458 találat a(z) egyesület cimkére

Egyesület, társasági adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületi vagyon az alapszabály szerint: tagdíjak, az egyesület rendezvényeinek bevétele, adományok, támogatások, minden a közös célt szolgáló befizetés. Az egyesület a szervezője egy fesztiválnak, melynek keretében fellépőket fizet ki, színpadot bérel stb. A fesztiválra belépőjegy nincs. A fesztiválon megjelenő kiállítók, árusítók viszont a rendezvényen való megjelenésért fizetnek az egyesületnek. Tehát a rendezvénnyel kapcsolatban felmerülő bevételek: támogatások, illetve az árusítók rendezvényen való részvételének a díja (vagy regisztrációs díj). Kérdésem, hogy mivel az alapító okiratban szerepel a vagyonának felsorolásában az egyesület rendezvényeinek bevétele, erre alkalmazható-e a társasági adóról szóló törvény 6. sz. mellékletének A) pontja, mely szerint kedvezményezett tevékenység az alapító okiratban nevesített cél szerinti tevékenység? Az egyesület céljai, közhasznú tevékenysége (alapító okirat szerint): fenntartható turizmus fejlesztése, a település kulturális örökségének megőrzése, népszerűsítése, természeti értékeinek megismertetése, vendégéjszakák növelése, szezon meghosszabbítás, turisztikai termékfejlesztés, idegenforgalommal foglalkozó személyek érdekképviselete. A célok elérése érdekében végzett feladatok közül (melyet alapító okirat részletez) az egyik pont: szerepeket vállal rendezvények, programok lebonyolításában. A fentiek alapján kérném szíves tájékoztatásukat!

Online pénztárgép egyesületnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület, aki edzőtermet tart fenn, kötelezett-e online pénztárgép használatára? Válaszát előre is köszönöm!

Áfa-visszatérítés nonprofit szervezetnél Kérdés

Az áfatörvény 257/A paragrafusára hivatkozva. Közhasznú egyesületünket egy, az unióban letelepedett szervezet a közhasznú tevékenységünk megvalósítására támogatásban részesít minket. A támogatás nem finanszírozza az áfát. A szerződés is tartalmazza ezt a tényt. Egyesületünk ingatlant vásárol, és felújítja, ezen kívül eszközöket, berendezéseket vásárol. A törvény adta lehetőséget kihasználva szeretnénk az áfát visszaigényelni. Nem találunk információt, hogyan tudjuk az áfát visszaigényelni. Itt értem azt a kérdést, hogy elektronikusan, papír alapon, milyen időszakban lehet a visszaigénylést elkezdeni? Az ingatlanvásárlás áfatartalma 18 millió forint. Köszönöm.

Egyesület törvényszerű működése II. Kérdés

Kedves Szakértő! Köszönöm szépen kérdésem első részére adott válaszát. Az egyesület egyetlen tevékenykedő tagja (aki az ismeretterjesztési szolgáltatást értékesíti) semmilyen díjazásban nem részesül, sem mint munkavállaló, sem mint megbízási szerződéses. Az egyesület bankszámlájáról magáncélúnak tűnő kiadásokra költ, amelyek egy része nem ellentételeződik költségszámlával (szemüveg, a tagok különböző, az alaptevékenységhez nem köthető kiadásai (például nyelvtanfolyam, könyvek), szórakoztatási célú elektronikai eszközök, tankolások, repülőjegyek – külföldi utak (amelyek álltólag egyesületi utak, de a dokumentáció hiányzik hozzá), illetve más tagoknak (akik egyben családtagok) utal összegeket. Helytelenül ezeket a kiadásokat a bankszámláról csak a pénztárba tudom vezetni, bár tudom, hogy ez helytelen. Amióta áfakörös is lett, a felsorolt költségek áfáját is le kívánja vonni. Ön szerint hol lehet meghúzni a határt a törvényes és a törvénynek nem megfelelő működés között? Könyvelőként ezért a működésért és a kívánt áfalevonásért nem kívánom a felelősséget vállalni. Kérem szépen a tanácsát.

Egyesület – szja, eho, reprezentáció Kérdés

Sportegyesületeink esetében minden évben a beszámoló készítésekor az étkezésre fordított költségeket kiemelten vizsgáljuk, miután eddigi ismereteink szerint a kiadási főösszeg/bevételi főösszeg (kettő közül a kisebb) 10 százaléka feletti rész után szja- és ehofizetési kötelezettség keletkezik. Most olvastam egy cikküket, amely 2012. 07. 23-án jelent meg (Milyen juttatás lehet adómentes a versenysportolóknak?), és ezt a témakört járta körbe. Ebben az írták, hogy: "Az a szolgáltatás is adómentes, amelyet a sportszervezet, országos sportági szakszövetség az edzőtáborok keretében az edzési vagy versenyfeladathoz tartozó utazás, szállás és étkezési szolgáltatás révén juttat a versenysport, diáksport érdekében szervezett edzés vagy verseny vele munkaviszonyban, megbízási vagy vállalkozási jogviszonyban nem álló résztvevőjének". Ezek szerint, amikor a megyei kettőben futballozó vidéki kis csapat (minden játékosa amatőr) a meccs végén kap egy tál ételt és italt, az adómentes volna? Miután a versenyeztetéssel összefüggésben kapják, jogviszonyban kizárólag amatőr sportolóként állnak az egyesülettel... A cikkben lejjebb viszont Önök is említik az általunk alkalmazott szabályt. Ezek után kérdés, hogy adómentes-e, avagy sem, a fenti meccs utáni étkezés és ital...?

Egyesület törvényszerű működése Kérdés

Kedves Szakértő! Ügyfelünk nem közhasznú, alaptevékenysége ismeretterjesztés. 15 tagja van. Vállalkozói tevékenységet nem végez, adót nem fizet. Alkalmazottja nincs, az egyik tag értékesíti az alaptevékenységnek megfelelő szolgáltatást iskolák részére. 2015-ben 10 millió forint értékben értékesített, az alanyi áfamentes értékhatár túllépése miatt áfakörös is lett. Igazolt költsége 5 millió forint (ebből 3 millió gépkocsi). A bankszámlán elenyésző összeg van, a pénztár záró egyenlege 10 millió forint, nyitója 3 millió. Vagyis több millió forint van a pénztárban, a tevékenykedő tag hivatalos formában semmilyen módon nem részesedik az egyesület eredményéből. Ön szerint ez a működés megfelel-e a nonprofit működésnek, vagy nem minősül törvényesnek? Szíves válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel, Boldog Zsuzsanna

Egyesület alapszabálya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünk alapszabályt módosít. Az új Ptk. 3:67 §-a szerint a tagsági jogviszony keletkezése a közgyűlés általi elfogadással jön létre. Kérdésem, hogy ettől a szabálytól el lehet-e térni úgy, hogy a közgyűlés a döntést az elnökség hatáskörébe utalja? A következő, a 3:78 §, ami szerint az elnökség az elnökét maga választja ki a tagjai közül. Ha ezt a közgyűlés teszi, az ellentétes-e az új Ptk. szabályaival?

Polgárőr egyesület áfa-visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 2-es adószámmal rendelkező egyesület pályázaton működési támogatást kapott. A pályázati összeg elszámolásakor a nettó vagy bruttó összeget kell figyelembe venni? Az áfát visszaigényelheti-e ez esetben? Éves bevétele 6 millió forint alatt van. Köszönöm válaszát!

Civil szervezetnek adott kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületnek adhat-e kisebb összegű (maximum 50 ezer forint) kölcsönt egyik tagja, 1-2 hónapra, amíg a tagdíjak, egyéb bevételek be nem folynak, hogy addig a felmerülő költségeket rendezni tudják? Segítségét köszönöm!

Egyesületnek 1 százalékos felajánlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy egy egyesület hirdetheti magát, hogy kérje az 1 százalékos szja-felajánlásokat? A Facebookon való megosztás az 1 százalékkal kapcsolatos felajánlásra hirdetésnek számít? Köszönöm szépen!

Megbízás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület esetében a választott vezető tisztségviselőkkel kell-e szerződést (megbízásit) kötni, ha a vállalt feladataikat díjazás fejében látják el?

Jótékonysági rendezvény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Civil egyesület (nem közhasznú), aki a rászorulók adományozásával foglalkozik, jótékonysági bálokat rendez. A büféből viszonylag nagy bevétel származna, a kérdésem az, hogy mivel ital- (szeszes is) eladás lenne, megoldható-e úgy, hogy egy adománygyűjtő dobozba dobják bele az emberek az árát, mivel pénztárgépet nem szeretnénk üzemeltetni, vagy pedig külsős céget bízhatunk csak meg vele? Amennyiben utóbbi, akkor ők felajánlanák a bevételt, de nyilván ez jóval kevesebb lenne az adózás miatt. Egyáltalán valahogy ki lehet kerülni a pénztárgépet ilyen esetekben? Ugyanide kapcsolódik a következő kérdés is, hogy ajándékba kapott mesekönyveket is "árusítanánk" készpénzért és bankon keresztül is, ezt hogyan lehet megoldani? Arra gondoltunk, hogy a banki utalásnál úgy tüntetjük fel az "árát", hogy adományozz 1500 forintot, és ajándékba kapsz egy mesekönyvet, illetve ugyanezt a személyes eladásnál is, csak ott a hivatalos adománygyűjtő dobozba kérnénk bedobni az összeget. Válaszát előre is köszönöm szépen!

Cafetéria Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy horgászegyesület az elnökét a saját tagjai közül választja, aki a választott tisztséget díjazás nélkül látja el. Adható-e cafetéria keretén belül bármilyen juttatás ilyen esetben, ha emellett 36 órás munkaviszonya is van?

Vezető tisztségviselők díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünk a vezető tisztségviselők díjazására megbízási szerződést kötne. Van mindenkinek emellett 36 órás munkaviszonya is. Kell-e az alapszabályban ezt rögzíteni, ha igen, melyik szervnek a hatásköre a díj megállapítása?

Szálláshely-szolgáltatás egyesületnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Horgászegyesület a horgásztanyán szállást biztosít az oda érkező vendég horgászoknak, akiknek versenyeket is rendez. Az alapszabályban kell-e szerepeltetni szállásszolgáltatási, valamint rendezvényszervezési tevékenységet?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink