4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Értékesítési láncban árul? Adóznia kell, mutatjuk, hogyan Cikk

Egyes cégek tanácsadók (ügynökök) közreműködésével, értékesítési láncban, MLM (multi-level marketing) rendszerben adják el a termékeiket, sok esetben lakásokban rendezett termékbemutatók keretében. A beszervezett tanácsadóknak nem árt tudniuk, hogy az effajta értékesítés végzése olyan tevékenységnek minősül, amely adókötelezettséggel jár.

Egyszemélyes kft. és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alapít két egyszemélyes kft.-t. Van egy kft.-ben 10 százalék tulajdona. 1. Alapíthat-e egy személy kettő egyszemélyes vállalkozást? 2. Egyéni vállalkozásában fizeti meg a járulékot. A két kft.-ben megbízási jogviszonyban látja el teendőit. A kft. ingatlan- és hitelközvetítéssel foglalkozik, a közvetítést a cég ügyvezetője látja el. Milyen járulékokat kell fizetnie ? Köszönönettel

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó az egyéni vállalkozása mellett egy bt.-ben is kültag. A kérdésem, hogy amennyiben személyesen közreműködik a bt.-ben, akkor teljesítheti-e adókötelezettségét a bt.-ben is katásként, van-e annak akadálya, hogy egy adózó egyszerre két vállalkozásban katázzon? (A két vállalkozás mellett az említett személynek van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya is.)

Egyéni vállalkozó halála Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyéni vállalkozó sok éve dolgozik, van néhány alkalmazottja is. Már öregségi nyugdíjas és sajnos elhúzódó komoly betegsége van. Hirtelen halála esetén a családja szempontjából, hogyan rendeződhet a vállalkozás sorsa? Például év közepén meghal, akkor az összes az évi számlája alapján ki készíti el és mikor a halála évéről szóló bevallását? Van-e változás ez ügyben, ha az egyik gyereke egyéni vállalkozóvá akarna válni és folytatni a szülő vállalkozását? Mi van abban az esetben, ha megszűnik a halálával? Kinek kell ezt elintézni? Üdv. K.

Személygépkocsi bérbeadásánál cégautóadó-mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy egyéni vállalkozó bérbeadja a tulajdonában lévő személygépkocsit alkalomszerűen, akkor mentesül-e a cégautóadó fizetési kötelezettség alól, ha nem számolunk el sem értékcsökkenést, sem üzemanyagot, sem semmilyen költséget az autó után? Ebben az esetben bevallási kötelezettsége sincs nullásan?

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású kisadózó egyéni vállalkozó gyeden van, mellette időnként munkát végez a vállalkozásában. Így azon hónapokra, amelyekben ténylegesen munkát végez, megfizeti a havi 50 ezer forint tételes adót. Azon hónapokban, amikor munkát nem végez, a T101E nyomtatvány beküldésével jelöli, hogy adott időszakban nem áll fenn a tételes adófizetési kötelezettsége. Kérdésem az, hogy kibocsáthat-e számlát a munkavégzést követő olyan hónapban, amelyre vonatkozóan már nem fizetett tételes adót, mert a számlakibocsátás hónapjában nem végzett munkát? Kérdésem továbbá az, hogy a tételes adófizetés hónapjában végzett munka olyan időszakban befolyt ellenértéke, amikor a tételes adófizetési kötelezettség nem állt fenn, hogyan veendő figyelembe? Segítségét előre is köszönöm.

Katás egyéni vállalkozó szüneteltetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását, de egy, még a szüneteltetés előtt teljesített/kiállított számlájának az ellenértéke a szünetelés időszaka alatt folyt be. Ez így rendben van, vagy nem szüneteltetheti arra a hónapra, amikor bevételre tesz szert? A szüneteltetés időszakában tevékenységet nem folytat.

Kapott támogatás elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Egyéni vállalkozó pályázaton gépvásárláshoz támogatást kapott. Hogyan kell könyvelni a kapott támogatást? Adóköteles-e? A gépre az értékcsökkenést hogyan lehet elszámolni? (Fejlesztési tartalékot is igénybe vett.)

Egyéni vállalkozó – gépkocsiátalány gyed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vagyok, 2015. óta gyeden. Az lenne a kérdésem, hogy az 500 kilométerre szóló gépkocsiátalányt elszámolhatom-e? Nem tudom, hogy segít-e, de egy 2014-es állásfoglalásom szerint ez az elszámolás csak egész évre választható, így a NAV szerint arra a hónapra is elszámolhatom, amikor sem az én, sem a férjem nevén nem volt autónk. Már ezt sem értettem...

Kata határérték átlépés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó a következő kiadott számlájával átlépi a 6 millió forintos alanyi adómentes keretet. A 6 millió forint feletti részt 40% adó terheli. A 40%-os adó kiszámításakor figyelembe vehető a családi adókedvezmény? Másik kérdésem, hogy a vállalkozó már áfakörösként osztrák cégnek számlázna tervező tevékenységet, közösségi adószámmal rendelkezik. Kell-e, és ha igen, milyen esetben áfát fizetnie? Lesz olyan, amikor ténylegesen Magyarországon végzi a tevékenységét, de olyan is, amikor egy-két hétre Ausztriába kell utaznia, és ott ellátni a tervezési feladatot. Válaszát köszönöm!

Lehetek e egyéni vállalkozó rehabilitációs ellátás mellett? Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Rehabilitációs ellátást állapítottak meg számomra, a minősítésem B1. Egyéni vállalkozó vagyok. Folytathatom-e a vállalkozói tevékenységemet a rehabilitációs ellátás mellett, amelynek havi összege 38 405 forint? Sürgös választ kérnék. Köszönöm.

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-tulajdonos ügyvezető és személyes közreműködésre jogosult (a kft. több éve nem működik, a szükséges bevallásokat viszont beküldi) lehet-e főállású katás egyéni vállalkozó?

Könyvelhetek? Kérdés

Egyéni vállalkozóként irodai szolgáltatást végzek. Szeretném kibővíteni a tevékenységemet könyvelési szolgáltatással. Mérlegképes könyvelői végzettségem van vállalkozói szakon, de regisztrálni nem tudok, mert nincs 3 év leigazolható szakmai gyakorlatom. Saját könyvelésemet természetesen én végzem, és csak egyéni vállalkozók egyszeres könyvelését szeretném vállalni. Kibővíthető-e így a vállalkozás? Köszönöm válaszukat.

Katás egyéni vállalkozó tevékenységi köre II. Kérdés

Tisztelt Szipszer Tamás! A bevétel több mint 50 százaléka nem a virágkötészeti tevékenységből származik. Ekkor is figyelembe kell venni a munkaviszonyra vonatkozó feltételeket? Köszönöm.

Táppénz és oktatói bér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetben kérném szíves segítségét. Egyéni vállalkozó a cukrászdája mellett tanulószerződéssel tanulók képzését is végzi, 2016. január 1-jétől a plusz oktatói kiegészítő tétel igénybevételére is jogosult, ezt az összeget az oktató bérére és járulékára lehet felhasználni. A vállalkozó a 1617-es átvezetési kérelem alapján a 2016. 01-04. hóra járó oktatói kiegészítő tételt 2016. 08. hónapban kérte vissza, számfejtették is. Az egyéni vállalkozónak oktatói bér jogcímen lett számfejtve/és át is utalta a saját magán bankszámlájára a nettó összeget. Ez egy szerencsétlen egybeesés azzal, hogy a vállalkozó 2016. 08. hónapban végig táppénzen volt. A vállalkozó augusztus hónapra jogosult oktatói kiegészítő tételre a táppénz miatt? (Van szakképzett cukrász munkavállalója, de nem mestercukrász.) A 1658-as bevallásban hogyan lehet ezt feltüntetni, hiszen bért kapott, járulékot fizetett, és közben táppénzen volt? Köszönöm a segítséget.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink