1357 találat a(z) gyed cimkére
Csed- és gyedjogosultság Kérdés
Csed alapja Kérdés
Hallgatói jogviszony mellett nem főállású, átalányadózó egyéni vállalkozó csed, gyed, gyes igénybevétele Kérdés
Jogosultság gyedre két ország érintettsége esetén Cikk
Olvasónk gyeddel kapcsolatban kérdezett: „Jelenleg Szerbiában, magyar állampolgárként (férfi), teljesen bejelentve dolgozom immár tavaly április óta. Terveim között szerepel a szerbiai munkaviszonyom megszüntetése és magyarországi átalányadózói egyéni vállalkozói jogviszony létesítése. Feleségem továbbra is Szerbiában dolgozna. Gyermekvállalást tervezünk, és a magyarországi gyedet vennénk igénybe a szerbiai helyett. Lakcímünk mindkét országban van. Életvitelszerűen Szerbiában élünk, de én a későbbiekben Magyarországon dolgoznék egyéni vállalkozóként, vagy lennék nappali tagozatos hallgató. Kérdésem: igénybe vehetjük-e a magyarországi gyedet? Ha igen, le kell mondani a szerbiairól? Ha jogosult leszek gyedre, lehetek doktorandusz hallgató és mellette kaphatok magyar gyedet? Ha igen, akkor a gyermek születése utáni 169. naptól vagy az előtt? Ha a gyed alatt megszűnik a munkahelyem/vállalkozói státuszom, de mondjuk 2 éven belül újabb gyermekem születik, az előző gyed alapján igényelhető az újabb (második gyermek után)? Ha diplomás gyedet vennék igénybe, de maradnék nappalis hallgató, gyed csak a gyermek születése utáni 169. naptól jár? A kérdésem lényege az, hogy mindenképpen a magyarországi gyedet vennénk igénybe a nagyobb anyagi biztonság miatt. Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm! Egyéb információ: Szerbiában 1 évig jár az ottani "gyed", a 4. hónaptól igénybe veheti az apa is, de csak korlátozásokkal.” A kérdésekre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
Gyed alatt munkavállalói felmondás Kérdés
Gyed, két ország érintettsége Kérdés
Csed/gyed kedvezményszabály Kérdés
Csed, gyed, táppénz, megbízási jogviszony Kérdés
Ellátások szülés után: hogyan lesz meg 365 nap biztosítotti jogviszony, ha nincs állandó munkahely? Cikk
Ha egy várandós kismama egy munkahelyen dolgozik már régóta, és ez a jogviszony fennáll a gyermek születésekor is, akkor nem kérdés, hogy jogosult lesz gyermeknevelési ellátásokra. Ha azonban munkahelyet váltott, és az új hely nem vált be, ha lejárt a határozott idejű szerződése, ha egy ideje nem talál állást, passzív jogon kapta az ellátásait, akkor könnyen előfordulhat, hogy várandósság esetén nem lesz jogosult igénybe venni egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokat. Cikkünkben azt járjuk körbe, milyen lehetőségek lehetnek ilyen helyzetben az érintetteknek, figyelemmel azok esetleges költségoldalára is.
Gyerek után járó ellátások, visszamenőleg Kérdés
Ellátás és bölcsőde egyidejűleg – mire figyeljünk? Cikk
A tapasztalatok alapján még mindig sokan nem tudják, hogy nem minden ellátás mellett lehet bölcsődébe adni a gyermeket, ha közben nem végzünk keresőtevékenységet. Ennek eredményeképpen többen veszik jogosulatlanul igénybe adott ellátást úgy, hogy nem is tudnak róla, s mindez csak később derülhet ki. Érdemes tisztában lenni ezekkel a szabályokkal, és bérszámfejtőként, tb-ügyintézőként ennek megfelelően támogatni a kismamákat.
Első gyermekkel passzív gyeden: milyen ellátásokra számíthat az anyuka a második babánál? Cikk
Olvasónk azért fordult az Adózóna oldalához, hogy megtudja, milyen ellátásokra számíthat az az anyuka, aki első gyermekével jelenleg passzív jogon kap gyedet, és tervezi a második baba érkezését. A kérdést Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolta meg.
Gyermekek utáni kedvezmények igénybe vétele Kérdés
Megszorítás a szochoszabályokban: kevesebb munkavállaló után, rövidebb ideig jár majd a kedvezmény Cikk
A Magyar Közlöny 74. számában kihirdetett 182/2024. számú kormányrendelet sokadszorra módosítja a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (szochotörvény) 11. paragrafusát, amely a kedvezményre vonatkozó szabályokat rögzíti.