adozona.hu
Első gyermekkel passzív gyeden: milyen ellátásokra számíthat az anyuka a második babánál?
//test-adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/csed_gyed_egyeni_vallalkozo_csecsemogondoza_JDIGWW
Első gyermekkel passzív gyeden: milyen ellátásokra számíthat az anyuka a második babánál?
Olvasónk azért fordult az Adózóna oldalához, hogy megtudja, milyen ellátásokra számíthat az az anyuka, aki első gyermekével jelenleg passzív jogon kap gyedet, és tervezi a második baba érkezését. A kérdést Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolta meg.
A kérdés részletesen így hangzik: az édesanya 2023.08.03-án szülte meg a kisfiát, határozott idejű szerződéssel foglalkoztatták 2023.08.30-áig, tehát jogviszonyban szült. A szülést megelőző két évben rendelkezett 365 nap biztosítotti jogviszonnyal. A gyedet passzív jogon kapja az első gyermeke után. Milyen ellátásokra számíthat az anyuka, ha második gyermeket terveznek a gyes időszaka alatt? A második gyermek születésének várható időpontja előtt 45 nappal létesített munkaviszony (bruttó bér 600 ezer forint) esetén a csed és a gyed jogosultsági időbe beleszámítható-e a passzív gyed időtartama? Az ellátás számításakor vélelmezhető-e, hogy mivel a jogosultság kezdő napját megelőzően nem rendelkezett sem 180 nappal, sem 120 nap biztosított jogviszonnyal, akkor az ellátását a ténylegesen szerzett jövedelem/szerződés szerinti jövedelem alapján állapítják meg (600 ezer forint), de ez nem lehet több mint a minimálbér kétszerese. Hogyan alakul a helyzet, ha egyéni vállalkozást nyit a szülés várható időpontját megelőző 45 nappal?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Csecsemőgondozási díjra jogosult az a nő, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke
- a biztosítás tartama alatt, vagy
- a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül születik, vagy
- a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül születik.
A csedhez szükséges biztosítási időhöz beleszámít többek között:
- a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét –- kivéve az ún. diplomás gyedet (a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42. § alapján megállapított gyermekgondozási díj)
Gyermekgondozási díjra jogosult a gyermeket saját háztartásában nevelő:
- biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt;
- csedre jogosult szülő, akinek a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultság időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett, és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt.
Gyednél a passzív ellátás nem számít bele a 365 napba.
Tehát amikor megszületik a gyermek, pl. 2025. május 20., akkor 2023. május 20. és 2025. május 19. között kell meglennie a 365 biztosítotti napnak mind a csedhez mind a gyedhez. Amikor a csedet vizsgáljuk, akkor beleszámít a passzív csed, gyed időszaka is, ahogy fentebb látható. A gyedhez azonban nem fog beleszámítani, csak az aktív jogviszony.
Tehát első körben a kérdés, hogy a 365 nap meglesz-e. Amennyiben igen, akkor a második feltétel, hogy legyen valamilyen biztosítási jogviszony az anyának, amikor a gyermek születik. A 45 nappal a tervezett szülés előtti indított jogviszony matematikailag rendben lehet, koraszülés jelenthet problémát. Amennyiben nincs se 180, se 120 bérrel ellátott napja, akkor 30 napos tényleges jövedelem, vagy szerződés szerinti jövedelem ennek hiányában, de maximum a minimálbér kétszerese.
Az egyéni vállalkozás is ugyanolyan biztosítási jogviszony. Mivel nem lesz meg 180, 120 biztosított napja, így szerződés szerinti bér, ami a minimálbér egyéni vállalkozó esetén.
Hozzászólások (0)