1137 találat a(z) költségelszámolás cimkére

Tehergépjármű-költségelszámolás Kérdés

Kedves Szakértő! Egy cég tulajdonában lévő tehergépjármű üzembentartója a vállalkozás magánszemély alkalmazottja. Ha cég szeretné használni a járművet, kell-e bérleti szerződést vagy valamilyen megállapodást kötni a két fél között, illetve a cég hogyan tudja elszámolni a használat során felmerülő költségeket? Válaszát előre is köszönöm!

Őstermelő előleg-elszámolása Kérdés

Őstermelő előleget ad terményvásárláskor. Elszámolhatja költségként? Ha nem, mi a helyes eljárás? Köszönöm a választ.

Ingatlan-bérbeadás és -bérlés, költségelszámolás, adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély adószám nélkül adna ki ingatlant, miközben bérel egy szobát egy másik városban: – A bérbeadott ingatlan után a megőrzött összes számlával igazolt rezsiköltséget elszámolhatja, és levonhatja a bevételéből? – Ha a bérbeadott ingatlantól eltérő városban bérel egy szobát, akkor annak bérleti díja elszámolható? Amennyiben többen bérlik a kiadó lakást, akkor csak a nevére kiállított arányos bérleti díjról szóló számlával alátámasztott költség számolható el? Ugyanitt rezsiköltség is elszámolható? – Maximum a bérbeadásból származó bevétel erejéig számolható el költség vagy több költség is elszámolható, mint bevétel (ide értve a rezsit és bérelt szoba költségét is)? – Hogyan végzi a magánszemély a valóságban a költségek elszámolását (adózáskor feltünteti a költségeket az adóíveken a megfelelő szakaszokban, így azt az adóköteles bevételből levonják?) – Egy magánszemély legegyszerűbben milyen módszerrel állíthat ki számviteli bizonylatokat (formai, alaki követelmények vannak?) a bérlő felé, és milyen formában kell megőrizni ezeket? – Az adóelőleget a munkáltatón keresztül vonja le az adóhatóság ilyen esetben? A munkáltatónak/adóhatóság felé ilyen esetben milyen dokumentumokat és mennyi időnként kell benyújtani? Például: bérbead 50 ezer forint bérleti díj plusz 50 ezer forint rezsiköltséggel, illetve bérel 45 ezer forint bérleti díjjal. Ilyen esetben hogyan alakul a költségelszámolás és adózás? Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

Gépkocsi költségeinek továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! "A" Kft. 100 százalékban tulajdonosa "B" Kft.-nek. "B" Kft. vásárolt egy személygépkocsit. Van-e arra lehetőség, hogy a "B" Kft. által vásárolt személygépkocsi fenntartásával kapcsolatos költségeket (tankolás, autópályadíj, szervizdíjak, biztosítás stb.) "B" továbbszámlázza "A" Kft. felé? Ha igen, akkor elegendő-e ehhez egy két cég közötti írásbeli megállapodás? Válaszukat előre is köszönöm!

Személyesen közreműködő tag képzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. személyesen közreműködő tagja (36 órát meghaladó munkaviszonya van más jogi személynél, így jövedelmet a kft.-ből nem vesz ki) OKJ-s képzésen vesz részt. A képzés díja nem haladja meg a minimálbér 2,5-szeresét. A személyesen közreműködő tag végzi a társaság könyvelését, ezen formában elszámolható a társaság könyvelésében az adótanácsadó-képzés számlája? Szerepeltetni kell a képzés díját a '08-as bevallásban vagy az szja-bevallásban? Szükséges szerződést kötnie a kft.-nek a taggal? Válaszát előre is köszönöm!

Személygépkocsi elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az egyéni vállalkozó személygépkocsi-költségelszámolásával kapcsolatban merül fel. Az egyéni vállalkozó az év első felében bérelte a személygépkocsiját az édesapjától (lakcímük megegyezik), ingyenesen. Mivel pénzügyi tanácsadói tevékenységet végez, ezért gyakran meglátogatja az ügyfeleit autóval. Kérdésem az, hogy 500 kilométer utat elszámolhat-e általányban személygépkocsi-használat címén? A második félévben vett egy saját személygépkocsit. Ebben az esetben az 500 kilométernyi út elszámolása átalányban mellett értékcsökkenést és egyéb költségeket elszámolhat-e? Az értékcsökkenés elszámolásának leírási kulcsa 20 százalék? Évente mennyi a maximálisan elszámolható értékcsökkenés abban az esetben, ha a saját autójáról van szó? Köszönöm a válaszát.

Bérbeadás esetén szükséges teendők Kérdés

Kedves Szakértő! Magánszemély bérbeadná a lakását, a következő kérdéseim lennének: – Ha jól tudom, nem szükséges adószám kiváltása. Év végén az szja-bevallásában kell rendezni a fizetendő és visszaigényelhető adót az adóazonosító szám feltüntetésével? – A magánszemély adóelőleg fizetésére ez esetben is kötelezett lesz év közben legalább a bevétel 50 százalékáig? – Értékcsökkenést számolhat-e el az ingatlan után, ha igazoltan nem lakik ott? – Az előforduló költségek között elszámolhatja-e adószám hiányában például a közvetítő jutalékot, az irodaszer (toll, ceruza, papír stb.) -beszerzést, ha azokról számlát kér a nevére? Köszönöm válaszát.

Vidéki futballcsapat támogatása Kérdés

Azt szeretném megtudni, hogy, ha egy vidéki focicsapatnak adnánk támogatást olyan formában, hogy például megveszünk nekik egy garnitúra felszerelést, azt milyen formában tehetjük, hogy elszámolható legyen a költsége?

Iskolarendszerű képzés elszámolása egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó felesége heti 8 órában munkaviszonyban van bejelentve az egyéni vállalkozásba. A feleség munkaviszonya gazdasági tárgyú oktatáshoz kapcsolódik, tehát oktatást végez felsőfokú oktatási intézményekben. Ennek a szolgáltatásnak az ellenértékét az egyéni vállalkozó férj számlázza ki az oktatási intézményeknek. A feleség beiratkozik egy gazdasági témájú iskolarendszerű képzésbe. A feleségnek ez nem az első diplomája. Ez már továbbképzés. Az egyéni vállalkozó elszámolhatja-e adómentesen költségként az egyéni vállalkozásban az iskolarendszerű képzés tandíját, vizsgadíját, a tankönyveket és az egyéb felmerülő költségeket? Köszönöm előre is a válaszát!

Ingatlan-bérbeadás "adminisztratív" költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély bérbe kívánja adni ingatlanát. Adózás szempontjából a tételes költségelszámolást választotta. Igazolt, elszámolható költségként lehet-e figyelembe venni az ingatlanközvetítőnek kifizetett jutalékot, valamint a könyvelőnek megfizetett munkadíj összegét? Köszönöm!

Feltöltőkártyás telefonköltség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. mobiltelefon-számlái jelentősen megemelkedtek, ezért úgy döntött a vezetés, hogy felmondják a szerződést, és inkább feltöltőkártyákat fognak vásárolni. Egyszer egy főkönyvelőtől azt hallottam, hogy ez nem elszámolható költség, azonban nem találtam erre külön szabályozást. Az lenne a kérdésem, hogy a feltöltőkártya költsége elszámolható-e költségként a vállalkozásban? Vonatkozik-e erre bármiféle tiltás, különleges kikötés? Mivel telefonszolgáltatás, gondolom erre is mindenképpen vonatkozik, hogy a 30 százalék áfája nem levonható. Válaszát előre is köszönöm!

Költségelszámolás és cégautóadó egyéni vállalkozó autója után Cikk

Egyéni vállalkozó saját tulajdonú személygépkocsit szeretne bevinni a vállalkozásba. Kell-e cégautóadót fizetnie? Olvasói kérdésre Surányi Imréné adószakértő válaszolt.

Kerékpár, mint közlekedési (munka) eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy pénzügyi tanácsadással foglalkozó egyéni vállalkozó a munkájához a saját tulajdonú személygépkocsiját használja. Ezzel kapcsolatosan havonta, csak az 500 kilométerig elszámolható üzemanyag-átalányt érvényesíti. Felmerült a kerékpár, mint munkaeszköz lehetőségének igénye. Adott esetben elszámolható-e költségként a kerékpár vételára, valamint a hozzá kapcsolódó javitás, alkatrész, kerékpáros ruházat költsége? A kerékpár használata és költsége eredményezhet-e "személyi jellegű" ráfordítást, jelentkezik-e plusz adófizetési kötelezettség? Adott hónapban az üzemanyag-átalány és a kerékpárral kapcsolatos kiadás párhuzamosan elszámolható-e? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozás – családi gazdaság Kérdés

Állattenyésztéssel foglalkozó egyéni vállalkozó családi gazdaságot kíván létrehozni. A családi gazdaság bejegyzése az év második felében várható. Kérdésem, hogy a családi gazdaság tagjai dönthetnek-e úgy az alapító szerződésben, hogy az egyéni vállalkozó bevételeit és kiadásait (a január 1. és december 31. között felmerülteket) egyenlő arányban osztják el maguk között, függetlenül a belépés időpontjától?

Családi gazdaság Kérdés

Adott egy édesanyja, akinek évek óta van őstermelői igazolványa, de sajnos most derült ki, hogy idén csak augusztusban érvényesítette. Év közben termeléssel kapcsolatban több százezer forint kiadási számlát gyűjtött össze (augusztus előtti időből). Van a lánya, akinek az igazolványa március 20. előtt meghosszabbításra került. Ez a két személy családi gazdaságot alapít októberben, melynek vezetője például a lány lesz. Kérdésem, hogy a családi gazdaság bevételeivel szemben (ami októbertől fog keletkezni, s a két tag között egyenlő arányban osztjuk el) az édesanya elszámolhatja-e a kiadásait, amit az év első felében gyűjtött össze?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 May
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink