670 találat a(z) adószám cimkére
Kell-e német adószámot kérni? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünknek Magyarországon van egy autóalkatrészeket forgalmazó webáruháza. Ügyfelünk Németországban dolgozik. Közösségi tagállamokba értékesít. Az értékesítés az ebay-en keresztül történik. 1) Ha nem EU-tagországba értékesít, akkor hogyan számláz? Áfamentesen? Kell-e importvámot fizetnie? 2) Ha németországi futárszolgálattal akarja a magyar beszállítótól az áruszállítást (kézbesítést) lebonyolítani, mi annak a módja? Kell-e német adószámot kérnie? Kell-e Németországban telephelyet létrehoznia? Áfamentes-e a német csomagfeladás? Továbbra is ugyanattól a magyar cégtől szerezné be az árut, amit kint, Németországban értékesítene, csak a futárszolgálat nem magyar, hanem német lenne. Válaszát előre is köszönjük!
Adószámos nyugdíjas magánszemély Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos nyugdijas magánszemély faipari kéziszerszámok felülvizsgálatáért egyszerűsített készpénzes számlát állított ki nulla áfával. Mint kifizetőnek milyen járulékokat, adót kell utána megfizetni és be kell-e jelenteni? Válaszukat előre is köszönöm.
Közösségi szolgáltatás igénybevétel adószám nélkül Kérdés
Ügyfelem (kft.) magyarországi zenetermet tervez. Ehhez francia design tervező cég szolgáltatását vette igénybe, aki azt állítja, hogy számára nem szükséges a saját országában adószámot igényelnie. A számlán értelmezhető közösségi adószám nincs. Megoldást jelenthet-e az, hogy ügyfelem rászámítja az áfát és adószám hiányában nem vonja azt le? Ha igen, melyik áfasorba tűnteti fel ezt a tételt? Kösz, ha válaszolnak, üdvözlettel CsK
Közösségen belüli beszerzés Kérdés
Az áfa általános szabályai szerint adózó társaság beszerzett egy enciklopédiát. Az eladó a számlát 0 százalék áfával és "Közösségen belüli szállítás" szöveggel állitotta ki. A számlán szerepel az eladó nagy-britanniai (GB-előtagú) adószáma. A magyar vevőnek nincs közösségi adószáma, a normál adószámát tüntették fel a számlán. Hogyan kell az áfabevallást helyesen elkészíteni?
Adásvétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Férjem 2 órás munkaviszonyban dolgozik egy bt. beltagjaként. E mellett a gyerekeket látja el. Azt tervezi, hogy esténként a netről megvásárolna ingóságokat, majd eladná, igy egy kis kiegészitő jövedelemre tenne szert. Ezt legálisan szeretné csinálni, kérdés, hogy erre megfelelő-e, ha adószámot vált ki a NAV-tól és igy mint adószámos magánszemély adózna? (A bt. tevékenységébe ezt nem szeretnénk berakni.) Ha megfelelő az adószámos magánszemély "kategória", akkor jól gondolom- e, hogy csak 15 százalék szja terheli a jövedelmet amennyiben magánszemély a vásárló, és más adó nem, és ezt negyedévenként kell megfizetni az államnak? Kérdés, hogy milyen adó terheli, ha cég a vásárló esetleg? Köszönettel várom válaszukat.
Egyéni vállalkozó – lakóingatlan bérbeadása magánszemélyként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként, evásként és általános szabályok szerinti áfaalanyként végzem a tevékenységemet. Kizárólagos tulajdonomban van egy lakóingatlan, amely semmilyen módon nem kapcsolódik a gazdasági tevékenységemhez, azaz azt magánszemélyként tulajdonlom, és magánszemélyként adom bérbe hosszú távra. Az ingatlan új építésű, ennek megfelelően számos költségszámla keletkezett a kivitelezés befejezése, és az ingatlan berendezése kapcsán. Kérdéseim a következők: – A hosszú távú lakáskiadáshoz (nem szálláshely-szolgáltatás!) ki kell-e váltanom adószámot? – Ha ki is kell váltanom adószámot, az automatikusan azt jelenti-e, hogy számlát kell kiállítanom, illetve azt áfával terhelten kell-e megtennem? – Amennyiben adószámot kell kiváltanom, akkor különadózó jövedelemnek fog-e számítani az elért jövedelem? – Hogyan, milyen jogszabályi rendelkezéseknek megfelelőn számolhatok el költséget a bérleti díjjal szemben (például ingatlan-értékcsökkenés, illetve meghatározható-e egzakt módon, hogy mi számít amortizálandó tárgyi eszköznek, és mi kisértékűnek)? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Adószám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szállító partnerünk hibásan tüntette fel a számlán az adószámunkat. Annak ellenére írta rá a számlára az adószámot, hogy ezt a törvény előírná, hiszen nem éri el a számla áfaértéke a 100 000 Ft-ot. A kérdésünk az, hogy elfogadható-e a számla kifizetésre.
Adószámfelfüggesztés miatti áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. adószámát 2017.03.27-étől felfüggesztették, NAV tartozás miatt. Ettől az időpontól az előzetes áfát nem vallottam. A tartozását nem rendezte, de 2018. 01.01-jétől törvény szerint visszaállították az adószámát. Felszámolási eljárás nincs ellene. Kérdésem, hogy a 2017.12.31-éig követelésként kezelt előzetes áfát 2018-ban visszaigényelhetem akár március hónapban? Előre is köszönöm a válaszát: Pánti Etelka
Külföldi webáruházak számlái Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: amennyiben belföldi adóalanyként egyébként jogosult vagyok áfa levonására, az Emag, Alza.hu stb nagy webáruházak által kibocsátott számlák áfatartalmát levonhatom? 27 százalékos áfát hárítanak át a számláikban, de a számlán szereplő magyar adószámot nem tudom leellenőrizni, hogy élő vagy sem. Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Adóellenőrzés 2018: alapszabályokat rejtett rendeletbe a kormány Cikk
Az adóigazgatási rendtartásról szóló törvény (Air. 2017. évi CLI.) említés szintjén megjegyzi, hogy az adóellenőrzés részletszabályait egy kormányrendelet fogja tartalmazni. Nem gondoltuk azonban, hogy a legfontosabb szabályokat nem a törvényben, hanem a kormányrendeletben találjuk, amelyeket a 2018-tól induló, illetve a megismételt eljárásokban kell alkalmazni. Ezzel a legfontosabb adójogszabályokat elég a kormánynak módosítania, nem kell hozzá az Országgyűlés. A rendeletbe kerültek át például a becsléssel kapcsolatos szabályok is.
Közösségi beszerzés alanyi mentes adózónál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem volt alanyi mentes adózó közösségi beszerzésével kapcsolatban, melyre választ is kaptam a következőek szerint: http://adozona.hu/kerdesek/2018_1_4_alanyi_mentes_beszerzese_ulm További kérdésem ebben a tárgyban az lenne, hogy ha alanyi mentes belföldi adóalany 10 ezer eurós közösségi beszerzés alatt szerez be uniós tagállamból árut, akkor meg kell-e adnia a közösségi adószámát a partnernek (ha van)? A mi elképzelésünk szerint mindenképpen rendelkeznie kell közösségi adószámmal, és azt meg is kell adni a partnernek egy nyilatkozat mellett, miszerint ő áfa levonására nem jogosult. Tévesen gondoljuk ezt? Bizonyos álláspontok szerint nem szabad megadni a közösségi adószámot, mert akkor automatikusan áfamentesen számláz a partner, pedig áfamentes beszerzésre az alanyi mentes adóalany tudomásom szerint nem jogosult. Vagy ha így kell eljárni, akkor korrigálni kell ezt egy eseti áfa-bevallásban? Válaszát előre is köszönöm.
Adószámos magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés
Egy magánszemély ingatlant szeretne bérbe adni. A bérlő magánszemély, számlára nem tart igényt, a bérbeadó átvételi bizonylatot tervez kiállítani a bevételről. Viszont a bérbeadó magánszemélynek van adószáma, amit sok éve nem használ (nem egyéni vállalkozó és ingatlanra áfakötelezettséget nem választott). Ebben az esetben köteles a magánszemély az adószáma alatt végezni a bérbeadási tevékenységet? Ha igen, milyen jogszabály alapján? Illetve milyen plusz kötelezettséggel jár? (Például számlaadás?) Van különbség a kérdés megítélésében, ha lakásról vagy garázsról van szó? Köszönöm!
Termékimportálás, németországi teljesítési hellyel Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő ügylethez kérnék segítséget. Egy magyarországi cég importál terméket harmadik országbeli cégtől, mégpedig úgy, hogy a termék Németországban van, valószínüleg vámszabadterületen. A terméket Németországba fogja tovább értékesíteni. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a magyar cégnek Németországban kell-e kérnie adószámot? Az ügylet ott telephelyet keletkeztet-e vagy csak regisztrációs adószámot kell kérnie? A számlát a német partner felé a a magyar vagy a német szabályoknak megfelelően kell-e kiállítani? Magyar vagy német adószámot (kell-e német adószám) kell feltüntetniük? Nagyon köszönöm.
EU-s szolgáltatás igénybevétele uniós adószám nélküli partnertől Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk weboldalának fejlesztésével, közösségi oldalainak kezelésével egy spanyol magánszemélyt bízott meg, aki Spanyolországban regisztrált adóalany magánszemély. A szolgáltatásról számlát állított ki. A személy EU-s adószámmal nem rendelkezik, cégünk, a számlát befogadó fél viszont igen. Hogyan kell eljárni a számlával kapcsolatos áfa kezelésénél? Mint általában minden más EU-s szolgáltatás igénybevételénél, a fizetendő és (a feltételek teljesülése esetén) a levonható áfát fel kell számítani? Ez esetben az áfabevallás mely soraiban kell feltüntetni ezeket a tételeket, mivel az A60-as összesítő bevallásban feltüntetni adószám hiányában nem lehet? Válaszát előre is köszönjük.
Közösségi adóalany magyarországi képviselete Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy közösségen belüli adóalany – aki termékértékesítést végez – Magyarországon telephelyet bérel, mert előfordul, hogy a magyarországi vevő nem tudja az általa vásárolt árut raktározni, akkor kötelező-e a külföldi adóalanynak Magyarországon adószámmal vagy pénzügyi képviselettel rendelkeznie? (Milyen jogszabály hely(ek) rendelkeznek ilyen esetben a szabályszerűségről?) Ha ily módon történik a közösségen belüli beszerzés, akkor ugyanúgy számlázhat-e a külföldi adóalany – magyar adószám nélkül – közösségen belüli termékértékesítést? Illetve problémát okoz az áru kétszeri mozgatása is, az ekáerszám igénylése miatt: 1. Árumozgatás történik a közösségi adóalany országhatáron túli telephelye és a Magyarországon bérelt telephelye között. 2. Majd egy későbbi időpontban, a bérelt telephely és a magyar vevő telephelye között is történik árumozgatás. Mi a szabályszerű módja, a fent említett termék beszerzéshez kapcsolódó számlázásnak és ekáerszám igénylésének? Válaszát előre is köszönöm.