458 találat a(z) egyesület cimkére

Jegyértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk különböző rendezvényekre belépőjegyek értékesítésével foglalkozik. Az eladott jegyek után közvetítői jutalékot számítunk fel megbízóink felé. A belépőjegyeknek mindig előre meghatározott fix ára van, attól eltérni nem lehet. Egy megbízónkkal kapcsolatban merült fel elszámolási vitánk, amelyben szeretnénk állásfoglalást kérni. A megbízónk egy alanyi adómentes egyesület, a rendezvényre pedig – amit az egyesület szervez – 1000 forintba kerül egy jegy, ami bruttó ár. Mi teljesítettük a szerződésben foglalt kötelezettségünket, ami szerint értékesítettük bruttó 1000 forintért (787 forint+áfa) a jegyeket, viszont mi áfaalanyok vagyunk, és ebből adódik a probléma. Az eladott jegyeket az alanyi adómentes egyesület nekünk 1000 forintért számlázta le, azzal az indokkal, hogy ennyi az ára, és mivel mi nem adhatjuk drágábban, ezért gyakorlatilag "elbuktuk" az áfát. A szerződésünk sajnos nem tér ki a jegyek eladási árára, csak a közvetítői jutalék elszámolására. Kérdésem, hogy jogszerű és szabályos-e ez az elszámolási mód? Válaszát előre is köszönöm!

Egyesület és járulék Kérdés

Általam könyvelt idén létrejött egyesület vállalkozási tevékenységet nem végez. Az egyesület elnöksége 3 tagból áll, egy elnök és két alelnök. Kérdésem lenne, hogy az egyesület esetében van-e társadalombiztosításhoz kötött járulékfizetési kötelezettsége a vezetőségnek? Kell-e bármilyen minimum járulékot fizetni, hasonlóan a kft. vagy a bt. tagjaihoz. Jelenleg alkalmazott nincs, kell-e havi 1408-as bevallást küldeni? Köszönettel Juhász Gyuláné

Térítés nélküli átadás alanyi mentes egyesületnél Kérdés

Tisztelt Szakértők! Alanyi adómentes sportegyesület az önkormányzat tulajdonában álló sportlétesítményt üzemeltet, hasznosít. A létesítmény vizes blokk felújításához 30 százalék önrész mellett tao-támogatást nyert el. A beruházás megvalósult, bruttó értéken került be a könyvekbe, az egyesület a levonható áfát nem igényelte vissza. Idegen tulajdonon végzett beruházásként aktiválta a létesítményt. A kapott támogatást időbelileg elhatárolta, halasztott bevételként tartja nyilván, és az elszámolt értékcsökkenés összegével oldja fel. Térítés nélkül az önkormányzatnak kell átadni. Kérdésünk az, hogyan kell kezelni a térítés nélküli átadást, kell-e számlát kiállítani az átadásról, áfafizetési kötelezettség keletkezik-e az egyesületnél, illetve ez vállalkozási tevékenységből származó bevételnek minősül-e? Köszönöm szíves tájékoztatásukat.

Egyesület pályazaton nyert támogatása Kérdés

Az egyesület megnyert egy játszótér kialakításának pályázatát. Azt szeretném megkérdezni, hogy a pályázati összeget hogyan kell elszámolnom? Egy összegben az egyéb bevételek között, vagy évenként kell csak annyi bevételt figyelembe venni, amennyi értékcsökkenést elszámoltam rá, addig a 414 lekötött tartalékon kell szerepeltetnem?

Egyesületi tagdíj, adomány bizonylatolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Annyit szeretnék kérdezni, hogy egy szimpla egyesületnél (nincs közhasznúsági fokozat) a tagdíjakról és adományokról elég egy átvételi elismervényt kiállítani a magánszemély felé, vagy mindenképpen kell bevételi pénztárbizonylat? Köszönettel.

Alapítvány vagy egyesület alapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Településünkön egészségügyi szolgáltatások támogatására alapítványt vagy egyesületet tervezünk létrehozni. Az alapítvány mikortól jogosult az 1 százalékos felajánlások fogadására, illetve a gazdálkodó szervezetek befizetéseikkel mikortól tudják a társasági adójukat csökkenteni? Véleményük szerint mely formában lenne célszerűbb működni? Válaszukat előre is köszönjünk.

Ingatlan-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület értékesítette a tulajdonában lévő ingatlanját. Kérdésem, hogy ez az értékesítés vállalkozási bevételnek számít-e, és kell-e társasági adót fizetni abban az évben, amikor értékesítette? Köszönöm a választ.

Játszótér értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem: községi sportegyesület az önkormányzattal társulva pályázatot adott be játszótér építésére. A terület az önkormányzat tulajdona. Az egyesület nevén futottak át a számlák. Megépült, és átadták a játszóteret. Kérdésem, hogy az egyesület az értékcsökkenést hogyan számolja el? Kikötés volt, hogy 5 évig kell üzemeltetni a teret. Én öt évre gondoltam felosztani az értékcsökkenést a számvitelben. MIvel nem kell tao-bevallást beadni, mert mentes. A tao szerinti értékcsökkenés is lehet 5 év? A támogatást következő évben fogják folyósítani. Köszönettel.

Cégautóadó egyházi egyesület esetén Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Kérdésem: korábban kisegyházként működő szervezet, mely az Országgyűlés kisegyházakat megszüntető döntését követően egyesületi formában tevékenykedett tovább, majd 2014. 04.1 5-én érkezett végzés alapján egyház-egyesületként 2013. december 05-ei hatállyal, 2014. április 01-ei kiértesítési dátummal. Jelen szervezetnek van-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége, külön-külön értelmezve a különböző cégformákat: egyházként egyesületként egyház-egyesületként. Köszönettel!

Reprezentáció kérdése egyesület esetében Kérdés

Egyesületünk évente a cél szerinti tevékenységéhez kapcsolódóan sportversenyt rendez. E rendezvény 3 napos, melyen a tagokon és családtagjaikon kívül meghívott vendégek is jelen vannak. A meghívott vendégek külföldi és belföldi testvérszervezetek képviselői. A rendezvényre a szabadban kerül sor, mely során közösen főznek a résztvevők, az utolsó napon pedig vendéglátóhelyen történik az étkezés. A vendéglátás és a szabadidős program (verseny) minden költségét az egyesület állja. Az Szja Tv. 70. § (3) b) és Szja Tv. 1. melléklet 8.35 pontjaira hivatkozva jól értelmezzük, hogy az egyesületünknek ezen rendezvénye nem minősül reprezentációnak, s így az étel, ital, a vendégek szállítása, valamint a logóval ellátott ajándék póló után nem kell az egyesületünknek megfizetni az 51,17 %-os közterhet?

Adománygyűjtők, figyelem! Így kell elszámolni az ingyenes juttatásokkal Cikk

Hogyan kell elszámolni, nyilvántartani egy egyesület részére nyújtott adományt, és mikor minősül a támogatás valójában adománynak? Milyen adókötelezettségek merülhetnek fel a rászorulóknak juttatott javak átadásakor? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Egyesület adomány elszámolása Kérdés

Kedves Szakértők! Egy most (2014-ben) alakult egyesület, amely nem áfás, s csakis az alapcélja miatt működik, azaz nincs, s nem is lesz gazdasági tevékenysége, kapni fog 200 ezer forint értékű bonbont egy cégtől, amit különböző intézményekben a rászorulóknak kioszt (mert ezért alakult, hogy segítsen nekik) a következő félévben. 1. Hogyan kell ezt nyilvántartani és igazoltatni? Intézményvezetővel darabszámra? Kontírozni? Érinti az áfát, társasági adót, stb.? 2. Van-e minta, amit használhatnánk? 3. Milyen igazolást kell kiadnunk az adományozóinknak, ők mindig megjelölik az értéket és a darabszámot. Erre van minta? 4. Mi történik, ha elveszik pár darab? Akkor azok után kell adót fizetni vagy? 5. Illetve lesz 3 darab kerekes szék is, amit kap az egyesület, amit egy idősek otthonának adunk tovább (ingyen kapunk, ingyen adunk mindent). Hogyan kell ezt kettős könyvvitelben vezetni, könyvelni? Köszönettel: Böbe

Alanyi adómentes egyesület közösségi beszerzésének áfabevallása Kérdés

Egyesületünk alanyi és tárgyi adómentes, közösségi adószámmal rendelkezik. 2013 júniusában közösségi árubeszerzése volt. Az eladó fél elkérte a közzöségi adószámát az egyesületnek, így áfa nélkül állították ki a számlát 2013. 06. hóban, de csak most (2014. február) kaptuk meg a számlát. Az elmúlt év során más közösségi beszerzésünk nem volt. Melyik nyomtatványon, melyik időszakra kell bevallani a fenti közösségi beszerzés után a fizetendő áfát? 13A60-t is be kell-e adni? Ha igen, milyen időszakra?

Önkéntes továbbképzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú egyesületnél az egyik önkéntes segítő beiratkozott egy szakmai tanfolyamra. Az egyesület a képzés díjának felét átvállalta, mondván, hogy ez a megszerzett szakmai ismeret a későbbiekben az egyesületnél is hasznos lesz. Kérdésem, hogy adózás szempontjából keletkezik-e bárminemű adófizetés a kifizető vagy akár a magánszemély részéről? Köszönettel: Léderer Györgyné

Tanulmányi támogatás Kérdés

Megerősítést szeretnék kérni, hogy jól értelmezem-e a vonatkozó jogszabályokat. Ha egy nem közhasznú egyesület, melynek alaptevékenységei között szerepel a zeneoktatás támogatása, diákok részére egyszeri nettó 10.000,- Ft támogatást fizet a tanulmányaik támogatása céljából, akkor a kifizetett bruttó támogatás 90%-a után kell 16% SZJA-t levonni, és ugyancsak a bruttó összeg 90%-a után 27%-os EHO-t kell fizetni. Számszerűsítve: támogatás összege: 11.683, levont SZJA: 1.683, kifizetett nettó összeg: 10.000, fizetendő EHO: 2.839,a fentieken kívül semmilyen más fizetendő adó, járulék nem keletkezik, mivel a támogatottak nem állnak semmilyen jogviszonyban az egyesülettel.Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink