276 találat a(z) járulékfizetési kötelezettség cimkére
Öregségi nyugdíjas fizetési kötelezettségei Kérdés
Tisztelt Adózóna! Öregségi nyugdíjasként még kétféle tevékenységet végzek. Családi vállalkozás ügyvezetője vagyok, a munkámért juttatásban nem részesülök.I tt más munkát nem végzek.Kell-e a vállalkozásunknak ezután valamilyen járulékot fizetnie (6810 forintot)? Emellett egy zrt.-nél tisztségviselőként (fb-elnök) havi bruttó 35 ezer forintot kapok. Az szja-előlegen kívül mit vonhat még le a jövedelmemből a zrt? Most levonnak 10 % nyugdíjjárulékot és 1400 forint természetbeni egészségbiztosítási járulékot. Ezek jogosak? Köszönettel!
Ügyvezetés Kérdés
Részvénytársaság nyugdíjas vezérigazgatója heti 40 órás munkaviszonyban megfizeti az szja-t (16 %), a nyugdíjbiztosítási járulékot (10 %) és az egészségbiztosítási járulékot (4 %). A társaság kiva szerint adózik. A nyugdíjas vezérigazgató másik két kft.-ben ügyvezetői feladatokat lát el megbízási szerződéssel. A megbízási díj összege nem éri el egyik kft.-ben sem a minimálbér 30 százalékát. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a két kft.-t és az ügyvezetőt?
Munkaerő-kirendelés Kérdés
Ha egy vállalkozás, amelynek nincs munkaerő-kölcsönzésre jogosultsága, de munkaerő-kirendeléssel más munkáltatónak átenged munkavállalót az Mt. által engedélyezett 44 munkanapra, akkor hogyan kell eljárni a bér- és járulékfizetéssel? Ki a munkáltatói jog gyakorlója, vagyis ha munkaügyi ellenőrzés van, akkor kit terhel a felelősség, ha a munkavállaló többet dolgozik, mint 8 óra, és kinek kell fizetni a túlórát? Be kell-e jelenteni a 1041-sen hogy más munkáltatónál van foglalkoztatva, mint kirendelt munkavállaló?
Felhasználási szerződés járulékai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felhasználási szerződésnél 50 % tételes költség elszámolásáról nyilatkozott az adószámos magánszemély. Ez a költség a személyes közreműködésért járó díjból és a vagyoni oldalból is egyaránt levonható? Milyen járulékokat kell levonni? Eho, vagy szocho fizetése terheli a kifizetőt? Válaszát előre is köszönöm.
Őstermelő és egyéni vállalkozó is egyben? Ezzel kell számolnia Cikk
Egyéni vállalkozó lehet-e egyben őstermelő is, milyen közterhekkel kell számolni a kettős jogviszony esetén, és milyen különbségek vannak a kétféle státuszban folytatott tevékenység könyvelése, költségelszámolása között? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Munkaerő-kölcsönzés járuléka Kérdés
Tisztelt Cím! Társaságunk munkerőkölcsönzés keretében – egy szlovák munkaerő-kölcsönző cégtől, náluk munkaviszonyban lévő – munkavállalókat kíván foglalkoztatni magyarországi telephelyén. Az érintett dolgozók egy része szlovák, egy része magyar állampolgár. Információink szerint a magyar állampolgárok után minket, a szlovák állampolgárok után a szlovák kiküldő céget terhelik a járulékok. Szíveskedjenek választ adni arra vonatkozóan, hogy a leírt esetben hogyan kell szabályosan eljárnunk? Válaszukat köszönöm!
Részmunkaidő + ügyvezetés Kérdés
Kedves Szakértő! Több taggal rendelkező kft.-ben tag és ügyvezető is vagyok. A 1041-es bejelentő lapon munkaviszony melletti társas vállalkozóként vagyok bejelentve. A társaságban személyesen nem működök közre, csak az ügyvezetést látom el. Március 31-éig más vállalkozásnál 8 órás munkaviszonyom volt. Április 1-jétől a munkaviszonyom 4 órás lett. Kell-e valamilyen módosítást végezni ezzel kapcsolatban, valamint kell-e járulékot fizetni? Mi lenne a megoldás, hogy mentesüljek a járulékfizetés alól a cégben, vagy a legminimálisabb legyen a teher, mivel nem igazán nyereséges a vállalkozás? Köszönöm válaszukat.
Mezőgazdasági őstermelő Kérdés
A kérdésem az lenne, hogy kell-e járulékot fizetnie egy kezdő mezőgazdasági őstermelőnek, aki nem egyéni vállalkozó, de van heti 36 órát meghaladó jogviszonya? Illetve, ha már nem kezdő, és volt árbevétele a már meglévő jogviszony mellett, kell-e a bevétele (20 százalék egytizenketted része) után járulékot fizetni? Segítségét előre is köszönöm!
Korhatár előtti ellátás mellett dolgozó járulékmértéke Kérdés
T. Szakértő Úr/Úrnő! Olvastam a cikket a nyugdíj mellett dolgozók járulékfizetési kötelezettségéről, de lenne ezzel kapcsolatosan kérdésem: korhatár előtti (43 év 186 nap szolgálati idővel, 61 éves) nyugdíjas munkát vállal, a jövedelméből levonandó járulékmértékekre kérdeznék rá. A törvényt úgy értelmezem, hogy az ő esetében 8,5b% egészségbiztosítási járulékot kell levonni, tehát a 4 % + 3% + 1,5% a járulékteher, mert igaz, hogy nyugdíjas, de nem saját jogú nyugdíjas. A cikk ezt nem részletezi, csak a saját jogú nyugdíjas esetét, ahol 4 % természetbeni járulékot kell megfizetni, és korlátlanul dolgozhat. Eközben a korhatár előtti ellátásban részesülő kereseti lehetősége korlátozott, és ha jól értelmezem, az egészségbiztosítási járulékmérték is több. Természetesen a munkáltató szocho-kedvezménye érvényesíthető, és a 10 % nyugdíjlevonás azonos. Kérem, szíves válaszukat! Tisztelettel Ilyés Gáborné
Egyéni vállalkozó lehet-e egyben őstermelő is? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik egyéni vállalkozó ügyfelem, aki állatkozmetikával és lovastúravezetés-oktatással (felnőttoktatás) foglalkozik, őstermelői igazolványt szeretne kiváltani. A kérdésem az, hogy mint egyéni vállalkozó lehet-e egyben őstermelő is? Mint őstermelő, lehet-e áfakörös, és miben különbözik (ha egyáltalán van eltérés) a könyvelése és a költségelszámolása az egyéni vállalkozóétól? Kell-e külön nyilvántartást vezetni az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenységéről? Az igazolványt a falugazdánál kell igényelni, be kell-e külön jelenteni a Kormányhivatalban vagy az APEH-nál. Ha az egyéni vállalkozásában megfizeti az adót és a járulékokat legalább a minimálbér után, van-e az őstermelői tevékenysége után fizetési kötelezettsége, ha ott nem vesz ki jövedelmet? Köszönettel: Buriánné
Fizetendő járulékok – gyes mellett egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyes mellett egyéni vállalkozónak gondolom, csak abban a hónapban kell megfizetnie a járulékokat, amikor van bevétele? Ha egy nap akár, illetve függetlenül attól, hogy van-e vállalkozói kivét. Köszönöm a választ.
Tagi járulék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves véleményét az alábbi kérdésre vonatkozóan: magánszemély kültagja egy betéti társaságnak és tagja egy kft.-nek. Sem a betéti társaságban, sem a kft.-ben nem működik személyesen közre. Nincs munkahelye, nem biztosított sehol, a havi egészségügyi szolgáltatási járulékot fizeti. Köteles-e tagi járulékfizetésre akár a bt.-ben, akár a kft.-ben? Kell-e a 1408-as bevalláson szerepeltetni őt akkor, ha nem működik személyesen közre, és nem vesz fel jövedelmet? (Nullás értéken.) Várom válaszukat. Üdvözlettel: Merckléné Pósa Judit
Adószámos magánszemély Kérdés
Kedves Szakértő! Heti 30 órás munkahelyem mellett alkalmanként sminkeléssel szeretnék foglalkozni, erre az adóhatóságnál megkaptam a 7-es adószámot. Kérem segítsen, hogy milyen teendőim, fizetendőim vannak a bevételeim után. Köszönöm!
Vállalkozás gyed, gyes alatt: ezt kell tudni a járulékfizetésről Cikk
Vállalkozásban dolgozna gyed, gyes mellett, és szeretné optimalizálni a fizetendő közterheit, milyen jogviszony lenne a legkedvezőbb számára? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk válaszolt.
Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli? Kérdés
Magánszemély (nő), aki 2012-ben 40 év szolgálati idő után elment nyugdíjba, és a saját kft.-jében tovább dolgozik továbbra is tagként, munkabért, tagi jövedelmet nem vesz ki, csak osztalékban részesül. Milyen járulékfizetési kötelezettsége van? Köszönettel.