881 találat a(z) költség cimkére
Cégautóadó, ételfutár
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy éttermi vendéglátással foglalkozó kft. a közeljövőben menüztetéssel is szeretne foglalkozni. A menüket ki is szállítaná. A kft.-nek nincs a tulajdonában gépjármű, igy két lehetőség közül választana. 1. Felvesz alkalmazásba egy ételfutárt, akinek van saját autója. 2. A tulajdonos saját autójával történne a kiszállítás az ételfutár által. Az lenne a kérdésem, hogy a benzin és egyéb az autóval kapcsolatos költségeket hogyan tudja elszámolni a kft. a két esetet figyelembe véve. Megoldás, ha a kft. cégautóadót fizet ? Válaszát előre is köszönöm!
Őstermelő hitelkamat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném szíves tájékoztatásukat. Mezőgazdasági tevékenységet folytató családi gazdaság egyik tagja a nevére vett termőföldet az állami földértékesítés keretében. Ezen földre bérleti díjat kap, művelni nem áll módjában. A földvásárlást az MFB által nyújtott hitelből finanszírozta. Kérdés: a családi gazdaság bevétele-e a kapott bérleti díj, és vele szemben a felvett hitel kamatát elszámolhatjuk-e költségként? Amennyiben igen, a megfizetett kamat után adókedvezmény érvényesíthető-e? Szíves válaszukat köszönöm.
Tehergépkocsi költségelszámolása gazdasági társaságban
Kérdés
Milyen mértékben számolható el a társaság tulajdonában és üzemeltetésében lévő tehergépkocsik számlával igazolt üzemeltetési kötlsége? Egy önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságban 5 db tehergépkocsit üzemeltetnek a társaság tevékenységének ellátásához. 1 gépkocsit az ügyvezető használ jellemzően munkába járásra, kisebb arányban hivatali ügyek intézésére. A többi gépjárművet általában az egyes telephelyek közötti úton használják, adott településen belül főképp javítási munkák elvégzésére. Minden gépkocsiról vezetnek menetlevelet, azonban azok kitöltése esetenként hiányos, például nem tüntetik fel a tankolás időpontját, vagy a tankolt üzemanyag mennyiségét, illetve vidéki utaknál az utazás célját sem jelölik. Kell a társaságiadó-alap megállapításnál adóalapnövelő tétellel számolni, ha nem állapítható meg egyértelműen, hogy az adott út a vállalkozás érdekében merült-e fel, illetve normatúllépés milyen mértékig lehetséges? Üdvözlettel: Borsodiné Kisfaludy Katalin,
Egyéni vállalkozó albérleti díjának elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó lakhelyétől távol dolgozik, és ezért albérletbe költözik a családjával a munkahely közelsége miatt. A vállalkozás székhelye marad az eredeti. Ebben az esetben az albérleti díjat elszámolhatja- e költségként, hisz a vállalkozás érdekében kellett ezt meglépnie. Vagy nem lehet, mert a család is vele ment és így nem csak a vállalkozás érdekét szolgálja az albérleti díj? Várom válaszát.
Egyéni vállalkozók, figyelem! Fontos adózási határidő közeleg
Cikk
Október 12-éig ismét adóelőleget kell fizetniük az egyéni vállalkozóknak. Cikkünkben részletezzük a vállalkozói jövedelem, az átalányban megállapított jövedelem esetén alkalmazandó, valamint a vállalkozói kivét utáni adóelőleg-szabályokat, a fiatal gazdák támogatására vonatkozó tudnivalókat, illetve a 2019. évi változásokat.
Családi gazdaságból kilépő tag bevétele
Kérdés
Családi gazdaság 2018.03.31-éig 3 fővel működött. E napon kilépett egy tag (a vezető testvére), de belépett a vezető gyermeke, egy határozatot kaptak róla. Keletkezett január-ban bevétel, és vannak költségszámlák is. Hogyan kell eljárni a bevétel meghatározásánál, hogy az szabályos legyen? Én a következőképpen jártam el. Március 31-éig összesítettem bevételt és költséget, és elosztottam 4 felé. A kilépő tagnak ez szerepelt az adóbevallásában 40 százalékos költségátalány alkalmazása mellett, mivel a többieknek is ezt alkalmaztam. A többieknek pedig ápr. 1-dec. 31. közötti bevételét és kiadásait osztottam 3 felé, és ezt hozzáadtam a jan. 1. és márc 31. között keletkezett bevételeihez és költségeihez. Szintén 40 százalékos költségátalányt alkalmaztam. A kilépő tagnak kedvezőbb lett volna a nyilatkozat a 20 százalék költségszámla meglétéről és ehót fizetett volna, de úgy tudom mindenkinek egyforma adózást kell választani. Jól jártam-e el a bevételek és a költségek meghatározásában? Amennyiben van más megoldás, kérem ebben a segítségüket! Köszönettel Kné Marianna
Lefaragnák adó- és pénzügyi tevékenységre fordított kiadásaikat a cégek
Cikk
Megtizedelnék a vállalatok az adó- és pénzügyi tevékenységekre fordított kiadásaikat – derül ki az EY több mint 1700 cégvezető bevonásával készült globális felméréséből. A döntéshozóknak alapjaiban kell újragondolniuk pénzügyeik kezelését, hogy lépést tartsanak a digitális fejlődéssel és az egyre szorosabban összekapcsolódó nemzetközi adórendszerrel.
Biztosítási díj kompenzációja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni a véleményüket, illetve, hogy erősítse vagy cáfolja meg a mi álláspontunkat: egy vállalkozás, amely alvállalkozóként vesz igénybe motoros futárokat, szeretne csoportos balesetbiztosítást kötni a futároknak. Egyrészt, mert a futároknak ez sokkal olcsóbb, mint ha mindenki egyénileg lenne biztosított, másrészt kényelmesebb az elszámolása is. Az az elképzelés, hogy a futárok megbízási szerződését módosítják oly módon, hogy a futárok helyett fizetik meg a biztosítási díj egy futárra eső részét, ezt pedig a futároknak kifizetett megbízási díjból levonják. Ebben a modellben a biztosítás szerződője a vállalat, a biztosítottak a futárok; a futárok kiállítanak egy számlát havonta a megbízási díjukról, amit a vállalat csak részben egyenlít ki, levonja belőle a megfizetett biztosítási díjat. Így végső soron megvalósul, hogy a biztosítás adminisztrációja a vállalaton keresztül fusson (ezért a kedvezőbb díj), de költség szempontból a biztosítás nem a vállalat kiadása, azt a futárok helyett (azok megbízási díjait kompenzálva) fizeti ki. Helytálló a fenti megoldás? Mit kellene tenni, hogy ez a cél megvalósuljon?
Egyesületi tagok részére GDPR minta vásárlása
Kérdés
Háziorvosokból álló egyesület szeretné a tagjai részére megvásárolni GDPR szabályzatot.Az egyesület céljai között szerepel, hogy segíti és támogatja a tagokat. Kérdésem: az egyesület megvásárolhatja tagjai részére az egyénre szabottan kidolgozott mintát? Elszámolható költségként? Nem minősül természetbeni juttatásnak?
Ingatlanforgalmazó költségei
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ingatlanforgalmazással foglalkozó kft. kiadásaival/költségeivel kapcsolatban az alábbi a kérdésem: A kft. által beszerzésre kerül egy ingatlan (jellemzően lakóingatlan), melyet továbbértékesítési céllal szerez be. Az ingatlant annak értékesítéséig a készletek között kell nyilvántartani? Az ingatlannal kapcsolódó költségek: illeték, esetleges felújítási költség, ügyvédi díj az ingatlannal együtt a készletek közé kell könyvelni, vagy az 5-ös számlaosztályban? Válaszukat várva, üdvözlettel
Gépkocsiköltséghez történő hozzájárulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk a cégautót használó munkavállalóitól havonta fix összegű költség-hozzájárulást szed be – a munkavállalók munkabéréből levonva. A kérdésem az lenne, hogy kell-e számlát kiállítani a költségtérítés összegéről, ha igen, akkor 27 százalék áfatartalommal vagy adómentesen, illetve hogy számvitelileg ez árbevételnek vagy egyéb bevételnek tekintendő-e? Üdvözlettel KZs
Személygépkocsi üzembentartói jog
Kérdés
Egy kft. tulajdonában lévő személygépkocsit az autó forgalmi engedélyébe az üzembentartóként a kft. magánszemély tulajdonosa nevére átíratták (egy biztosítási esemény apropóján). Tehát a kft. tulajdonosa (egyben ügyvezetője) lett az üzembentartó. Ki fizeti ezek után a cégautóadót? Elszámolhatja-e a cég költségként a kft.-ben az értékcsökkenést? Elszámolhatja-e a kft. nevére szóló javítási, karbantartási és üzemanyag számlákat? Ha nem számolhatja el, akkor a magánszemély, üzemben tartó, hogyan számolhatja el a felmerülő költségeit?
Bérlemény elszámolása
Kérdés
Egy étterem-panziót szeretnék működtetni bérleti üzemeltetéssel, melynek magánszemély a tulajdonosa és ő ragaszkodik ahhoz, hogy csakis magánszemélynek adja bérbe, ráadásul számla nélkül. Ilyen felállással el tudom-e számolni költségként valami módon az általam alapítandó gazdasági társaság valamely formájában?
Tulajdoni lap költségének továbbterhelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy vállalatcsoport tagja, akinek szerződése van a TAKARNET program használatára. A vállalatcsoport más tagjai részére, és magánszemélyek (például dolgozók) részére is kér le a TAKARNET rendszerből tulajdoni lapokat, melyek költségeit tovább számlázza. A TAKARNET áfakörön kívüli szolgáltatást számláz társaságunknak. A kérdésem az, hogy a tulajdonilap-lekérés költségének továbbszámlázását 27 százalékos áfával, vagy áfa nélkül kell-e terhelni az áfatörvény 15. §-a szerint. Válaszukat előre is köszönöm.
A lakáskiadás jövedelméből adót kell fizetni – figyelmeztet a NAV
Cikk
A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, évek óta ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A tanév kezdetével lassan megtelnek a kiadó albérletek, így nem árt tisztázni a hosszú távú lakáskiadás szabályait – emlékeztet a NAV.