387 találat a(z) garantált bérminimum cimkére

Takarítónő egyházi iskolában Kérdés

Egyházi iskolában dolgozom takarítónőként. Kötelező-e megadni nekem a szakmunkás minimálbért? Határozatlan idejű, heti 30 órás munkaviszonyom van. Mellette katás vállalkozóként dolgozom. Felvételemkor gimnáziumi érettségi miatt a közalkalmazotti bértábla szerint C/10 kategóriába soroltak be. 2016. évben megkaptam a szakmunkás minimálbért, ebben az évben már nem. Bérkompenzációra jogosult vagyok-e? A bevezetésekor még kaptam, később már nem. 2007.óta dolgozom ebben a munkakörben, családi adókedvezményben nem részesülök. Következő kérdésem. A férjem szintén itt dolgozik, szintén szakmunkásként, ő megkapta a szakmunkás minimálbért. Neki jár-e bérkompenzáció az adó- és járulékváltozás miatt? Itt a 432/2016. kormányrendeletre gondolok (a költségvetési szervek és az egyházi jogi személyek foglalkoztatottjainak 2017.évi kompenzációjáról). Mikor vehet igénybe munkáltató szochokedvezményt képesítést nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak után? Akkor is, ha felvételemkor C/8 kategóriába sorolt be 9 évvel ezelőtt?

Pótlékátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pótlékátalány munkaszerződésben történő pontos meghatározásában szeretném a segítségét kérni. A cég teherautósofőröket alkalmaz, a szerződésben, amit a dolgozók aláírnak az alábbi szerepel: „…….gépkocsivezető munkakörben (FEOR'08: 8417) alkalmazza és alapbérként részére bruttó 161 000 Ft havibért fizet. Munkavállaló alapbére: 130 000 Ft + 31 000 Ft pótlékátalányból tevődik össze. A pótlékátalány magába foglalja a műszakpótlékot, az éjszakai, valamint a vasárnapi pótlékot.” A teherautósofőröknek nem kell megadni a garantált bérminimumot, ezért az alapbér megfelel a törvényi előírásnak, de a pótlékátalány ily módon való feltüntetése szabályos? Meg kell-e határozni, hogy pontosan melyik pótlékra mennyi pótlékátalányt számolunk? Köszönettel: Viktória

Terhek 2018-ban csökkenő szocho és növekvő minimálbér mellett Cikk

Csökkenjen 2018-ban a szocho és az eho mértéke, nőjön a főállású katások ellátási alapja: ezt indítványozza Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a T/17776. számon beterjesztett törvényjavaslatában. A jövőre jócskán növekvő minimálbér és garantált bérminimum mellett hogyan alakulnak a vállalkozók terhei? Kiszámoltuk.

Jövedelem rehabilitációs ellátás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rokkantsági ellátás melletti egyéni vállalkozó kata szerint adózik. Jövedelme három egymást követő hónapon keresztül nem lehet több a minimálbér 150 százalékánál. Úgy tudom, egyéni vállalkozónál minden esetben a garantált bérminimummal lehet számolni, vagyis a jövedelemkorlát ez esetben 241 500 forint. A nyugdíjbiztosítási igazgatóság is a bevétel 60 százalékát tekinti jövedelemnek – mint ahogy az a katatörvényben szerepel –, amikor ezt a kérdést vizsgálja? Ez esetben arra kellene figyelnie a vállalkozónak, hogy a bevétele 402 500 forint alatt maradjon. Jól gondolom-e? Havonta kell ez alatt maradnia, vagy a három hónap alatt összesen? Segítségét köszönöm. Némethné T. Krisztina

Ténylegesen a minimálbér-emelésnél kevésbé nőttek a keresetek Cikk

A minimálbér-emelés a vártnál kevésbé érintette a nettó kereseteket, ugyanis az úgynevezett adóoptimalizálók körében – akik vállalkozóként minimálbérre jelentették be magukat – 2 százalékkal, a minimálbéren foglalkoztatott munkavállalóknál 8,5 százalékkal, míg a szakmunkás garantált bérminimumon foglalkoztatottaknál 9 százalékkal emelkedtek átlagosan a nettó bérek 2016 decembere és 2017 májusa között – derül ki a GKI Gazdaságkutató Intézet MTI-hez eljuttatott májusi lakossági felméréséből.

Tíz százalék fölött nőttek a keresetek Cikk

2017. áprilisban a bruttó átlagkereset 303 000 forint volt, 14,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban – jelentette a KSH.

Egyéni vállalkozó garantált, vagy bérminimum utáni járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1994 óta vagyok egyéni vállalkozó. Főtevékenységem 563002 kocsmai, italbolti vendéglátás, emellett közúti árufuvarozást is végzek. A főtevékenységemhez nem rendelkezem szakmai végzettséggel, ezért azt alkalmazottal látom el. Magam gépkocsivezetőként végzem a közúti fuvarozást, melyből az árbevételem kb. 85 százaléka származik. A NAV ellenőrizte a 2012. és 2013. évi könyvelésemet, melyben kifogásolta, hogy nem a garantált bér után fizettem meg a járulékokat. Főtevékenységemben munkát nem végeztem, csak gépkocsivezetőként dolgoztam. Az 1997. évi LXXX. törvény 29. § (3) bekezdésében foglaltak szerint, ha a vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége legalább középfokú végzettséget, illetve szakképzettséget igényel, akkor kell megfizetni a garantált bérminimum után a járulékokat. Kérdésem: meg kell-e fizetnem a garantált bérminimum után a magasabb járulékokat? Válaszukat előre is köszönöm.

Fagyiárus végzettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó idény jellegű fagylaltárusításra 8 általánossal valamint érettségi bizonyítvánnyal rendelkező, de kereskedelmi végzettséggel nem rendelkező munkavállalót szeretne alkalmazni. A munkaügyi központ tájékoztatása alapján a munkavállalóknak nem kell megadni a bruttó 161 000 Ft munkabért, mivel ez a tevékenység nem igényel szakképzettséget. Kérném szíves válaszukat, hogy ez így helyes-e?

Kivaalap főfoglalkozású társas vállalkozó esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét (megerősítését) kérném a kiva jogszabály értelmezésében. Főállású tag (ács, tehát szakképzett) 161 ezer forint (garantált bérminimum) tagi jövedelmet vesz fel. Valóban ennek a 112,5 százalékát kell alapul venni. A törvény a Tbj. 4. § s pont 2. alpont szerinti minimálbérre hivatkozik. Továbbá egy társas vállalkozó (több kft.-ben is személyesen közreműködik) az egyik társaság esetében munkaviszonyban látja el a feladatokat 20 500 forint összegért (heti 5 órában). Nála a kivaalap a 20 500 forint lesz? Előre is köszönöm a segítséget!

Tehergépkocsivezetők minimálbérért vagy garantált bérminimumért? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nemzetközi árufuvarozással foglalkozik. Segítségét szeretnénk kérni abban, hogy a tehergépjármű-vezető munkakörben dolgozó munkavállalóinknál a munkavégzés feltétele a C+E kategóriájú gépjárművezetői engedély, a gépjárművezetői képesítési igazolvány (GKI kártya), illetve a veszélyes áru szállítására jogosító okmány (ADR) megléte. Ezen feltételek indokolják-e a garantált bérminimum alkalmazását ezen dolgozóink bérének megállapításánál? Ha a kérdésre a válaszuk nem, akkor további kérdésként merül fel, hogy ha néhány gépkocsivezetőnk rendelkezik gépjárművezető-karbantartó szakmunkás bizonyítvánnyal, nekik meg kell adnunk a garantált bérminimumot? Köszönettel.

Bruttó bér csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy a munkáltató egy már megadott, és két hónapig ki is fizetett munkabért indoklás nélkül csökkentheti-e? A bér még így is meghaladja a garantált bérminimumot.

Drasztikus minimálbér-emelés: őket sújtja leginkább Cikk

Leginkább a könnyűiparnak okoz nehézséget a kötelező minimálbér-emelés, a szektorban dolgozók 37 százaléka minimálbéren foglalkoztatott, de az élelmiszeripart, a kereskedelmet és az építőipart is átlag felett sújtja (a létszám 27-28 százalékának kell emelni a bérét) – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. februári vállalati felméréséből.

Garantált bérminimummal kapcsolatos kérdés II. Kérdés

Tisztelt Dr. Hajdu-Dudás Mária! Ezúton is köszönjük a "gyártógép-kezelő", illetve "feldolgozógép-kezelő" munkakörben foglalkoztatni kívánt munkavállalókkal kapcsolatosan feltett kérdéseinkre adott válaszát. Válaszával kapcsolatban azonban az alábbi további kérdés merült fel: A válaszában rögzítette, hogy: "Azaz az építési anyagelőkészítő gép kezelője szakmairány a fenti gépek kezelésére nyújt államilag elismert képesítést." Az Ön által hivatkozott képesítés milyen képesítés? Ez a képesítés olyan képesítés, amely legalább középfokú iskolai végzettségnek, illetve középfokú szakképzettségnek minősül? Szíves válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel

A nap száma: 10 Cikk

Idén januárban a bruttó átlagkereset 274 ezer forint volt, 10 százalékkal több, mint egy évvel azelőtt, a nettó keresetek ugyanúgy 10 százalékkal 182 ezer forintra emelkedtek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Csed számításának alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő!! Könyvelő vagyok, és egyik ügyfelem részére szeretnék választ találni, de nem igazán igazodom el a csed alapjának számítására vonatkozó szabályokban. A szülés várható időpontja: 2017.05.15. Az alábbi időpontokban állt alkalmazottként biztosításban az ügyfelem, mindenhol a szakmai minimálbért kapta: 2014.04.07-2014.11.10-ig 8 órás munkaviszonyban 2014.11.03.-2015.03.02-ig 8 órás munkaviszonyban 2015.04.20.-2016.10.03-ig 8 órás munkaviszonyban 2016.10.04-2017.01.31-ig 4 órás munkaviszonyban 2017.02.01-2017.03.16-ig Munkanélküli volt 2017.03.17-től 8 órás munkaviszonyban áll. A csedet szeretné a szülés előtt 28 nappal igénybe venni. Kérdésem az lenne, hogy melyik időszak és milyen bér lesz mérvadó a csed számításánál? Válaszukat nagyon köszönöm! Horváth Adrienn

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink