938 találat a(z) csed cimkére

Mellékfoglalkozási egyéni vállalkozás csed és gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó a főfoglalkozásából csedre, majd gyedre megy. Mellette a vállalkozást folytatná, van egy alkalmazottja, aki eddig is és ezek után is dolgozna a vállalkozásban. Lehetséges ez? A főállásából a csedre és a gyedre jogosult, amit igénybe is venne. Köszönöm válaszát! Üdv: Cordier Edit

Kata és gyed? Kérdés

Tisztelt szakértő! Főállású katás vagyok, 4 hónapos terhes, van alkalmazottam is. Az orvos táppénzre akar küldeni. Ha jól értem, akkor ha főállású vagyok és most 50 ezer helyett a szülés előtt 5 hónappal 75 000 forintot fizetek, akkor már a magasabb összeget veszik figyelembe a gyed számításánál, ha megvan 2 éven belül a 365 nap folyamatos biztosításom. Mivel van alkalmazottam, nem tudom szüneteltetni a vállalkozást. Tehát a táppénz mellett is kell adót fizetnem, vagy csak az alkalmazottam utáni adót kell megfizetni és így tovább a táppénz, csed, gyed alatt is biztosított leszek, én magam után nem fizetek járulékot. De mi van a gyes alatti 1 évvel és azzal a szerény 28 ezer forinttal? A táppénzzel vagy a szülés előtti gyessel járok jobban? Valaki azt mondta, hogy a 91. nap után lehet azt is igényelni, és a 2. éves kor után megint 3 éves koráig. De ezt nem értem egyáltalán, lehet, hogy csak szóbeszéd.

ENSZ-alkalmazott kismamának alanyi jogon mik járnak? Kérdés

Magyar állampolgár Magyarországon, az ENSZ részlegében dolgozik – főállásban – így nincs (nem lehet) magyar biztosítási jogviszonya. Babát vár. Kérdésünk: alanyi jogon jár-e valami juttatás neki, illetve a gyermekének?

Csed határozott idejű munkaszerződés alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünk munkavállalója babát vár, a szülés várható időpontja 2019. április. A munkaszerződése határozott idejű, 2019. március 31-én megszűnik. Lehetőségünk van-e a szerződését táppénz vagy csed alatt megszüntetni? Valamint a munkavállaló a munkaszerződés megszűnése után jogosult lesz-e csed-re és gyed-re?

Csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó gyermeket vár. A szülés várható időpontja 2019. március hónap. Jelenleg 50 000 Ft/hó katát fizet. Október hónaptól kilép a kata körből és 180 500 forint után fizeti meg egyéni vállalkozóként a járulékokat és az szja-t. Ebben az esetben a csed, gyed alapja a 2018. szeptember, október, november havi 94 400 Ft, 180 500 Ft, 180 500 Ft lesz. Jól értelmezem a csed, gyed alapjának megállapítását? Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó

Közalkalmazott kismama, csed, gyed megállapítása Kérdés

A közalkalmazott kismama (350 ezer forintos bruttó fizetéssel) 2018 februárjában szülte gyermekét, 2017 októberétől folyamatosan táppénzen volt. A közalkalmazottaknál 3 évente kötelező léptetés 2018 januárjára esett. Melyik bérrel és hogyan kell megállapítani a csedet és a gyedet? Ha a kismama a gyed alatt újból terhes lesz, akkor hogyan változik a számítás módja? Érdemes a terhesség előtt visszamennie dolgozni? Ez mennyiben változtatja meg a számításokat? Ha gyed mellett dolgozik (8 órás minimálbéren), akkor az mennyiben befolyásolja a számítást?

Ügyvédi iroda tagja táppénzen, anyasági ellátáson Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem egyetlen tulajdonosként/tagként dolgozik ügyvédi irodájában. Babát tervez, és felmerült a kérdés, hogy jogosult lesz-e táppénzre és csedre, gyedre, amennyiben az orvos kiírja veszélyeztetett terhesként keresőképtelen állományba, és ő az Ügyvédi Kamaránál bejelenti tevékenysége szüneteltetését? Mikor érdemes bejelenteni a szüneteltetést, illetve van-e erre vonatkozóan kötelező érvényű szabály? Esetleg a csed indítása után kellene bejelenteni a szüneteltetést azért, hogy jogosult legyen az ellátásokra? A táppénzes időszak alatt nyilván fizetné maga után a táppénz 1/3-ot. Válaszukat előre is köszönöm!

Csed Kérdés

Tisztelt Címzett! Az alábbi kérdéssel fordulnék Önhöz. Párom 2015-ben váltott munkát és kezdett el dolgozni egy új cégnél. Itt több mint két évet töltött (elég magas fizetéssel) majd onnan ment el szülési szabadságra. 2017 szeptemberében megszületett első gyermekünk, aki után először a csedet vettük igénybe. Jelen pillanatban a gyedet kapjuk a maximális összeggel, amely sajnos jóval kevesebb mint a csed. A gyedet 2019 szeptemberéig tudjuk igénybe venni. A kérdésem az lenne, ha esetlegesen a gyed vége előtt (2019 szeptember) megszületne második gyermekünk akkor mi alapján számolják ki csed ősszegét? Mi lesz a számítás alapja? Ellátás lehet az ellátásnak alapja? Illetve mikortól lehet igénybe venni? Ugyanaz a szabály vonatkozik rá, mint az első gyermeknél (legkorábban a szülést megelőző 28 nap)? Válaszukat előre is köszönöm.

Ellátás alatt jön a testvér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Első gyermekkel egy heti 16 és egy heti 20 munkaórás jogviszonyokból ment csedre majd gyedre anyuka. A heti 20 órás munkaviszonyt le lehet-e cserélni egy másik munkáltatónál szintén heti 20 órás jogviszonyra (mindkét munkáltatónál a minimálbér szerinti járulékok voltak/lennének az alapok), hogy a 2. gyermeknél érvényesíthető kedvezményszabály alkalmazható legyen a születendő testvérnél? Vagy ha az egyik jogviszony megszűnik, akkor teljes egészében az új munkaviszony lesz az alapja az új csed számításnál? A 16 órás munkaviszonyban 300 000 Ft-os bruttó bér volt a csed alapja. Ez a jogviszony megmaradna. Köszönöm előre is.

Katás vállalkozó gyed igénybevétele csed kihagyásával Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szülés előtt áll. A csedet nem venné igénybe, mert vállalkozását nem tudja szüneteltetni, személyes felügyeletet igényel. Évek óta főállású kata megfizetésével folyamatos a biztosítási jogviszonya. A gyedet már igénybe venné, hiszen keresőtevékenységet folytathat. Ebben az esetben hogyan alakul a jövedelem megállapítása? Amennyiben a szülést követő 169. naptól indul a gyedre való jogosultság, akkor ezt a napot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 nap jövedelme alapján történik? Amennyiben ebben a 180 napban a magasabb összegű (75 ezer) tételes adót fizet, akkor az ellátás alapja 154 800 forint lesz? Előre is köszönöm a segítséget

Csed jogosultság több jogviszony alapján Kérdés

Tisztelt Szakértő! A magánszemély kismama a szülés pillanatában valamivel több, mint egy év jogviszonnyal fog rendelkezni, de ez alatt az év alatt 4 hónapig megbízással, 8 hónapig munkaviszonyban állt. A csed-jogosultság megállapításánál összeadódik-e a két jogviszonyban töltött biztosítási idő, ha egymást követték? Köszönöm válaszát.

Egyéni vállalkozó: jogviszony helyessége Kérdés

2015-től működő fiatal gazda egyéni vállalkozó munkaviszonnyal rendelkezik 36 órát meghaladóan, így vállalkozását másodállásban folytatta 2018. 01. 01-ig, mert innentől kötelező főállásban végezni a vállalkozást. 2017 novemberében megszületett az első gyermeke, a munkahelytől rendezték a csedet, gyedet, ami még jelenleg is tart, de 2018. 01. 01-től katás főállású vállalkozóként fizeti az 50 000 forintot. Olyan tanácsokkal látták el, hogy ha nem érkezik pénz a vállalkozásba, akkor be lehet jelenteni, hogy gyeden van, és nem kell megfizetni az 50 000 forintot. Eddig háromszor jelentette be, hogy gyeden van. Közben még ráadásul terhes és októberben várja a második gyerekét. Számomra ez annyira zavaros 2017. novembertől, hogy a sok esemény bekövetkezése miatt szeretnék segítséget kérni. Előre is köszönöm, üdvözlettel: Kutasi G.

Kata csed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk heti 40 órás jogviszony mellett katás egyéni vállalkozó. Hamarosan csedet igényel, így a főállásában szülési szabadságát tölti majd. Mivel ez idő alatt munkavégzést nem folytathat, alkalmazni szeretne egy napi 8 órás munkavállalót a vállalkozásában. Kérdése az lenne, hogy megteheti-e ezt, illetve a csed igénylésének napjától főállású katás vállalkozóvá át kell-e jelentenie saját magát? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Petrik Attiláné

Gyeden, gyesen, táppénzen lévők régi-új munkaviszonya Kérdés

Egy gazdasági társaságban több dolgozó is gyeden, gyesen, illetve várandóságra tekintettel táppénzen van. Ezeket a dolgozókat egy másik cég átvenné. Milyen módon tud megszűnni a munkaviszonyuk a jelenlegi munkáltatójuknál, hogy semmilyen juttatástól ne essenek el, anyagi kár ne érje őket? Hogyan kell ezt az ügyletet dokumentálni (például: munkavállaló felmond, és új szerződést köt a leendő céggel)? A táppénzen lévő kismamának meg kell-e szakítani a táppénzét az utolsó napon, és másnap újra táppénzre megy az új cégnél? Mi a teendője az új cégnek azon túl, hogy munkaszerződést köt a munkavállalóval, és a táppénzt megigényli a dolgozónak? A gyeden, gyesen lévőkkel kapcsolatban van-e teendője az új cégnek azon túl, hogy bejelenti őket, és munkaszerződést köt? Az új cégnél hogyan kell számolni a gyed, gyes, táppénz, később csed idejére jutó szabadságot arra tekintettel, hogy már a dolgozóknak jár az előző munkahelyről is szabadság? Köszönöm megtisztelő válaszukat!

Csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2018.08.01-jétől katából visszatér a "hagyományos" adózási módba. Várhatóan 2018. december 15-én szülni fog. Mely időszak lesz a csed, illetve a gyed összegének számítási alapja? December 14-étől visszafelé vagy a szülés kezdőnapját megelőző harmadik hó utolsó napjától visszafelé számolják-e a keresetet? (Folyamatos a biztosítási ideje legalább 2015 óta.)

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink