458 találat a(z) egyesület cimkére
Egyesület külföldi konferencia Kérdés
Egy egyesület tagjai támogatásból ausztriai konferencián vesznek részt. A szállásdíj tartalmazza a reggeli árát is. Kell-e az étkezés után adót, járulékot fizetni? Köszönöm.
Rendelkezés az adóról – tao Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik általam könyvelt társaság a társasági adó (tao) előlegéről rendelkezett egy előadó-művészeti szervezet részére. A társaságiadó-folyószámla pénzforgalmi oldalán és a kötelezettség oldalán is látom, hogy az adóhatóság a rendelkezés összegét ellentételezte (az előlegkötelezettséget csökkentette, a pénzforgalmi oldalon pedig az átutalást a szervezet részére lekönyvelte). Sajnos nem vagyok tisztában vele, hogy a könyvekben ezt a tranzakciót hogyan kell (ha egyáltalán szükséges) kezelni. Az adófolyószámla egyeztetése így problémát okoz, hiszen a tényleges tao-előleg fizetését lekönyveltük, a folyószámlán pedig annak egy részét átvezettük. A kérdésem továbbá a témát illetően: kell-e a társaság által támogatott szervezettel támogatási szerződést kötni, a támogatás összegét meg kell-e jelölni, ezzel kapcsolatban milyen számviteli teendőket kell elvégezni? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Pihenés ajándékba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesület egyetlen alkalmazottja (aki adminisztratív feladatokat lát el) munkája elismeréseképpen egy "lehetőséget" kap ajándékba. Az egyesület megvásárolt részére egy hotelben három nap pihenést. Az egyesület erről egy előlegszámlát kapott, majd akkor adnak végszámlát, ha az alkalmazott elmegy hozzájuk, nulla forint értékben. Kérdés, hogy mikor keletkezik ezután, és kinek, milyen adófizetési kötelezettsége? Akkor, amikor a lehetőséget megkapta a dolgozó, vagy amikor el is megy azt felhasználni? Lehetséges, hogy sosem tud elmenni. Ebben az esetben mi történik? Végszámlát sem fognak kapni akkor. Köszönöm a válaszukat!
Egyesület társaságiadó-fizetése Kérdés
Egyesületünk tulajdonában van egy ingatlan, ami az egyesület székhelye. Lehetőségünk van néhány üres helyiség bérbeadására. Alapszabályunkban a megfogalmazott célok között az ingatlan-bérbeadás, saját ingatlan hasznosítása, épület állagmegóvása szerepel. A tagdíjakon kívül nincs más bevételünk. Az ingatlan-bérbeadás bevétele többszörösen meghaladja a tagdíjbevételeket. Kell-e az egyesületnek e tevékenység után társasági adót fizetnie?
Egyesület beszámolója és költségelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünket 2015. október 14-én alapítottuk. Az ügyvéd úr kifelejtette az adószámigénylő lapot a kérelemből, így több levélváltás után 2016. január 7-én szerezte meg egyesületünk az adószámot. Nem tudom, hogyan kell beadni a beszámolónkat a tavalyi évre. 2015. 10. 14. - 2016. 01. 06. lenne az első beszámolónk üzleti éve? És innentől fogva pedig 2016. 01. 07. - 2016. 12. 31-ig lesz a következő beszámoló? Naplófőkönyvet vezetünk 2016 februárja óta, mert ténylegesen akkor kezdtük meg a tevékenységünket, közhasznúak nem vagyunk. A Pk.-141-es beszámoló sémát adnánk be nullásan. Beadhatom én, mint elnök az ügyfélkapumon keresztül? Vagy papíralapon kell? Mivel adószámunk csak 2016.01.07-én lett, tudunk beadni a tavalyi évre vonatkozóan TAONY nyomtatványt? Vagy azt nem kell benyújtanunk május 31-éig? Valamint az egyesületünk polgárőrségként üzemel. Saját autónk még nincs, de a szolgálatot az egyesületi tagok ellátják saját személygépjárműveikkel és az egyesület szeretné nekik kifizetni a járőrözés során felhasznált üzemanyag költségét, és szeretné az autók mágneses matricáinak, valamint a fényhíd, sziréna költségeit is elszámolni. Erre van valamilyen lehetőség? Hogyan járhatunk el helyesen? Tisztelettel köszönöm a segítségét!
Angliai székhelyű egyesületet magyarországi cég üzemeltet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy angliai székhelyű egyesület, amelyet egy magyar cég alapított, és egy másik magyar cég az üzemeltetője. Az üzemeltető feladata a tagtoborzás, egyesület weboldalának elkészítése, karbantartása, üzemeltetése, esetleges programok szervezése. Az üzemeltető magyar cég az alapító magyar cégnek számláz havonta üzemeltetési díjat, áfásan. A kérdésem az lenne, hogy az üzemeltető cég helyesen számláz-e, vagy neki közvetlenül az angliai egyesületnek kellene számláznia áfa hatályán kívüli szolgáltatásként? (Ebben az esetben a magyar alapító cégnek (amíg az egyesületnek nincs bevétele) kellene az angliai egyesületnek pénzt küldenie, aki onnan elutalná az üzemeltető cégnek a díjat.) A másik kérdésem, hogy amikor már lesznek tagok, az üzemeltető szervezné nekik a programokat, amit szintén leszámlázna az egyesületnek. A számlát ebben az esetben milyen áfával kell majd kiállítania? Áfa területi hatályán kívüli lesz a szolgáltatás, vagy ha azt más országban nyújtja, akkor ott be kell majd jelentkeznie az adóhatósághoz, és az ottani áfával kell majd számláznia? Válaszát előre is köszönöm.
Előtársaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új egyesület bejegyzésének dátuma 2015. 12. 21., jogerőre emelkedés dátuma 2016. 01. 14. Semmilyen esemény nem történt 2015. évben, adószámhoz és az egyéb működéshez szükséges bejelentkezések a jogerőre emelkedés dátuma után történtek. Kell-e 2015. évre vonatkozó mérleget, bevallásokat, záró dokumentumokat stb. benyújtani? Köszönöm válaszukat.
Önkéntes munka könyvelése, kontírozása Kérdés
Pályázati elszámolásnál az önkéntes munka értékét forintosítani kell, és az önerő értékébe számít bele. Az önkéntes munkát az egyesület által szervezett tevékenységhez nyújtja a munkát végző önkéntes. Kettős könyvvitelt vezető egyesületnél ezt hogyan kell a saját könyvelésben kimutatni, kontírozni?
Egyesület könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésünk lenne, hogy egy egyesület esetén kettős vagy egyszeres könyvvezetést kell-e alkalmazni? Van-e erre valamilyen előírás? Köszönettel: Tóth Mária
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy amennyiben egy kft. kizárólagos tagja egy egyesület, ezek kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e és a köztük fennálló gazdasági kapcsolat esetén – erre tekintettel –eleget kell-e tegyenek a kapcsolt vállalkozásokra vonatkozóan jogszabályban előírt bejelentési, esetleges nyilvántartási, egyéb kötelezettségeknek? Előre is köszönöm!
Minimumadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú nonprofit egyesület minimumadóra kötelezett-e? Segítségét köszönöm: Ildi
Jogi kérdés – Könyvelési iratanyag átadása Kérdés
Több éve végzem egy egyesület könyvelését. 2014-ben az egyesület pályázatból egy beruházást valósított meg, amivel pénzügyileg az adott évben elszámolt. A 2014. évi beszámolót a közgyűlés 2015-ben elfogadta, elektronikusan közzétettük. Az egyik vezetőségi tag azzal a kéréssel állt elő most, hogy a 2014. évi könyvelési anyagot az egyesület székhelyén kívül át szeretné nézetni a saját könyvelőjével. Kérdéseink: át kell-e adni az iratanyagot? Jogosult-e idegen könyvelő az iratbetekintésre, ha az elnök, vagy a vezetőség őt erre nem kérte fel? Mi a garancia, hogy egészben, hiányzás nélkül visszakerül az iratanyag? Mikor kell átadni, és kinek iratanyagot? Kérjük jogászuk általi válaszadást! Köszönjük!
Támogatásból megvalósult beruházás elszámolása egyesületnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszeres könyvelést (naplófőkönyv) vezető nonprofit egyesület építési beruházása megvalósításához EMVA pályázaton nyert 40 millió forint vissza nem térítendő támogatást, melyet 2015. évben meg is kapott. A támogatást a kiírás szerint egyéb bevételként kell elszámolni. Az épület bekerülési értéke 60 millió forint, a különbözetre, 20 millió forintra, a helyi önkormányzat vissza nem térítendő támogatást folyósított. Az épület használatbavétele 2015-ben megtörtént. Kérném szíves segítségét, hogy a teljes egészében támogatásból megvalósított beruházást és a kapott támogatást az egyszerűsitett beszámoló eredménylevezetésében milyen módon kell beállitani, hogy a pénzügyi eredmény is és az adózás előtti eredmény is helyes legyen? Elszámolható-e 2015. évben az épület bruttó értéke (60 millió forint) a kapott támogatásokkal szemben? Ez esetben az épület értéke a mérlegben 0 forint lesz? Vagy mi a helyes eljárás? Válaszát előre is köszönöm.
Alkalmazott részére internet- és telefonköltség-térítés adózása Kérdés
Az egyesület alkalmazottja részére internet- és telefonköltség-térítést szeretne fizetni. Az előfizető és a számla az alkalmazott (nem az egyesület) nevére szól. Kérdéseim: kifizethető e a költségnek egy része vagy egésze? Ha igen, van-e szja- vagy járulékfizetési kötelezettség utána, mi terheli a kifizetést? Költségként elszámolhatja-e az egyesület a nem a nevére szóló számlákat? Milyen más megoldás lehetséges, ha el akarják számolni a költségeket? Köszönöm a válaszokat! Zsóka
Tagdíj továbbutalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni abban, hogy az országos egyesületnek továbbutalt tagdíj (a beszedett tagdíjak 10 százaléka) igénybe vett szolgáltatásként vagy egyéb ráfordításként könyvelendő, azokban az esetekben, ha vagy számlán kiszámlázzák, illetve ha csak egy számviteli bizonylat van az utalandó összegről? Válaszát előre is köszönöm!