4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Családi gazdálkodó és kata Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelem áfás egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó, főállásban dolgozik. Eddig családi gazdaságukra az őstermelői bevallást alkalmaztam, egészségügyi szolgáltatásra az egyéni vállalkozás szabályait. A kata határérték felemelése kapcsán felmerült, hogy egyéni vállalkozói tevékenységben csak az egészségügyi szolgáltatás marad, és nem főállású katás lesz, a családi gazdaság pedig áfás őstermelőként adózik. Amennyiben ez működőképes, nincs más dolgunk, mint az egyéni vállalkozásból töröltetni a mezőgazdasági tevékenységet, és bejelentkezni a kata hatálya alá?

Őstermelő és egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kompfelár helyett áfakört választó őstermelő. A bevétele nem fér bele 8 millió forintba, költséggel szintén nincs túl jól ellátva. A 27%-os eho miatt felmerült, hogy egyéni vállalkozóként kellene folytatni a 450-es határ miatt. Ha jól tudom, egyéni vállalkozóként és őstermelőként ugyanazt a tevékenységet nem lehet végezni. Megoldás lehet-e, ha őstermelőként csak a szolgáltatói tevékenységeket hagynánk meg, illetve a területalapú- és gázolaj támogatást is itt venné fel, míg az egyénibe kerülne át a termelés vállalkozói formakód alapján. Mi lenne, ha katát választana a 12 millióra emelés miatt? Válaszát előre is köszönöm!

Ezek megőrültek? Nem. Akik több tb-ellátást kaphatnak több járulékért Cikk

A kötelező társadalombiztosítási rendszer mindössze három személyi kör – nevezetesen a mezőgazdasági őstermelő, az evás egyéni vállalkozó, illetve a főállású kisadózó – számára nyújt lehetőséget arra, hogy önkéntes döntés alapján a jogszabályban meghatározottnál magasabb összegű járulékalap után, vagy magasabb összegben fizessen járulékot.

Így adózik a katás vállalkozó, aki ingatlan-bérbeadó magánszemély is Cikk

Ingatlan-bérbeadással foglalkozó adószámos magánszemély katás egyéni vállalkozást is indítana, amelyhez támogatást kap. Katás bevétel lesz-e a támogatás, s beleszámít-e az alanyi adómentesség határértékébe az ingatlan-bérbeadásból magánszemélyként kapott bevétel? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.

Egyéni vállalkozó keresőtevékenysége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Keresőtevékenységnek minősül-e, ha a főállású egyéni vállalkozó csed folyósítási ideje alatt bérbe adja fodrászoknak a székeket, amíg ő maga nem tud dolgozni? Ha igen, megoldható-e úgy a bérbeadás, hogy a csed folyósítása előtt számlázza ki ezt a féléves időszakot? Köszönöm a segítséget! Hegedűs Pálné

Egyéni vállalkozó – személygépkocsi tartós bérlet Kérdés

Egyéni vállalkozó személygépkocsi-használatát tartós bérlet keretében szeretné igénybe venni. Az útnyilvántartás alapján az üzleti utak arányában elszámolható a havi bérletidíjszámla, és levonható az áfa?

Áfa 6 milliós értékhatára Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérem, az alábbi kérdésemre válaszolni szíveskedjenek. Adószámmal rendelkező adóalanynál (egyéni vállalkozó, őstermelő, adószámos magánszemély), aki alanyi adómentességet választott, a 6 milliós értékhatárba beletartozik-e a termőföld-bérbeadás ellenértékeként kapott összeg? Köszönettel: Boros Zsanett

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy katás egyéni vállalkozó, aki 75 ezer forintot fizet havonta, tehát 130 ezer forintnak felel meg a bruttó bére. Alapított egy kft.-t, és az a kérdés merült fel, hogy ebben az esetben a kft.-ben kell-e járulékot fizetni? Ha igen, akkor az egyéni vállalkozás átminősíthető-e mellékállásúnak? Köszönettel: Nemes Katalin

Gyed és egyéni vállalkozó Kérdés

Heti 40 órás munkaviszonyból ment el szülni egy hölgy, aki most gyedet kap. Szeretne egyéni vállalkozást indítani, ahol ténylegesen az alkalmazottak végeznék a tevékenységet. Mint egyéni vállalkozónak, milyen járulékfizetési kötelezettsége lesz? A munkaviszonya fennmarad. Válaszukat előre is köszönjük.

Járulékfizetés Kérdés

Egyéni vállalkozó Dominikán vállalt munkát. Munkaviszonyban fog dolgozni. Magyarországon az egyéni vállalkozását nem szünteti meg. Főfoglalkozású egyéni vállalkozónak minősül, kell a garantált bérminimum után járulékot fizetnie? Válaszukat előre is köszönjük.

Ausztria – egyéni vállalkozó Kérdés

Ausztriában egyéni vállalkozóként dolgozó magánszemélynek – az éves bevétele nem haladja meg a 11 ezer eurót – milyen járulékfizetési kötelezettsége van, és emellett lehet-e Magyarországon részmunkaidős munkaviszonya, vagy azt az ausztriai egyéni vállalkozás idejére meg kell szüntetnie? Vagy lehet-e megbízási jogviszonyban magyar társas vállalkozással? Nyugdíjra számíthat-e az ausztriai munkavégzésével kapcsolatban?

Többes jogviszonyok működhetnek-e így? Kérdés

Adott férj és feleség. Van egy közös bt.-jük, a feleség a beltag és az ügyvezető, személyesen közreműködik, kapcsolt munkakörben, munkaviszonyban, heti 2 órában, míg a férj kültag heti 1 órás munkaviszonyban a munkáltatói jogokat gyakorolja a bt.-ben. Közös evás kft.-jükben a feleség az ügyvezető, és személyesen közreműködik kapcsolt munkakörben, heti 5 órában, a férj nem vesz részt a tevékenységben. A férj főállású katás egyéni vállalkozó (havi 50 ezer forintot fizet). Kérdésem: működhetnek-e így?!

Katás egyéni vállalkozó táppénzen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni a segítségét, hogy ha egy katás adóalany egyéni vállalkozó 30 napot meghaladóan táppénzen volt, viszont a tételes adót megfizette a kieső hónapra is, akkor az a hónap a havi 500 ezer forint/hó bevételbe, illetve az arányos áfabevételbe beszámítható-e. Táppénzt a kieső időszakra igényelt és kapott. Segítségét előre is köszönöm!

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó kereseti korlátja 2016-ban Kérdés

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó (2011. 12. 31-ig III.csoportba sorolt rokkant nyugdíjas) kereseti korlátja 2016-ban három egymást követő hónapban a minimálbér másfélszeresét - ez esetben- 166.500.-Ft-ot nem haladhatja meg. Ez esetben az egyéni vállalkozó főállásúnak számít az életkora miatt, és fizeti a garantált minimálbér után 10% nyugdíjjárulékot, a garantált minimálbér 150%-a után 8,5% eü.-biztosítást és munkavállalói járulékot. Szocho adót nem fizet, mert 2011. dec. 31-én rokkant nyugdíjas volt. 2012.január 1-től nem került sor felülvizsgálatra. Ebben az esetben mi számít az egyéni vállalkozó havi keresetének akkor, ha a járulékalapot képező garantált minimálbér nettó összegét nem veszi ki? Az egyéni vállalkozó 2016.évben több mint 5 hónapig táppénzsegélyezésben részesült, amiből szja-előleget vontak le. A táppénzjövedelem beleszámít ez esetben a keresetbe? Ha a több hónap alatt ki nem vett nettó összegeket egy későbbi hónapban kiveszi, akkor, hogyan kell számolni a kereseti korlátot?

Katába lépési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem közül az első: a saját elhatározásból megszűnő egyéni vállalkozónak személyi jövedelemadózás alá kell-e vonni a megszűnés napján kimutatott eszközeinek nyilvántartási értékét, illetve a vállalkozás kimutatott pénzkészletét vagy egyéb készletét? Második kérdésem az lenne, hogy az a vállalkozás, illetve társaság, amely evába kíván lépni, bizonyos vagyoni elemei megléte esetén osztalékot kiváltó adó megfizetésére köteles. Ez egyéni vállalkozás esetén is így van? Kata választása esetén van-e ilyen osztalékot kiváltó adó?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink