867 találat a(z) bevétel cimkére

Fiatal gazda 2018 Kérdés

Érdeklődöm, hogy azoknál a vállalkozóknál, akik a 2017. évben pályáztak a fiatal gazda pályázatra, és eredményhirdetés és folyósítás 2018 tavaszán volt, azoknak a támogatás összege (közel 10 millió forint), hogyan adózik, ha az egyéni vállalkozó a kata szerinti adózást választotta? Bevételnek kell tekinteni? Mostanában több NAV-os előadótól hallottam, hogy a 2018-ban kapott pénzeket kivételesen másként kell kezelni, s az után adófizetési kötelezettség keletkezik.

Családi gazdaságból kilépő tag bevétele Kérdés

Családi gazdaság 2018.03.31-éig 3 fővel működött. E napon kilépett egy tag (a vezető testvére), de belépett a vezető gyermeke, egy határozatot kaptak róla. Keletkezett január-ban bevétel, és vannak költségszámlák is. Hogyan kell eljárni a bevétel meghatározásánál, hogy az szabályos legyen? Én a következőképpen jártam el. Március 31-éig összesítettem bevételt és költséget, és elosztottam 4 felé. A kilépő tagnak ez szerepelt az adóbevallásában 40 százalékos költségátalány alkalmazása mellett, mivel a többieknek is ezt alkalmaztam. A többieknek pedig ápr. 1-dec. 31. közötti bevételét és kiadásait osztottam 3 felé, és ezt hozzáadtam a jan. 1. és márc 31. között keletkezett bevételeihez és költségeihez. Szintén 40 százalékos költségátalányt alkalmaztam. A kilépő tagnak kedvezőbb lett volna a nyilatkozat a 20 százalék költségszámla meglétéről és ehót fizetett volna, de úgy tudom mindenkinek egyforma adózást kell választani. Jól jártam-e el a bevételek és a költségek meghatározásában? Amennyiben van más megoldás, kérem ebben a segítségüket! Köszönettel Kné Marianna

Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó bankszámlája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy ha alanyi mentes katás egyéni vállalkozó vállalkozói bankszámlával rendelkezik, akkor minden egyes tételt könyvelni kell a folyószámláról, vagy elegendő csak a bevételt? Köszönöm.

Katás vállalkozás bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném válaszát kérni. Egyéni vállalkozó sörözőt üzemeltet, és a kata adózás hatálya alá tartozik, jelenleg alanyi adómentes minőségben. Italkereskedő, nagykereskedésből vásárolja az árukészlet legnagyobb részét, a vásárláskor kiállitott számlán számlázzák ki a göngyöleg értékét is, amelyet az áru átvételekor kifizet. Az áruszállításkor a korábban már megvásárolt göngyöleget a nagykereskedés visszaszállítja, és erről jóváíró vagy visszáruszámlát állítanak ki, amelynek az ellenértékét kifizetik a vállalkozás részére, illetve az általa fizetendő számla értékével szemben kompenzálásra kerül. A kérdésem arra irányulna, hogy ez esetben a katás vállalkozás bevételét képezi-e a kiállított visszáru vagy jóváíró számla értékeként kapott pénzbevétel. Olyan eset is előfordul, hogy egyazon számlán számlázzák ki a vásárolt termékeket és ugyanazon számlán veszik vissza – mínuszal – a hozzájuk beszállított göngyöleg értékét. Ez esetben szintén az a kérdésem, hogy figyelembe kell-e venni a visszaszállított göngyöleg miatt levont összeget a katás bevétel meghatározásánál? Válaszát előre is köszönöm.

Őstermelésből származó bevétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk mezőgazdasági őstermelők könyvelésével és a hozzá kapcsolódó bevallások elkészítésével is foglalkozik. Egy ügyfelünkkel kapcsolatban, aki őstermelői minőségben családi gazdálkodó is, merült fel a következő kérdés: Az őstermelők e tevékenységéből származó bevételének 8 millió forintos értékhatárába az általa értékesített tárgyi eszköz bevételét bele kell-e számolni?

Mezőgazdasági támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. és egy családi gazdálkodó elnyerte a kertészet korszerűsítése-kertészeti gépbeszerzés támogatást (VP2-4.1.3.5-16 kódszámú felhívás alapján). Sajnos a támogatói okiratban és a 272/2014. kormányrendeletben nem találtam konkrét leiratot az elszámolással kapcsolatban. Kérdésem, hogy a kft. és a családi gazdálkodó (őstermelő) esetében hogyan kell könyvelni a támogatást (halasztott bevétel, a teljes összeg bevétel, a kft.-nél tőketartalék)? Köszönettel: Vargáné Nádasy Ágnes

Evás bevétel-e? Kérdés

Tisztelt Szerkesztóség! A költségek fedezetére nyújtott támogatás(bértámogatás) eva bevételnek számit-e?Amennyiben nem, kérem a jogszabályi hely megnevezését. Várom válaszukat. Tisztelettel :adózóna előúfizető

Családi gazdaság: így hat a tagok száma, a korábbi veszteség a bevételre Cikk

A családi gazdaságok létrehozásáról, nyilvántartásba vételéről, működtetéséről, valamint kiemelt támogatásukról a 326/2001. (XII. 30.) kormányrendelet (továbbiakban: kormányrendelet) rendelkezik. Mivel a családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, érdemes a legfontosabb tudnivalókat áttekinteni.

Pénztárgép használat NAV állásfoglalás fényében Kérdés

Tisztelt Szakértő. Egy NAV munkatárs által tartott előadáson vettem részt 06. hóban, ahol u.azt mondták, amit most le is írtak a 2018.08.16án megjelent állásfoglalás 2. és 3 pontjában. Azt, hogy nem lehet beütni árbevételként ha számlát kér a vevő, hanem csak egyéb bevételként lehet (pontosabban kell), hogy egyezzen a pénztárban lévő pénzeszköz. Kérem véleményezze, mert itt a fórumon ezzel ellentételes válaszokat lehet olvasni. Követem ezeket a kérdés-válaszokat és mind azt írja, hogy be lehet ütni bevételként és igen, így duplán megy adat a NAV-nak, de majd egy ellenőrzésen kideríti a NAV, hogy mi a valós adat. És ami nincs beütve a pénztárgépbe mint árbevétel (csak mint egyéb bevétel), akkor arra kell beadni PTGSZLAH jelentést? Köszönettel:

Őstermelőből családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértők! Adott egy ügyfelünk, aki jelenleg őstermelő. A továbbiakban családi gazdaságban gondolkodnak a család többi tagjával együtt. Amennyiben októberben alapítanának egy családi gazdaságot, melyben a lánya lenne a gazdálkodó, a jelenleg őstermelő "apuka" pedig csak a gazdaság tagja lenne, akkor az eddig őstermelőként megszerzett bevételt, jövedelmet milyen formában kellene leadóznia? Beleviheti az új családi gazdaságba, vagy ezt még külön őstermelőként kell bevallania? Konkrét példán levezetve: Jelenleg őstermelésből származó bevétele 10 000 000 forint. Októberben alapítanak egy 4 tagú családi gazdaságot, melyben ő csak egy közreműködő családtag és melynek várható bevétele októbertől decemberig 6 000 000 forint. Akkor az év végi bevallásokban 16 000 000 forintot oszthatok 4 felé, vagy csak a közösen megszerzett 6 000 000 forintot? Köszönöm válaszukat!

Katás egyéni vállalkozó ingatlan eladása Kérdés

Katás egyéni vállalkozó a 2015-ben magánszemélyként vásárolt saját lakását szeretné eladni, amelyben bejelentetten lakik, de jelenleg székhelyként is használ. A vállalkozói tevékenysége szoftverfejlesztés, alkalmazottja nem volt. Kérdésem, hogy az ingatlanértékesítésre kapott ellenérték katás bevételnek minősül-e?

Előlegként folyósított támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az előlegként kapott nem beruházási célú támogatás milyen feltételekkel könyvelhető a kötelezettségekből a bevételek közé? Az elszámolások elfogadásának, visszaigazolásának néha évekig tartó elhúzódása miatt torzítást okoz a szervezeteknél a mérlegben, ha a költségek felmerülése mellett előlegként van kimutatva a támogatási összeg. Válaszát köszönöm.

Jegyzett tőke leszállítással ingatlan kivonás katás bt.-ből Kérdés

Egy kata szerinti adózást választó bt.-nek van egy üzlethelyisége. Mivel a kata mellett az ingatlan-bérbeadás nem jöhet szóba, ezért a bt. beltagja szeretné az ingatlant kivenni a cégből. A ingatlan nettó értéke 7 500 000 forint, a bt. jegyzett tőkéje mintegy 13 500 000 forint. A tulajdonos leszállítaná a jegyzett tőkét 13 000 000 forinttal úgy, hogy az ingatlant venné ki a cégből. Az lenne a kérdésem, hogy a 13 000 000 forint a kata szempontjából bevételnek számít-e? A számviteli szabályok egyértelműek, viszont a katás cégre nem vonatkozik a számviteli törvény. Véleményem szerint a kata-törvényben meghatározott bevétel fogalmába sem tartozik bele. A NAV szerint viszont bevételnek kell tekinteni a teljes összeget. Igaza van a NAV-nak? Előre is köszönöm a választ.

Őstermelő járulékfizetése ápolási díj mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő eset merült fel: Adott egy őstermelő, akinek nincs bevétele egész évben csak decemberben lesz, mert akkor lesz az elszámolás azzal a mezőgazdasági céggel, amely műveli a földjét. A betétlapját április 1-jétől érvényesítette, mert elfelejtette március 20-áig ezt megtenni. Egyébként ápolási díjat kap egész évben, így van biztosítási jogviszonya. A kérdésem az, hogy kell-e a 2. és a 3. negyedévre járulékot fizetnie? Vagy elegendő csak a 4. negyedévben, amikor bevétele lesz? A járulékot amúgy az előző évi bevétel 20 százaléka után fizetné, mert nem érte el a 8 millió forintot. Azért gondolom hogy csak a 4. negyedévben kellene járulékot fizetni, mert valahol azt olvastam hogy az ápolási díj megléte mellett csak a bevétel szerzésekor kell járulékot fizetni. Tehát a kérdésem az, hogy kell-e járulékot fizetni az év során? Köszönöm előre is a segítséget!

Magánszemély adózók nyilvántartási kötelezettsége Cikk

A magánszemély adózóknak is alap- és kiegészítő nyilvántartásokat kell vezetniük az szja-törvényben meghatározottak alapján.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink