399 találat a(z) fizetés nélküli szabadság cimkére

Gyed igénylés a gyermek 1 éves korától Kérdés

Az anya a tgyás után újból munkába állt napi 8 órás munkaidővel. Ha a gyermeke betölti az egy éves kort, akkor igényelheti-e a gyedet, úgy, hogy továbbra is munkában marad? Kell-e az eredeti jogviszonyában fizetés nélküli szabadságra mennie, és a munkáltatójával újabb jogviszonyt létesítenie?

40 éves munkaviszony – nyugdij Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre várnám mielőbbi szíves válaszát: 1956-ban született nő munkaviszonyban töltött ideje alatt munkahelyén 1 évig fizetés nélküli szabadságot vett igénybe. Ezen időszak alatt megbízási szerződéssel másik munkahelyen dolgozott, ahol minden, a törvényi előírásoknak megfelelő járulékot befizettek utánna. Beleszámít-e a 40 évbe a megbízási szerződéssel ledolgozott időszak? Köszönettel.

Fizetés nélküli szabadság Kérdés

Több munkavállaló kér két havi fizetés nélküli szabadságot. Mint munkáltató, kérhetek-e részletes indoklást a fizetés nélküli szabadság okairól?

Így kérhet fizetés nélküli szabadságot hozzátartozója ápolására Cikk

Mit kell tennie a munkavállalónak, ha hozzátartozója tartós betegsége miatt fizetés nélküli szabadságot venne ki és ápolási díjat igényelne? Milyen teendői lehetnek a munkáltatónak? Olvasónk kérdésére Széles Imre tb-szakértőnk válaszolt.

Ápolási díj igénylése Kérdés

Az egyik ügyfelem alkalmazottja a férje ápolása céljából szeretne ápolási díjat igényelni. Az lenne a kérdésem, hogy a munkáltató felé milyen kötelezettségei vannak? Gondolom,hogy ír egy fizetés nélküli szabadság engedély kérelmet, amelyben leírja, hogy a férje ápolása miatt szeretné igénybe venni a fizetés nélküli szabadságot. Kérdésem,hogy kell-e orvosi igazolás a férj kezelőorvosától, hogy az ápolás jogosultságát igazolja? Illetve a munkaáltatónak szükséges-e még bármi egyebet benyújtania? Válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm. Üdvözlettel: Bocskay Endréné

Egyéni vállalkozó 10 évig gyesen lévő alkalmazottja miatti terhei Kérdés

Tisztelt szerkesztőség! Egyéni vállalkozó egy alkalmazottat foglalkoztatott egy másik faluban lévő egyszemélyes üzletében. A dolgozója 7 év munkaviszonyt követően elment szülni, a boltot bezárták. A gyermeke beteg, ezért 10 éves koráig otthon lehet vele gyesen. Közben szült egy másik gyermeket, majd ismét visszatért az első gyermekével gyesre. A dolgozó nem tudja vállalni, hogy egy másik városba, 30-40 kilométerre járjon dolgozni, a beteg gyermeke miatt. Ő nem hajlandó felmondani, a munkáltatói felmondásra számít. 17 év munkaviszony után jár neki a felmondási idő és a végkielégítés, hiába csak 7 év volt a ténylegesen munkában töltött ideje? Az egyéni vállalkozónak azóta nincs más alkalmazottja, a vállalkozása csődbe ment, már csak ő maga dolgozik még valameddig, amíg az árukészletét megpróbálja kiárulni. Gondolkozik azon, hogy visszaadja a vállalkozói igazolványát. Az árbevétele még a saját járulékait sem fedezi. Mi történik akkor, ha visszaadja a vállalkozói igazolványát, és nem tudja, mert nincs miből kifizetni az alkalmazottja felmondási időre járó bérét, végkielégítését? A két szülésre, felmondási időre, végkielégítésre tekintettel körülbelül 1 millió forint lenne járulékokkal együtt az összes terhe. Az alkalmazott munkaviszonya megszűnik a vállalkozói igazolvány visszaadásának napjával? Mi lesz azzal az összeggel, ami járna neki, de nincs miből kifizetni? Itt nincs felszámoló, végelszámoló, ekkor is van lehetőség a bérgarancia-alapból való igénylésre? Köszönettel.

Szolgálati idő a nők kedvezményes nyugdíjánál – így döntött a Kúria Cikk

Beszámít-e a fizetés nélküli szabadság időszaka a nők kedvezményes nyugdíjánál a jogosultsági időbe? A minap a Kúria mondta ki a végső szót egy jogvitában.

Gyed-gyes-ügyvezetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni a gyermeknevelés célú fizetés nélküli szabadság alatt gyed és később gyes fizetés fennállhat-e úgy egy tb-kifizetőhelyi foglalkoztatónál (8 óra munkaviszony volt, és a gyermek most 22 hónapos), hogy emellett egy működő kft.-ben vezető tisztségviselői munkát végeznék munkaviszonyban, vagy személyesen közreműködő tagként – ez még nem eldöntött –, illetve milyen minimumösszeggel és járulékvonzatokkal kell számolni a két esetben?

Külföldön élő alkalmazott gyed igénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik alkalmazásban álló munkavállalónk jelenleg Ausztriában él, az állandó lakcíme is ott van már, Magyarországon csak tartózkodási hellyel rendelkezik. Első gyermeke után kapott tgyása 2014. 07. 04-én járt le, ezt követően beadta a gyedigényét, melyet foglalkoztatói igazolás kíséretében továbbítottunk az OEP-nek. A gyed igénylőben nyilatkozott arról, hogy az osztrák állampolgárságú férje Ausztriában családi ellátást kap. Egyeztettem néhány szakemberrel, és azt a tájékoztatást kaptam, hogy így nem lesz jogosult a gyedre, mivel az állandó lakcíme Ausztriában van, és a férje családi ellátást kap. Így hát felmerült bennem a kérdés, hogy akkor a magyarországi munkaviszonyában milyen időre is jelentsem őt a havi 08-as bevallásban? Gyedre nem jelenthetem, hiszen nem fognak neki folyósítani ilyen ellátást, éppen ezért véleményem szerint fizetés nélküli szabadságot kellene jelentenem, melyről előzetesen a 14T1041-es nyomtatványon is adatot kellene szolgáltatnom. Várom válaszukat.

Munkavégzés gyes mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. főfoglalkozású teljes munkaidős dolgozója jelenleg gyesen van. Szeretne a gyes mellett munkába állni. Az ügyvezetővel egyeztetve csak heti 1-2 napot dolgozna, nem minden nap. Ilyen esetben azokra a napokra mikor nem dolgozik fizetés nélküli szabadságot (gyes nap?) kell a munkavállaló részére számfejteni? Ez a megoldás kivitelezhető? A következő kérdésem az lenne, hogy a tgyás után járó szabadságról a munkavállaló rendelkezhet? A gyes lejárta után ezt milyen időn belül kell kivennie? Szakaszosan is kiveheti (1 hetet dolgozik, 3 hetet szabadságon van)? Várom válaszát! Köszönettel

Szabadság alatti keresőképtelenség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesről visszatérő dolgozó, a fizetés nélküli szabadság lejárta után jelezte, hogy szeretne visszatérni dolgozni, a felhalmozott szabadságának kivételével kezdve. Majd később jelezte, hogy megszakítja a szabadsága letöltését, mert a gyermeke beteg lett, így betegszabadság címén marad otthon. Kérdésem, hogy jogos-e ilyen címen kérnie a szabadság későbbi kiadását? Közben már tárgyal a munkavállalóval a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről, amiben a követelései közt szerepel a végkielégítés kifizettetése is, aminek az alapját így tudja kitolni 5 évre.

Fizetés nélküli szabadság Kérdés

A munkáltató engedélyezheti-e a fizetés nélküli szabadságot, ha nem hozzátartozó betegápolására, illetve nem szülési szabadság miatt, vagy nem önkéntes katonai szolgálatra kéri a dolgozó, hanem egyéb, a törvényben meg nem határozott ok miatt? Ha csak a törvényben meghatározott okra lehet kiadni, akkor a munkavállalót ki kell léptetni? Hol kell jelölni a fizetés nélküli szabadságot a 08-as nyomtatványon?

Fizetés nélküli szabadság: amikor kötelező kiadni Cikk

Milyen esetekben és milyen időtartamra illeti meg a munkavállalót fizetés nélküli szabadság? Mikor kötelező kiadni a fizetés nélküli szabadságot, és mikor dönthet róla a munkáltató? Összefoglaltuk.

Felsőfokú tanulmányokat folytató Kérdés

Tisztelt Cím! Nappali egyetemi tanulmányait szakította félbe egy leendő munkavállalónk. Tanulmányait szeptembertől folytatja levelezőn, tanulmányi szerződést nem kötünk vele, de a munkáltató megengedi, hogy a konzultáción részt vegyen munkanapokon. A munkavállaló szabadságot nem akar kivenni ezekre a napokra, neki megfelelő az igazolt, nem fizetett távollét. Hogy lehet ezeket a napokat adminisztrálni? Milyen igazolást kell kérnem a munkavállalótól? Válaszukat előre is köszönöm.

Fizetés nélküli szabadság járulékvonzatai Kérdés

Hat hónap fizetés nélküli szabadságra készül egyik hozzátartozóm. Milyen járulék- és adókötelezettségei lesznek fizetés nélküli szabadság esetén?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink