4016 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Kell-e társasági szerződést módosítani – ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaságnak a beltagja és a kültagja is ügyvezető (nem munkaviszonyban látják el). Kell-e társasági szerződést módosítani amiatt, hogy az egyik ügyvezető munkaviszonyban szeretné ellátni az ügyvezetést? Elég egy hivatalos, tanukkal láttamoztatott megállapodás a tagok között erről? Vagy egy ügyvédi feljegyzés kell erről? A kültag-ügyvezető főállású egyéni vállalkozó és 2017-ben egyéni vállalkozóként fizette a járulékot. Most 2018-ban katás egyéni vállalkozó szeretne lenni, nem szeretne járulékot fizetni a társaságban mint társas vállalkozó. Ügyvezető szeretne maradni a bt.-ben, de csak munkaviszonyban, minimális (heti 2 óra) óraszámban, ebben az esetben egyéni vállalkozóként fizetné az 50 ezer forint katát. A NAV előtt melyik állja meg a helyét, hogy ne minősítsék társas vállalkozónak? Válaszát előre is köszönöm!

Evás egyéni vállalkozó katás lett 2018-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017. évben kiszámlázott összegek érkeznek 2018-ban (a számlakiállítás dátuma december 15.). Mi a teendő? Eva szerint vagy katás bevételként kell bevallani és adózni? Köszönöm.

Lóvásárlás bizonylatolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem alanyi adómentes betéti társaság, egészségügyi tevékenységet végez. Adásvételi szerződéssel vásárolt egy lovat (500 ezer forintért), amelyből majd a megfelelő képzés után terápiás ló lesz. Az áfatörvény a lótenyésztést az őstermelői tevékenységek közé sorolja, kivéve a sportlovat. A vásárolt ló nem sportló, az útlevele alapján "normál" ló. Az ügyletről egy egyszerű adásvételi szerződés van, amelyben az eladó neve, lakcíme, személyi igazolványának száma van, semmi más. Kérdésem: elszámolhatom-e ezen bizonylat (adásvételi szerződés) alapján költségnek a betéti társaságnál? köszönettel: KM

Egyéni vállalkozó bevétele szja vagy kata időszakos elszámolásnál Kérdés

Szja-törvény hatálya alá tartózó, áfakörös általános adózó, egyszeres könyvvitelt vezető egyéni vállalkozó 2018. 01.01-től bejelentkezett a kata hatálya alá, adóalanyiságának megtartásával. Az áfatörvény 58. paragrafusa alá tartozó időszakos elszámolású ügyletnél a számla kiállítása 2018. 01.02., a teljesítési és fizetési határidő 2018. 01. 15. A számlán 2017. IV. negyedévi szolgáltatás szerepel a szövegrészben. Kérdés: ezen számla az szja-törvény szerint adózik (2017. évre számolandó bevételként), vagy a kata szerint (2018. évre számolandó bevételként)? Maga a pénzösszeg természetesen 2018-ban folyik be. Áfa szempontjából mindenképpen 2018. évi.

Egyéni vállalkozó EGT-tagállamban is vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném az Önök segítségét. Magyarországi egyéni vállalkozó Ausztriában is egyéni vállalkozóvá vált. Ausztriában megfizeti a járulékokat. Magyarországon az Egészségbiztosítási Pénztárhoz bejelentette a "Bejelentő lap taj számmal rendelkező személy részére, aki EGT-tagállamban vagy egyezményes államban biztosított" nyomtatványon, hogy Ausztriában önálló vállalkozói jogviszonyt létesített. Taj száma Magyarországon ezáltal csak sürgősségi ellátásra jogosítja, kint vált biztosítottá. Kérdésem arra irányulna, hogy magyarországi egyéni vállalkozása milyen státuszba kerül, ugyanis ilyen jogviszony nem jelölhető, hogy EGT-tagállamban egyéni vállalkozó? Terheli-e járulékfizetési kötelezettség Magyarországon, ha igen, akkor mennyi? T1041-es és T101E nyomtatványon kell-e jelenteni ezen státuszát és hogyan? '58-as bevallás beadására kötelezett-e? Válaszát köszönöm!

Tőkekivét könyvelése bírósági végzés miatt Kérdés

Az adóhatóság vizsgálatot indított egy egyéni vállalkozóval szemben, az ügy bíróság elé került. A végzés szerint a bíróság azt állapította meg, hogy nem tekinti igazoltnak a pénztárkönyvben 2010. évben szereplő tőkekivétet. Ez alapján a tőkekivét összegének még mindig benne kell lennie az egyéni vállalkozás pénztárában. Hogyan könyveljük le helyesen ezt a tételt? Visszamenőleg 2010-től javítsuk ki minden év pénztár egyenlegét, vagy mivel 2017-ben emelkedett jogerőre, a 2017-es egyenleget növeljük meg, és külön nyilvántartásban vezessük le a korábbi évekre visszamenőleg?

Egyéni vállalkozó külföldön létesít munkaviszonyt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg egyéni vállalkozó vagyok heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett. A közeljövőben külföldön vállalok munkát mint munkavállaló. Vállalkozásom szeretném megtartani a jelenlegi formában, elsősorban belföldi munkák vállalásával. Kérdésem: kell-e a vállalkozásom státuszán változtatni, vagy az eddigiek szerint működhet tovább? Van-e bejelentési kötelezettségem? Tisztelettel Fazekas M

Egyéni vállalkozó kismamát megillető ellátások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen megállapítani a kismamát megillető ellátásokat és azok alapját az alábbi szituációban: - Főállású katás egyéni vállalkozó volt 2016.10.13-tól 2017.06.30-ig. - Ezt követően kilépett a katából és 36 órát meghaladó munkaviszonya volt 2017.07.01-től 2017.10.16-ig. A munkaviszony alatt 5 nap táppénz volt. - 2017.10.17-től szünetelteti az egyéni vállalkozását, máshol nincs biztosítása. A babát 2018.08. hóra várja. Ha most befejezi a vállalkozás szüneteltetését, jogosult lesz-e táppénzre, csedre, gyedre? Hogyan kell kiszámítani az ellátások alapját? Ha egyéni vállalkozóként csak a minimumjárulékot fizeti, de nem veszi ki jövedelemnek, akkor az nem minősül tényleges jövedelemnek? Ha a baba születése előtt elmegy táppénzre, akkor a táppénz időszaka a csed igénylésnél beleszámít az igénylést megelőző 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonyba? Előre is nagyon köszönöm a segítségét!

Egyéni vállalkozó fantázianeve. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó koncertjegyeket kíván értékesíteni. Marketing és egyéb szakmai szempontokból nem szeretné, ha a saját neve szerepelne a koncertjegyeken és az automatikusan generált számlán. Kérdésem: van-e lehetősége arra, hogy egyéni vállalkozása létrehozásakor fantázianevet adjon a vállalkozásnak és ezt tüntesse fel a bizonylatain? Ha igen, akkor ezt a fantázianevet, hol adhatja meg az adóhatóság részére a vállalkozás létrehozásakor? A webes ügysegédben ilyen rovatot nem találtam. Köszönettel.

Katás egyéni vállalkozó számlázása saját cégnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozóként, 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjasként, számviteli szolgáltatást, tanácsadást végez az ügyfelem. Az ügyfelem tulajdonos és egyben ügyvezető egy szintén számviteli szolgáltatást, tanácsadást végző kft.-ben. A kft.-ből esetenként osztalékban részesül, más juttatásban nem. Katás egyéni vállalkozóként ügyfelem a saját eszközeivel végzi munkáját, és a tevékenység végzésének helye az ő birtokában van. A bevétele viszonylag több megbízásból ered, ezért egyik megbízás sem éri el az éves bevételének 50 százalékát. Kérdésem: katás egyéni vállalkozóként az ügyelem számlázhatja, megbízási szerződés alapján a saját tulajdonú cége felé az ott végzett munkáját?

Mi számít saját kocsinak? Új költségelszámolási szabályok Cikk

Január 1-jétől néhány pontban változtak a személyijövedelemadó-törvény költségelszámolást érintő szabályai – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Alanyi mentes átlépése áfakörbe Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó 2018. évtől belép az áfakörbe. Milyen gyakorisággal kell elkészíteni az áfabevallást? 2015-ben kezdett és eddig alanyi mentes volt. Hány év múlva lehet újra alanyi mentes? Köszönöm válaszát.

Kata és ekho együtt: mikor tilos, mikor szabad? Új szabály 2018-tól Cikk

Másodállású katás egyéni vállalkozó 2018. 01. 01-jétől végezhet egyszerre katás vállalkozásban hangosítást és főállásban 3145 Műsorszóró és audovizuális technikusi munkát ekhózás mellett? Olvasói kérdésre Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Katás egyéni vállalkozóként 2018. január 1-jétől könyvviteli szolgáltatást fogok nyújtani annak a bt.-nek, amelyben kültag vagyok 50 százalékos arányban. A beltag a férjem. Van-e valami jogszabály, amely szerint ez nem vállalható, illetve lesz-e az egyéni vállalkozás és a bt. között kapcsolt vállalkozási jogviszony?

Szakképzetlen egyéni vállalkozó Kérdés

Üdvözlöm, az alábbi kérdésben kérem segítségüket. Egy ügyfél egyéni vállalkozó kíván lenni. A választott tevékenységhez nincs meg a szakképzettsége, szakképzett alkalmazott foglalkoztatásával kívánja ezt pótolni. Az én ismereteim szerint ebben az esetben heti 40 órában kell ezt tennie. Az ügyfél azt nyilatkozta, hogy elég részmunkaidőben is, ő ezt hallotta. Kérdezném ebben az önök véleményét. Előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink