4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozók megbízási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azon egyéni vállalkozók, akik megbízási szerződés alapján végeznek tevékenységet, ezen tevékenységük után számlát állítanak ki. Az igénybevevőnél az adott számla besorolása személyi jellegű ráfordítás vagy anyagi jellegű ráfordítás? A szabályozás mely pontja és hogyan mondja ki ezt a besorolást? Segítségét előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdést tettem fel és választ is kaptam az alábbiak szerint az egyéni vállalkozó részére folyósított MVH támogatással kapcsolatban: http://adozona.hu/kerdesek/2017_12_4_tamogatas_egyeni_vallalkozasban_elm Kérem, legyen kedves még egyszer megerősíteni ezt a válaszát! Egyrészt azért kérem a megerősítést, mert annál az egyéni vállalkozónál, aki átalányadózást választ, kifejezetten nem része az átalányadó-alapnak ez a bevétele – legalábbis tudomásom szerint. Másrészt pedig úgy tudtam, hogy törvényváltozás volt e tekintetben július 02-ával, ami ezt módosította. Ha információim tévesek, akkor elnézést kérek, ugyanakkor köszönöm, ha megerősíti az Ön által elmondottakat. Ha véleménye változna, akkor annak kifejtését is megköszönöm.

Skontó könyvelése egyéni vállalkozónál Cikk

Egyszeres könyvelésű egyéni vállalkozó számláit határidő előtt kiegyenlíti a vevő, ennek fejében 4 százalékkal csökkentett összeget utal, azaz 4 százalék skontót alkalmaz. Hogyan kell helyesen könyvelni a pénztárkönyvben (árbevételt, áfát) ebben az esetben? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

Katás bt. Kérdés

Jelenleg főállású katás egyéni vállalkozó vagyok. Az interneten láttam, hogy van olyan, hogy katás bt. Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem. 1. Milyen előnyei és hátrányai vannak egy katás bt.-nek a főállású katással szemben, mik a velejárói, különbségek (működési költségek, adók)? 2.Ha valakinek van egy katás bt.-je, akkor ott van-e alanyi áfamentessége? Ha igen, akkor mekkora összegig a jelenlegi jogszabályok értelmében? 3. Katás bt.-nél a bt. számlájára beérkező összeg – ugyanúgy, mint a katás egyéni vállalkozásnál – mindenféle adó befizetése nélkül szabadon felhasználható? Ha nem, akkor mennyi és milyen adót(kat) kell befizetnem, hogy magánemberként felhasználhassam a számlára beérkezett összeget? Köszönöm a segítségüket! Üdvözlettel: András

Egyéni vállalkozó halála esetén munkáltatói jog Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Elhunyt egyéni vállalkozó örökösök nem vehetik át a tevékenységet; az alkalmazottak tb-könyvét ki írja alá? A NAV-nak minden át lett adva, de az ügyintéző azt mondta, az örökösnek kell aláírni. Van-e erre NAV-elnöki utasítás, mi a teendő? Köszönettel: Ildikó

Egyéni vállalkozó és adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem 2017.11.09-én lett alanyi mentes egyéni vállalkozó. Van egy lakása, amit adószámos magánszemélyként kiad 2017. július 1-jétől 110 ezer forintért. Sajnos későn derült ki, hogy a számlatömbje lejárt, így az albérleti díjakat 2017 decemberében egy összegben, azaz hatszor 110 ezer, összesen 660 ezer forintot fog kiszámlázni. De valójában 2017.11-12. hóban kétszer 110 ezer forint bevétele származik a lakáskiadásból. Tudom, hogy az alanyi mentes határnál beleszámít a lakáskiadásból származó bevétel is, viszont nem egyértelmű, hogy a fent említett esetben mennyivel kell korrigálni az alanyi mentes határt (8 000 000/12*2=1 333 333 forint). Az erre a két hónapra valóban befolyt összeggel (2*110 000=220 000 forint), vagy a kiszámlázott összeggel (6*110 000=660 000 forint)? Köszönettel: Szűcs Ágnes

Katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egyéni vállalkozó autóbuszait kizárólag egy cégnek adja bérbe (a bérbeadásról van szerződés), amelyben 20 százalékos részesedése is van – a többi hányad családtagoké –, a társaság és az egyéni vállalkozás székhelye is ugyanaz. Választhatja-e Ön szerint a kata adózási formát? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó bankszámlanyitási kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy katás, alanyi mentes egyéni vállalkozónak 2018. január 1-jétől kell-e vállalkozói bankszámlát nyitnia? Köszönöm.

Vállalkozói személyi jövedelemadó elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Személyi jövedelemadó elszámolással kapcsolatban kérdeznék. Adott egy egyéni vállalkozó, aki nyereséges az adóév során. Nyereségadójával elszámolhat e a következőképp: Élne a fejlesztési tartalék képzésének lehetőségével (nyereségének a felét tartalékolná a későbbi fejlesztésre), ez után megállapítaná a vállalkozói személyi jövedelemadóját. Majd az osztalékadó-alap meghatározása előtt adózás utáni csökkentő tételként figyelembe venné a kizárólag üzemi célt szolgáló 2017-ben beszerzett 2017-ben értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök nettó értékét. Megteheti-e a kettőt együtt? Köszönettel: Balogné Csóti Anikó

Hasznos év végi számtan egyéni vállalkozóknak, példával Cikk

Ilyentájt célszerű átgondolnia a jövedelmét vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint megállapító egyéni vállalkozónak, hogy az egyes kedvezmények és az adó feletti rendelkezési jog megtételéhez van-e elegendő összevonandó jövedelme vagy e jövedelem utáni adója.

Nyugdíjas orvos továbbfoglalkoztatása Kérdés

Nyugdíjas orvost a kórház hogyan tud továbbfoglalkoztatni? Alkalmazottként, vagy egyéni vállalkozóként? Ha alkalmazott, a nyugdíjat vissza kell mondani, ha nyugdíjas egyéni vállalkozó akkor mi a helyzet? A nyugdíjas vállalkozóra vonatkozó szabályok vonatkoznak rá? Válaszukat köszönöm.

Támogatás egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, melyben segítségét kérném: egy egyéni vállalkozó kétféle támogatást kap: egyfélét a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériumtól (földalapú támogatást) azon földek után, melyeken a mezőgazdasági tevékenységét folytatja, illetve a szakképzési hozzájárulásból is megilleti visszatérítés, mert olyan tevékenysége is van, melyben szakmunkástanulók gyakorlati képzőhelyeként működik. Kérdésem az lenne, hogy ezen támogatások beszámítanak-e a vállalkozói adóalapba, vagyis növelik-e az adózás előtti eredményt mint egyéb bevétel? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó Kérdés

Áfakörös egyéni vállalkozó méhészettel foglalkozik. Ezt a tevékenységet a későbbiekben őstermelőként szeretné folytatni. A kérdésem, hogy először megszünteti az egyéni vállalkozást és utána kiváltja az őstermelői igazolványt erre a tevékenységre, amelynél kompenzációs felárra tartana igényt. Az egyéni vállalkozásában lévő tárgyi eszközökkel, melyekre az áfát visszaigényelte, mit kell tenni ha még van nettó értékük? Köszönettel Baloghné

Katás egyéni vállalkozók számlázási kötelezettsége 2018-tól Cikk

A katás egyéni vállalkozókra is vonatkozni fog a 23/2014-es számú számlázási rendelet tervezett változtatása. Ennek értelmében 2018. július 1-jétől, ha az egyéni vállalkozó számlázó programmal állítja ki a bizonylatokat, akkor azt csakis olyan programmal teheti, mely a számla kötelező adattartalmát azonnal, de legfeljebb 24 órán belül elektronikus úton továbbítja az adóhatóság felé.

Munkavégzés táppénz alatt: mikor lehet, mikor nem? Példákkal Cikk

Gyakori kérdés, hogy a keresőképtelen, táppénzben részesülő személy folytathat-e ezen ellátás mellett bármilyen keresőtevékenységet.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink