4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Ajándékutalvány kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Masszázstevékenységet folytató egyéni vállalkozónál ajándékutalványt lehet vásárolni. Elfogadható megoldás-e az, ha az ajándékutalvány megvásárlásakor a készpénzes számlatömbjében állít ki számlát, ajándékutalvány-vásárlás szövegrésszel és a számla aljára ráírja, hogy áfa hatályán kívüli értékesítés? Amikor beváltásra kerül az utalvány, akkor ugyanúgy a készpénzes számlatömbben állít ki számlát, masszázsról? Hogyan kell bizonylatolni azt az esetet, amikor az egyéni vállalkozó ajándékutalványt ajánl fel nyereményként egy rendezvényen? Köszönöm válaszukat!

Egyéni vállalkozó külföldi tevékenysége, A1 igazolás Kérdés

Segítségét szeretnénk kérni az alábbi témában. Belföldi egyéni vállalkozó megbízás alapján külföldön szerelőipari munkát végezne, itthon nem lenne bevétele. Ismereteink szerint 25 százaléknyi belföldi bevétellel kell rendelkeznie, adminisztratív munkaerőt kell foglalkoztatnia, ami meghiúsíthatná a külföldi lehetőséget. Ez hogyan lenne áthidalható? Mely vállalkozási forma (egyéni, társas) lenne számára kedvezőbb az előbbiekben leírtakra is figyelemmel. A tevékenységbe hazai vállalkozókat is szeretne bevonni, akik beszámláznának. Rájuk is vonatkozik a belföldi árbevétel és meghatározott létszámú foglalkoztatási kötelezettség? A munkalehetőség miatt nem szeretnénk külföldön vállalkozni, illetve oda letelepedni. Segítségét előre is köszönjük

Csed – egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a minimálbér alapján emelt járulékot fizet maga után, vagyis 1,5-szeres egészségbiztosítási alap után. Kérdésem, hogy a csed és gyed alapjánál a minimálbér vagy az emelt összeg fog számítani? Köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó bérbeadásból származó jövedelme Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy katás egyéni vállalkozó magánszemélyként ingatlant ad bérbe. Helyes-e az információ, hogy az alanyi adómentes értékhatárba például beleszámít ezen elkülönülten adózó bérbeadásból származó jövedelem is, így a 12 millió forintos értékhatárnál is figyelembe kell venni a bérbeadásból származó jövedelmet? Mert ezzel túllépné a 12 millió forintos értékhatárt, és az büntetőadót vonna maga után? Mivel katás egyéni vállalkozónak alapesetben (ha csak katás bevétele van) nem kell benyújtania szja-bevallást, helyes-e, ha ezt a bevallást, amely csupán a bérbeadásból származó jövedelmet tartalmazza, 05.20-án teljesíti az adóhatóság felé? Válaszukat köszönöm szépen!

Egyéni vállalkozó fejlesztésitartalék-felhasználása Kérdés

Az egyéni vállalkozó egy dohányboltot üzemeltet, ahol az üzlethelyiség nem a saját tulajdona, hanem bérelt. 2016-ban fejlesztési tartalékot képzett. A bérelt ingatlanon 2018-ban szigetelést, az üzlet előtt térkövezést, kültéri és beltéri festést szeretne elvégezni. Ezeket, a bérelt ingatlanon végzett beruházási, felújítási munkálatokat ő a fejlesztési tartalékként nyilvántartott összegből finanszírozhatja-e?

Egyéni vállalkozók: közeleg a bevallási határidő Cikk

Az egyéni vállalkozóknak február 26-ig kell benyújtaniuk 2017-ről szóló szja-bevallásukat és befizetniük az adót. Ez az evások és katások határideje is – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdai közleményében.

Egyéni vállalkozó háziorvos – személygépkocsi értékcsökkenésének elszámolása Kérdés

Egy néhány nappal ezelőtt e témában adott választ szeretnék értelmezni, ugyanis ebben a kérdésben a NAV-tól kapott írásos válasz szerint csak a taxisok és személygépkocsit bérbeadók személygépkocsija tekinthető kizárólagos üzemi gépjárműnek, az összes többi egyéni vállalkozó pedig átalányban számolhat el értékcsökkenést az árbevétel 1%-a, illetve a személygépkocsi árának maximum 10%-a mértékéig és csak az üzembehelyezés évében. Kérésem, hogy ezt a szabályt kiterjesztették-e a háziorvosokra is és milyen jogszabály alapján, ha igen, akkor ezen beszerzés esetlegesen a fejlesztési tartalékból felhasználható-e? A háziorvos másik személygépkocsival is rendelkezik. Köszönöm: SZámvetéS

Egyéni vállalkozás melletti őstermelő eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! A főállású tételes költségelszámoló egyéni vállalkozó, az egyéni vállalkozás mellett őstermelői tevékenységet is folytat. Jól gondoljuk, hogy ha az őstermelésből származó támogatásokkal csökkentett bevétele meghaladja a 8 millió forintot, akkor a költségek levonása után megmaradt jövedelem teljes összege után 22% (2017. évben) ehofizetési kötelezettség terheli? Ezen összeg alapja nem csökkenthető a vállalkozóként realizált vállalkozói kivét összegével (mely után szochot fizetett). Illetve ebben az esetben a megfizetett eho a 2018. évben költségként elszámolható lesz-e? Köszönettel: MG.

EGT-tagállamban biztosított egyéni vállalkozó vállalkozói kivét adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét: egyéni vállalkozó Ausztriában munkaviszonyban dolgozik, ezért Magyarországon a vállalkozásában nem biztosított (munkavégzés jellege: egyéni vállalkozó és az EGT más tagállamában munkaviszonnyal rendelkezik). Ha év végén a nyereségét "vállalkozói kivét"-ként kiveszi, akkor az után az szja-n kívül keletkezik-e valamilyen fizetési kötelezettsége (eho, járulék, szociális hozzájárulási adó stb)?

Katás egyéni vállalkozó szolgálati idejének kiszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású kertész katás egyéni vállalkozó a téli időszakban (január, február, december) 3*50 ezer Ft -ot fizetne, szezonban pedig 9*75 ezer Ft-ot utalna a NAV-nak. Bruttó bér megfeleltetés alapján 3*94 400+9*158 400=1 708 800 Ft, azaz több mint a minimálbér 12*138 000=1 656 000 évi összege. Ez azt jelenti, hogy 365 nappal fog a szolgálati ideje gyarapodni egy évben? Helyes ez a gondolatmenet? Előre is köszönöm a válaszát!

Egészségügyi szolgáltatási járulék 2018 Kérdés

Üdvözlöm! 2018. január 01-jétől tényleg fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot a kiegészítő tevékenységű társas vállalkozók és egyéni vállalkozók után? A több cégnél kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó minden cégnél megfizetni köteles maga után a havi járulékot? Köszönöm.

Egyéni vállalkozó és egyéni cég leltára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alapított egyéni céget. A leltár összeállításával kapcsolatban lennének kérdéseim. Az összeállítandó leltárba szerepelni fognak az egyéni vállakozó eszközei? Tárgyi eszközök, vevő követelésre gondolok és egyéb kintlévőségre, ha van neki? Szeretné az összes eszközét az egyéni cégbe átvinni nyilvántartási értéken, tehát hogy adófizetés ne keletkezzen ebből. Az egyéni vállalkozás által kiállított számlákat amiket nem fizettek még ki, bekönyveltük bevételként. Igy keletkezett vevő és a másik oldalon szállító is. Ha mindezeket felvisszük a leltárba, akkor a különbözet, ami igy keletkezik lekötött tartalékba kerül? Ezt be kell-e adni a cégbíróságra?

Egyéni cég alapítása Kérdés

Egy egyéni vállalkozó szeretne egyéni cég lenni, és a kata adózást választani. Egyéni cégként a korlátolt felelősséget választaná. Van az egyéni cég alapításának, működésének, esetleges megszűnésének valami rejtett adózási kockázata? Kissé idegennek tűnik, hogy míg a kft.-k nem választhatják a katát, addig egy egyéni cég megteheti ezt korlátolt felelősség mellett is. Jól látom, hogy ilyen esetben ötvözhető a kata adózás által kínált lehetőség, illetve a korlátolt felelősség (szemben az egyéni vállalkozás korlátlan felelősségével)? Az alapításnak van valami speciális előírása (okiratkészítés, cégbejegyzés stb. kívül)? Például: előtte az egyéni vállalkozásnak x hónapig működnie kell? Én nem találtam ilyen előírást. Ha a katát választja, kikerül a számviteli, tao törvény alól, akkor neki mint egyéni cégnek is csak bevételi nyilvántartást kell vezetnie? Az egyéni vállalkozás szüneteltethető, de az egyéni cég nem? Köszönöm

Katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy olyan kérdésem lenne, hogy mi a különbség az 50 ezer forintos és a 75 ezer forintos katás vállalkozás között? Melyik összeg mit tartalmaz? Melyik mekkora mértékben számít bele a nyugdíjba? Köszönöm!

Katás bróker Kérdés

Tisztelt Cím! Egyik ügyfelünk új tevékenységet szeretne folytatni meglévő vállalkozásában. Úgynevezett introducer (közvetítő) bróker lenne egy angol brókercégnél. Ezt a vállalkozást az Egyesült Királyságban az FCA felügyeli, így Magyarországon is rendelkezik MNB regisztrációval. A feladata az lenne, hogy ezt a bróker céget ajánlaná Magyarországon olyan ügyfeleknek, akik saját maguk kereskednek a tőzsdén. A közvetített ügyfelek után folyamatos bevétele lenne, a forgalom után, amíg ügyfelek aktívan használják a számlát. A kérdésünk az, hogy egy katás egyéni vállalkozás keretén belül lehetne-e végezni ezt a tevékenységet, és a működéséhez szükség van-e MNB regisztrációra? További kérdés az, hogy egyidejűleg több angol bróker cégnél is lehetne-e ezt a tevékenységet folytatni? Köszönettel Dr. Kovács Károlyné e.v.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink