387 találat a(z) garantált bérminimum cimkére
Minimálbér Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. főtevékenysége 4511 gépjármű-kereskedelem, további tevékenységként 8211 adminisztratív szolgáltatást végez. A tag munkaviszonyban, heti 40 órában, osztott munkakörben látja el az ügyvezetést, és mellette az adminisztratív szolgáltatásokat. Munkabérként a sima minimálbér vagy a garantált bérminimum vonatkozik rá? Köszönöm a választ.
Úgy hírlik, hogy szárnyra kaptak a keresetek Cikk
Januárban 5,8 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz képest, a nettó keresetek emelkedése 7,4 százalékos volt. A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 6,3 százalékos volt a bruttó és 8,0 százalékos a nettó keresetek emelkedése – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Órabér – garantált bérminimum Kérdés
Órabéres szakmunkás dolgozó (heti 40 órás, órabér 742 forint/óra) esetében például február hónapban a törvényes munkaórák száma 168. A dolgozó ezzel nem éri el a 129 000 ezer forintot, de a munkaszerződésben órabérben állapodtunk meg. Ki kell egészíteni a havi járandóságát, vagy számfejthető neki a 124 656 forint? (Nincs munkaidőkeret.) Válaszát előre is köszönöm. Kovács Istvánné
Éhbéren tartott NAV-osok Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számos munkatársának fizetése alig haladja meg a minimálbért. Egy középfokú végzettségű, kezdő pénzügyőrjárőr például nagyjából bruttó 130 ezer forintot keres havonta – írta a Magyar Nemzet.
Alkalmi munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szives válaszukat kérem arra, hogy 2016. évben mennyi az alkalmi munkavállalók mentesitett keretösszege, vagyis ami adómentesen adható? Ezen kivűl még szeretném tudni, hogy ha személygépkocsi vezetésére alkalmazunk alkalmi munkavállalót, akkor a minimálbéres vagy a bérminimumos bérből kell megállapitanunk a mentesitett kereretösszeget? FEOR: 8416. Válaszukat köszönöm: Borosné
Nemszeretem szabály ínyenceknek, járulékfizetés példákkal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fenti címmel megjelentek miatt kérdezném az alábbiakat: Az egyéni vállalkozóknál a tagi jövedelemmel rendelkezőknél a NAV honlapján az alábbi szövegezést lehet olvasni: **2011. január 1-jétől a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 4. § s) pont szerinti minimálbér, amely a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetéséről szóló rendelkezések alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes minimálbér, azonban, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel, akkor a garantált bérminimum havi összege. Kérdésem, mi az a tevékenyéség, mely legalább középfokú szakképzettséget nem igényel. Tervező mérnök, ügyvéd, de asztalos, építőipari vállalkozó, fuvaros esetében sem a FEOR 9-es kódot használjuk. Én azt a választ kaptam, hogy ami nem segédmunka, az már szakmunka, tehát akkor a garantált bérminimumot kell figyelembe venni. Helyesen akkor járok el, ha a garantált bérminimummal számolok egyéni vállalkozók és tagi jogviszonyosok esetében is, vagy elég a minimálbért alkalmazni? Köszönettel: Gubányiné Kati
Szakképzettség eldöntése? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szakképzett munkakör kizárólag a feor-besorolástól függ? A 9-es feor-osztályban sok olyan munkakör nem szerepel, amihez kifejezett szakképzettség nem szükséges. Például, akinek gimnáziumi érettségije van, nem szakképzett, de el tud látni irodai adminisztratív feladatokat. Ilyen esetben a jelenlegi szabályok alapján 3-as és 4-es feor-osztályba sorolásnál kötelező-e a szakképzett minimálbért megadni, vagy lehetséges a szakképzetlen bért és járulékot fizetni? Megbüntethet-e a NAV egy esetleges ellenőrzéskor, amikor egyéb irodai ügyintézőhöz nem a szakképzett bér van besorolva? Vagy ragaszkodjunk a 9-es feor-osztály munkaköreihez, és a többi munkakör mind 129 000 forintos bérrel helyes csak? Várom válaszukat.
Munkaszerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalóval 2015 októberében kötött határozott idejű, 6 hónapos munkaszerződést a kft., bruttó 128 ezer forint bérrel. 2016. 01. 01-től a hatályos garantált bérminimum 129 ezer forintra kell-e felemelni ezt az összeget? Lehet-e módosítani ezt a szerződést? Válaszát köszönve, tisztelettel.
Közreműködő ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft.-nél két magánszemély a tulajdonos. Az ügyvezető már 4 éve egy harmadik személy, aki 8 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva a mindenkori minimálbéren (2015-ben 105 ezer forint), és semmilyen rokoni kapcsolatban nem áll a tulajdonosokkal. Az egyik tulajdonos is már 4 éve közreműködik a cégben, heti 4 órás munkaviszonyban, havi 70 ezer forint összeget kap. Ez a tulajdonos 2015-től ügyvezető is lett a cégben, a 70 ezer forint díjazása nem változott. Így jelenleg 2 határozatlan időre kinevezett ügyvezető van (a másik tulajdonos nem működik közre a cégben). A kft. üzletviteli tanácsadással foglalkozik. Kérdéseink: 1. A nem tulajdonos ügyvezető részére meg kell-e fizetni a szakképzett minimálbért (2016-ban 111 ezer forint lenne a bére) vagy helyette kötelező neki adni a 129 ezer forintot? 2. A 4 órás munkaviszonyban közreműködő tulajdonos esetében, mivel 2015-ben ügyvezető is lett, a részére kifizetett 70 ezer forint munkabér megfelel-e a szabályoknak (kell-e utána a minimálbér összegének figyelembe vételével fizetni a járulékokat)? És ha igen, akkor a 111 vagy a 129 ezer forint összeg után kell fizetni? Válaszukat előre is köszönöm.
Szakképzettség és egyszerűsített munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy szakképzettség nélküli betanított munkára szakképzett munkát illető minimum órabér vagy szakképzettség nélküli órabér jár? Például a munkavállaló hegesztő végzettségű, de a lakatosmunka egyes fázisait végzi, amit adott munkahelyen tanul meg egy lakatostól. Akkor a munkabére szakkézettséggel járó bér vagy sem? Másik kérdés. Egyszerűsített munkavállaló például reggel 6-tól 3 óráig dolgozik, fél óra étkezési szünete van. Ki kell részére fizetni az étkezési időt is? Vagy a fél óra túlórára jár 50 százalékos túlórapótlék? Túlórapótlék mindenképpen jár? Ha jól emlékszem, akkor alkalmi munka esetén nem jár szabadság. Ha egy munkavállaló havi 2-3 napon végez mezőgazdasági idénymunkát egyszerre 1 napot, akkor egy 50 év feletti, 3 gyermekes munkavállaló részére hogyan jár szabadság? Köszönettel: K.
Alkalmi munkára fizetendő új összegek Cikk
Egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka) esetén – mivel 2016-ban változott a minimálbér és a garantált bérminimum összege – mennyi a minimum fizetendő napi összeg? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Nemzetközi gépkocsivezetők kötelező bére Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy a nemzetközi tehergépkocsi-vezetők szakképzettnek minősülnek-e, ha igen, akkor számukra mennyi az elfogadható munkabér: minimálbér vagy a kötelező bérminimum? A választ köszönöm!
Szakképzettség munkakörhöz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy egy alkalmazottnak pontosan mikor kell a garantált bérminimumot fizetni? Van egy étkezde, ahol a pultnál 2-3 ember szolgálja ki a vevőket. Kiadják az ételt, illetve átveszik a pénzt, beütik az összeget a pénztárgépbe. Feltétlenül kell-e ehhez a munkakörhöz végzettség, vendéglősnek vannak bejelentve, 5131 FEOR kóddal. Hiszen ezt a munkakört bárki el tudja látni, ha betanítják erre a munkakörre, végzettség nélkül. A garantált bérminimumot konkrétan a munkaköre miatt kellene megfizetni, de a munkáltató nem kér hozzá végzettséget, hiszen anélkül is betanítható a dolgozó. Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Takarító OKJ-képesítéssel foglalkoztatva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Takarító OKJ-képesítéssel van foglalkoztatva. FEOR: 9119 A minimálbér vagy a garantált bérminimum alapján kell-e besorolni? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Bankóné
Új segítség nyugdíj előtt: meglesz a jogosultsági idő Cikk
A kormány jövőre indítja el a Nők 40+ programot, amellyel elősegíti az álláskeresőként nyilvántartott és döntően koruk miatt elhelyezkedési esélyekkel nem bíró nők foglalkoztatását, ezzel együtt a nyugdíjba vonulásukhoz szükséges hiányzó jogosultsági idő megszerzését – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán az MTI-vel.