399 találat a(z) fizetés nélküli szabadság cimkére
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Védve van-e a kismama gyermeke 3 éves koráig, ha gyermeke gondozása céljából munkáltatójától kér fizetés nélküli szabadságot, de gyed ellátásra nem nyújt be igényt – apuka munka mellett gyeden – és megfizeti maga után a tb-t?
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy meddig lehet egy alkalmazott fizetés nélküli szabadságon? Van-e erre valamennyi maximum idő, ha a munkáltató engedélyezi egyéb okból? Köszönettel!
Kisadózó munkaviszony mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szervezetünk alkalmaz egy munkavállalót heti 40 órás foglalkoztatásban, aki emellett katás egyéni vállalkozó. Mivel munkaviszonyára tekintettel biztosított, főállásúnak nem minősülő kisadózónak számít. Ha a munkahelye kérésére többhónapos fizetés nélküli szabadságot ad számára, akkor arra az időre nem lesz biztosított. Ez érinti-e a kisadózói státuszát? Főállású kisadózó lesz-e a fizetés nélküli szabadság idejére? Logikusnak tartanám, de nem tudtam ezt kiolvasni a jogszabályokból. Előre is köszönöm a válaszát!
Megállapodás fizetés nélküli szabadságra Kérdés
Tisztelt Szakértő! Határozatlan idejű munkaviszonyban lévő munkavállalónk – óvónő, de nem közalkalmazott – 1 év fizetés nélküli szabadságot kért külföldi munkavégzés céljából. Kérdésem, hogy köthető-e megállapodás az engedélyre bizonyos feltételek mellett? A munkáltató belefoglalhatja-e a megállapodásba, hogy az egy év letelte után, vagy ha előbb visszajönne, nem biztos, hogy tud neki munkát biztosítani, és akkor megszűnik a munkaviszonya. Válaszát megköszönve tisztelettel: Pitkóné Varga Andrea
Tanulmányi szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég felvesz egy alkalmazottat, az alkalmazottal tanulmányi szerződést köt, hogy tanulmányaiban támogatja X összeggel annak fejében, hogy tanulmányai befejezése után visszatér y időre a céghez dolgozni. A dolgozó tanulmányait külföldön folytatja, így ténylegesen nem tud munkát végezni a cég mindennapi életében. Kérdéseim: A cég köthet-e tanulmányi szerződést a munkavállalóval, ha igen, milyen feltételekkel? A támogatást a cég költségként elszámolhatja-e? Kell-e a támogatás után adót és járulékot fizetni? A munkavállaló tanulmányi ideje alatt lehet-e a cégnél fizetés nélküli szabadságon? Ha lehet, akkor annak milyen bejelentési, adó és járulékfizetési vonzata van? A támogatás így is költségként elszámolható-e? Vagy munkát kell végeznie a cégben a munkavállalónak, akivel tanulmányi szerződést köt a cég? Válaszukat előre is köszönöm! Köszönettel: Lászlók Éva
Szja és szocho magánszemély külföldi munkavállalása esetén Cikk
Magánszemély, akinek Magyarországon főállása (heti 40 órás) van, szeretne munkát vállalni Németországban, egy hónapig. Ez alatt a hónap alatt fizetés nélküli szabadságot venne ki a főállásában. Németországban adna számlát a szolgáltatásáról, mint adószámos magánszemély. Milyen adófizetési kötelezettsége van ez után a tevékenysége után? Hol fizeti meg az adót (szja, szocho)? – kérdezte olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Magánszemély külföldi munkavállalása Kérdés
Magánszemély, akinek Magyarországon főállása (heti 40 órás) van, szeretne munkát vállalni Németországban, egy hónapig. Ez alatt a hónap alatt fizetés nélküli szabadságot venne ki a főállásában. Németországban adna számlát a szolgáltatásáról, mint adószámos magánszemély. Milyen adófizetési kötelezettsége van ez után a tevékenysége után? Hol fizeti meg az adót (szja, szocho)?
Gyeden, gyesen lévő ismételt fizetés nélküli szabadsága Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kétgyermekes anya dolgozónk megszakította a gyermekei gondozása céljából igénybevett fizetés nélküli szabadságát és 2019. 02. 17-én saját kérésére részmunkaidőben visszatért a munkába. Gyermekeinek születési dátuma, a 3 éves kor betöltése és a jelenleg kapott ellátásai az alábbiak. született 3. életévét betölti jelenlegi ellátás 2018. 09. 22. 2021. 09. 22. gyed 2017. 01. 08. 2020. 01. 08. gyes Dolgozónk most jelezte azt a szándékát, hogy 3 hónapra ismét fizetés nélküli szabadságra kíván menni. Tudom, hogy a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 128. §-a alapján a munkavállaló a gyermeke harmadik életévének betöltéséig jogosult fizetés nélküli szabadságra. Ismert számunkra az is, hogy amíg a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetési szabadság tartamát tölti, felmondási tilalom [Mt. 65. § (3) bek. c) pont] vonatkozik rá (a rendkívüli felmondás kivételével). A kérdéseim a fentiekkel kapcsolatban az alábbiak. 1. Kötelezhető-e a munkáltató arra, hogy ismételten hozzájáruljon a fizetés nélküli szabadsághoz? Ha nem, akkor mire hivatkozhatunk? 2. Amennyiben igen, jogosult-lesz arra a dolgozónk, hogy a fizetés nélküli szabadság ideje alatt elmenjen táppénzre? 3. Tekintettel a gyermekei fenti születési dátumára mikor (mely naptól) mondhatunk fel neki? Köszönettel, Molnár Anikó
Fizetés nélküli szabadság bejelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónk fizetés nélküli szabadságot kért 06. 24-étől 07. 19-éig (25 napra). Kérdéseim a következőek: be kell-e jelenteni 1041-es nyomtatványon a fizetés nélküli szabadságot? Ezen időszak alatt kell-e a dolgozónak egészségügyi járulékot fizetni? A szabadságát csökkenteni kell-e a fizetés nélküli szabadság időtartamára eső idővel arányosan? A statisztikai állományi létszámba beletartozik-e a számításnál? Válaszukat előre is köszönöm.
Apa gyeden, anya a gyermekkel, fizetés nélküli szabadságon Cikk
Több megoldás közül választhatnak a kisgyermekes szülők a csecsemőgondozási díj (csed) folyósítását követően, hogy melyikük igényelje a soron következő ellátást, a gyermekgondozási díjat (gyed), illetve az ellátásban részesülő dolgozzon-e emellett, vagy sem. A szóba jöhető variációk (amelyek száma a nagyszülői gyed jövő évtől történő bevezetésével tovább bővül) közül azt a viszonylag ritkán előforduló helyzetet tekintjük át, amikor az édesapa igényli a gyedet, ugyanakkor az anya marad otthon a gyermekkel.
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónknak most járt le a csed időszaka, viszont gyesre a férje fog menni. Az lenne a kérdésem, hogy ha az anyuka a cégünkhöz benyújt fizetés nélküli szabadságkérelmet egyéb indokkal, akkor azt el kell-e fogadnunk, vagy dönthet úgy a munkáltató, hogy mivel ő nem a gyed miatt lenne fizetés nélküli szabadságon, hogy nem engedélyezi ezt, és szeretné, ha visszajönne dolgozni? Tisztelettel: Jancsó Katalin
Gyes "megszakítása" egy újabb terhességgel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyesen lévő anyuka nyilatkozatot tett, hogy megszüntetné a gyest (dátum szerint megjelölt egy napot), és a fizetés nélküli szabadságát venné igénybe, mert ismét terhes. Dolgozni visszajönni nem tud egy napot sem, mert veszélyeztetett terhes lesz ismét. Milyen bérrel számolom a szabadságát és utána a táppénzét? Mikortól számoljam ki neki a fizetés nélküli szabadságát? Meddig adom ki a az időarányos szabadságát, ezt bármikor megszakíthatja és táppénzzel folytatja tovább? Válaszát előre is köszönöm!
Táppénz-hozzájárulás: kinek kell, és kinek nem kell fizetnie? Cikk
A társadalombiztosítási fedezeti rendszernek talán egyetlen eleme a táppénz-hozzájárulás, amely az elmúlt 20 évben lényegében semmit sem módosult, ha csak a táppénz maximum összegének meghatározását nem tekintjük terhet csökkentő változásnak. Ugyanakkor az utóbbi időben több kérdés is felmerült a témában, különös tekintettel a várandósággal, illetve szüléssel összefüggésben, amelyek időszerűvé teszik, hogy áttekintsük a tudnivalókat.
Fizetés nélküli szabadság kata mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Heti 40 órás munkaviszonyban álló személy, aki katás egyéni vállalkozó mellékállásban, a főállásában (munkaviszonyában) 4 hónap fizetés nélküli szabadságra szeretne menni. Mivel így nincs biztosítotti jogviszonya, bejelentheti-e ezen időszakra, hogy főállásban katás egyéni vállalkozó, aki megfizeti a járulékot (75 ezer forint után). Nem szeretné feladni a főállását, viszont az egyéni vállalkozását és a biztosítotti jogviszonyát sem. Köszönettel: Tné
Fizetés nélküli szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozóval határozott idejű munkaszerződést kötött a kft. ügyvezetője. Jelenleg három hónapja fizetés nélküli szabadságon van a dolgozó. Kérdésem, hogy az éves szabadságát hogyan kell elszámolni? a éves szabadsága 14 nap (nem év elején kezdett dolgozni), fizetés nélküli szabadsága előtt 4 napot vett ki. Ha lejár a munkaszerződése, hány nap szabadság illeti meg? Tíz nap, vagy a három hónapra nem fog járni neki szabadság? Köszönettel: Vargáné