekünk (megállapodás alapján). Ezt hogyan kell kezelnünk? Milyen adózás (például áfa, tao stb.) alá esik? Esetlegesen milyen adóvonzata van? Hogyan, mi módon tudjuk ezeket az átszámlázott költségeket a könyveinkben szerepeltetni? Várom válaszukat.
Nyelvtanfolyam költségének elszámolhatósága társasági adóban
Kérdés
Egy kft. egyik tulajdonosa, aki egyben az ügyvezető is, tagi jogviszonyban működik személyesen közre. Tagi kivétet számolunk el minden hónapban. Az lenne a kérdésem, hogy az ügyvezető angol nyelvtanfolyamának díja egyrészt a vállalkozás érdekében felmerült költségnek minősülhet-e (a végzett tevékenység indokolja!), illetve tanulmányi szerződés kötésére van-e szükség vele?
Felújítási költség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. székhelye a tulajdonos lakása, melynek egy helyisége az iroda. Felújításra kerül a teljes ingatlan, újravezetékeznek, -csöveznek mindent. Kérdés, hogy négyzetméter-arányosan elszámolható minden felmerült költség? Ha igen, akkor az aktívált beruházás után értékcsökkenés elszámolható? Azt gondolom, ez túlmutat a karbantartáson, így nem költség. Köszönöm!
Egyéni vállalkozói igazolvány alapján családi gazdaság bevételei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságot egyéni vállalkozás alapján vettek nyilvántartásba. Minden számla a családi gazdaság vezetője nevén szerepel. A családi gazdaság bérmunkáról is állít ki számlát. Ezt egyéni vállalkozói bevételként könyveljük, nem osztjuk meg a tagok között. A bérmunkával kapcsolatosan felmerült költségeket szintén az egyéni vállalkozásban számoljuk el. Pl. bérszántáshoz felhasznált 1000 l gázolajat, akkor 1000 l gázolaj számlát nem a gazdaságban költségelünk el, hanem az egyéni vállalkozásban. Illetve a bérmunkához használt tárgyi eszközök értékcsökkenését is megosztjuk a családi gazdaságban használt földterületek és bérmunkában művelt területek arányában, és ezarányban költségeljük el, pl. az egyéni vállalkozásban az értékcsökkenés 40%-át, a 60%-ot pedig a családi gazdaságban. Helyes ez a gyakorlat? Ha nem, akkor hogyan kellene különválasztani a bevételt és a költségeket?
Őstermelő – tehergépkocsi magánhasználata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő tehergépkocsit vásárolt közösségen belülről. A tehergépkocsinál vezeti a menetlevelet, de magánhasználat is van benne. Költségként csak azokat az üzemanyagszámlákat számolja el, amelyeket a vállalkozása érdekében használ. Javítás, karbantartás költségeit sem számolja el. Helyesen vonja-e le a vállalkozás érdekében felmerült üzemanyagszámlák áfatartalmát, és költségként elszámolható-e a számla adóalapja? Elszámolható-e az értékcsökkenés a teherautó után, vagy csak a céges és magánhasználat arányában? Előre is köszönöm.
Használt gépjárművekhez kapcsolódó levonható áfa
Kérdés
Egy kft. az általános forgalmi adó hatálya alá tartozik, és bejelentkezett a XVI. fejezet, azaz a használt ingóságokra vonatkozó különös szabályok hatálya alá. Használt gépjárművek felvásárlásával és ezen gépjárművek javítása után a gépjárművek értékesítésével foglalkozik. Nem áfával terhelten szerzi be a gépjárműveket magánszemélyektől. A kérdésem az, hogy a javításra fordított költségek áfája milyen arányban igényelhető vissza egyedi nyilvántartás mellett? A gépjárműre fordított költségeket külön-külön tartja nyilván a cég. Hogyan lehet visszaigényelni az általános költségek áfáját, mint például a könyvelési díj, tárgyieszköz-beszerzés, ügyvédi munkadíj, tisztítószerek, irodaszerek értékéből? Mi tekintendő árrésnek ebben az esetben? Figyelembe lehet-e venni a gépjárművek eladási árából a ráfordított költségeket is beszerzési áron felül?
Ingatlan
Kérdés
Van egy egyéni vállalkozó, aki ingatlant szeretne vásárolni. Ebben az ingatlannak lenne része az iroda is. Elszámolhatja-e a teljes vételárat költségként, illetve a felújítási költségeket? Másik kérdésem, hogy miként változik az adózás, ha egy kft. vásárol meg egy ingatlant értékesítési céllal, és miként változik, ha egyéni vállalkozóként? Köszönettel.