adozona.hu
Védőfelszerelés elszámolása áfában, szja-ban, társasági adóban
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Vedofelszereles_elszamolasa_afaban_szjaban__VJE3B9
Védőfelszerelés elszámolása áfában, szja-ban, társasági adóban
„Elszámolható-e – bármilyen formában – a személyesen közreműködő tagnak juttatott, munkavégzéshez szükséges hallókészülék ára? Amennyiben a készüléket a gazdasági társaság vásárolja meg, elszámolható-e a társasági adóban, keletkezik-e a magánszemélynek bevétele utána (ha igen, akkor milyen jogcímen), illetve az áfatartalma levonásba helyezhető-e?” – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Szakértőnk előrebocsátotta, hogy a kérdésre csak az eset összes körülményének ismeretében adható pontos válasz.
Az áfa levonhatóságával kapcsolatban azt kell tudni, hogy ha a hallókészülék nem a gazdasági tevékenységet szolgálja, az áfa nem helyezhető levonásba. A hallókészülék csak akkor szolgálná a gazdasági tevékenységet, ha a tevékenység végzéséhez objektíve szükség lenne ilyen berendezésre. Ha a hallókészülékre azért van szükség, mert a tevékenységet végző egészségi állapota a munkától függetlenül is igényli azt, akkor – szakértőnk véleménye szerint – a gazdasági cél nem valósul meg. Ebben az esetben az áfa nem helyezhető levonásba.
A személyi jövedelemadó (szja) törvény 1. számú melléklete sorolja fel az adómentesen adható juttatások körét. Ennek 8.8 pontja szerint adómentes a jogszabály által előírt, használatra tekintettel adott védőeszköz, továbbá baleset- és egészségvédelmi eszközök. Bár az eset összes körülménye nem derül ki a kérdésből, de a leírtak alapján erősen kétséges, hogy a hallókészülék juttatását jogszabály előírná az adott tevékenységgel kapcsolatban. Szintén kétséges hogy egy hallókészüléket egészségvédelmi eszköznek tekintsünk.
Az adómentesség vizsgálatakor az szja-törvény 4. paragrafusának (2a) bekezdése a mérvadó, mely szerint nem keletkezik bevétel a tevékenységben közreműködő magánszemély részére biztosított olyan dolog (eszköz, berendezés stb.) használatára tekintettel, amelyet a használat ellátásának hatókörében, a tevékenység ellátásának feltételeként biztosítanak.
Annyit megállapíthatunk a kérdés alapján, hogy hallókészülék nélkül a tevékenységet az adott magánszemély nem tudja ellátni. Ugyanakkor kérdéses, hogy a tevékenység végzéséhez objektíve szükséges-e hallókészülék, illetve a hallókészülék használatára az adott magánszemélynek a tevékenység végzésén kívül is szüksége van-e. Ha objektíve nincs szükség ezen tevékenység végzéséhez a hallókészülékre, akkor ilyen jogcímen a magánszemélynek bevétele keletkezik, és az adómentesség sem biztosítható.
Szakértőnk szerint az ilyen juttatás nem tekinthető a szja-törvény 70. paragrafusa szerinti egyes meghatározott juttatásnak sem. Ennek hiányában adóköteles bevételnek kell tekinteni, amit a felek közötti jogviszony alapján kell meghatározni. Mivel személyesen közreműködő tagról van szó, ezért a juttatás egyéb, nem önálló tevékenységből származó bevételnek tekinthető, mely adó- és járulékköteles.
A társasági adóról szóló törvény 3. számú mellékletének B/3. pontja értelmében a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő költségnek számít az adózó tevékenységében személyesen közreműködő tag részére személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg és az ahhoz kapcsolódó, törvényen alapuló, az államháztartás valamely alrendszerébe befizetett összeg (adó, járulék). Ez alapján szakértőnk szerint a tagnak juttatott adóköteles juttatás elszámolható költségként a társasági adó alapjánál.
Hozzászólások (0)