368 találat a(z) adóalap cimkére
Őstermelő szocho, szja-bevallás Kérdés
Tételes költségelszámolású, nyugdíjas őstermelő 5 282 000 forint adóalappal rendelkezik. Ez után megfizeti a 15 százalék szja-t és szociális hozzájárulást is fizetnie kell. Ennek az őstermelőnek más nem önálló tevékenységből származó jövedelme is volt, 2 000 000 forint. Mennyi lesz a fizetendő szociális hozzájárulása, hogyan kell kitölteni az szja-bevallás 9. lapját?
Kiva adóalap kiszámítása 2019. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kivabevallás pénztár értékének tárgyévi csökkenése sor kitöltésének számításában szeretnék segítséget kérni. 2013. óta kiva adót választó cégről van szó. 2019. évi összes bevétel: 29 070 ezer forint, pénztár kimutatott értéke 2017. évi nyitómérleg adat: 9 364 ezer forint. 2018. évi zárómérleg pénztár összege: 2 713 ezer forint, 2019. évi zárómérleg pénztár összege: 1 632 ezer forint. Ezen adatok szerint milyen adat kerülhet a a nyomtatvány 9. sorába? Tisztelettel: Nagy Józsefné Glove Bt.
Munkahelyi étkezés elszámolása Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Ugyan a témában több cikk is megjelent, viszont egyikben sem találtam választ a következő kérdésre: munkavállaló munkahelyén elérhető meleg konyha (hotel, étterem), ahol napi 1 tányér ételt ingyenesen biztosít a munkáltató minden munkavállalója számára. Hogyan számolja el a munkáltató az ételt, ki kell számláznia, kell áfát fizetnie? Ha igen, milyen kulccsal és milyen összegben számlázza ki? Ha nem kell kiszámláznia, az étel önköltségét milyen jogcímen tudja elszámolni, reprezentációs költségként? Másik kérdés, hogy ez bérként adózik? Mi lesz az alapja az adónak? Milyen nyilvántartást köteles vezetni erről a társaság? Köszönettel:
Adóalap-korrekciók bejelentett részesedésnél Cikk
Hogyan hat a bejelentett értékvesztéshez kapcsolódó árfolyamnyereség, illetve -veszteség, továbbá az értékvesztés-leírás és -visszaírás az adóalapra? Példákkal segítünk a szabályok értelmezésében.
Kiva adóalap-csökkentő (tenyészállat) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2020.01.01-től a kiva hatálya alá tartozik. Állattenyésztéssel foglalkozunk. A taós időszak alatt képződött elhatárolt veszteségünk. A vemhes üsző korosbítását tehénné beruházásként kezeljük Kérdésem a következő: A korosbítás összegéig az elhatárolt veszteséggel a személyi jellegű kifizetések terhére csökkenthetjük-e az adóalapot? Válaszát előre is köszönöm.
Csoportos társasági adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm 2019.10.24-én csoportos társasági adó témakörben feltett kérdésemre adott válaszát! Elnézését kérem, ha félreérthető volt a megfogalmazásom, de nem az egyedi elhatárolt veszteséggel van gondom! A tao-törvény 6. § (12) alapján a csoportos tao-alany adóalapja az egyedileg megállapított nemnegatív adóalapok összessége, csökkentve a 17. § (15)–(18) szerint. E megfogalmazás nemnegatív egyedi adóalapnak tekinti a jövedelemminimum szerint meghatározott egyedi adóalapot is, melyet ezek alapján – az összes többi nemnegatív adóalappal együtt – csökkent a csoporttagok egyedi negatív adóalapjainak összege legfeljebb a nemnegatív adóalapok összegének 50 százalékáig. A korábbi példánál maradva „A” társaság egyedi adóalapja +1000, „B” társaságé -800 (nem választja a jövedelemminimumot), „C” társaság egyedi adóalapja jövedelemminimum választása mellett +100. Egyik társaságnak sincs korábbi időszaki elhatárolt vesztesége. Ha „C” nem lenne csoporttag, ennél alacsonyabb nem lehetne az adóalapja, adója +9 lenne. De ha csoporttag, akkor – egyedi adóalapra vonatkozó jövedelemminimum választása mellett – a „C”-re jutó adó +4,5. A kérdés tehát az, hogy helyes-e így a számítás, „C” jövedelemminimumra vonatkozó választása ellenére lehet-e alacsonyabb a csoportos tao szerinti, rá jutó felosztott adó a saját jövedelemminimuma szerinti adóalap 9 százalékánál. Köszönettel!
Mikrogazdálkodó – értékvesztés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy társaság pénzforgalmi áfa elszámolási módot választott. A mikrogazdálkodókra vonatkozó szabályok szerint készíti a beszámolóját és vezeti könyveit. Egyik vevője nem fizetett 2017-ben, a tartozás összege 100 ezer forint alatti volt. Ezért 2018-ban 365 nap elteltét követően értékvesztés került elszámolásra, ami behajthatatlan követelésként került könyvelésre és nem emelte az adóalapot. Az ügyvezető ügyvédhez/behajtó céghez fordult és ennek hatására 2019-ben érkezett pár ezer forintos összeg, majd következő hónapban újabb kis összeg. A banki jóváírás közleményében az szerepel, hogy „perköltség”. Az alábbi kérdésekben kérném szíves válaszukat: – Helyesen történt-e 2018-ban a könyvekből való kivezetés, és helyes-e, hogy a ráfordításként elszámolt összeggel a vállalkozás nem emelte meg az adóalapját a 2018. évi tao-bevallásában? – Amennyiben a jóváírásnál a banki közlemény „perköltség”, illetve „költségek megtérítése”, akkor perköltség megtérítése esetén a beérkezett összeg után merül-e fel áfafizetési kötelezettsége a társaságnak? Az ügyvédi iroda, illetve végrehajtó cég az ügy elvállalásakor megbízási díjat számított fel, melyet a kérdésbéli társaság kifizetett, vélhetően ennek áthárításaként érkezik a jóváírás. A könyvekben már nem szerepel a tartozás összege és az érkező összeg nem is egyezik meg a múltbéli tartozással, így ellenérték kiegyenlítéseként a társaság véleménye szerint ez nem könyvelhető. A kérdés röviden: kell-e áfát fizetni a befolyt összeg után
Csoportos társasági adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Csoportos társasági adóban jövedelemminimum számítása, valamint évközi kalkuláció kapcsán kérem segítségét. 1. Adott három társaság, mindegyik ugyanazon tao-csoport tagja. "A" társaság egyedi adóalapja +1000 "B" társaság egyedi adóalapja -800, tényleges adóalap szerint adózik. "C" társaság egyedi tényleges adóalapja -200, de jövedelemminimum szerint adózik, a jövedelemminimum alapja +100. Egyik csoporttagnak sincs korábbi időszaki, egyedi elhatárolt vesztesége. A tao-csoport pozitív adóalapjainak összege +1100, negatív adóalapja -800? Illetve, ha a csoport negatív adóalapja a pozitív adóalapot annak 50%-áig csökkentheti, akkor a csoport adóalapja +550, adója +49,5, "C" társaságra jutó felosztott adó 4,5, tehát a csoport elhatárolt vesztesége a jövedelemminimumot választó csoporttag adóalapját is csökkentheti? Egyedi adóalap-megállapítás során az egyedi elhatárolt veszteség az egyedi jövedelemminimumot nem érinti. 2. Ha egy csoporttag közbenső beszámoló alapján osztalékelőlegről kíván dönteni, szükséges-e a teljes tao-csoportra elvégezni a társaságiadó-számítást? Köszönettel.
Műemléki ingatlanok adóalap-kedvezménye, II. rész. Vásárlás, önellenőrzés Cikk
Cikksorozatunk második részében a műemléki ingatlannal, a nyilvántartott műemléki értéknek minősülő ingatlannal, illetve a helyi egyedi védelem alatt álló ingatlannal (a továbbiakban együtt: műemléki ingatlan) kapcsolatos beruházás, karbantartás, felújítás adóalap-kedvezményének gyakorlati alkalmazása során felmerülő egyes kérdéseket válaszolunk meg: vásárlás mint beruházás, több ütemű beruházás, önellenőrzés.
Műemléki ingatlanokhoz kapcsolódó adóalap-kedvezmény, I. rész Cikk
2017. január 1-jétől került be a társasági adó rendszerébe a műemléki, nyilvántartott műemléki értéknek minősülő és a helyi védelem alatt álló ingatlanok karbantartásához, fejlesztéséhez kapcsolódó adóalapcsökkentő tétel. Bár a kedvezményt feltehetően szűk adózói kör érvényesítheti, esetükben annál fontosabb, hogy a több háttérjogszabályt (számvitel, építésügy, műemlékvédelem) is érintő szabályozást pontosan alkalmazzák.
Téves áfakulcs miatti áfabevallás helyesbítése kérdéshez kiegészítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A korábban ilyen címmel feltett kérdéshez kapcsolódva: nem történt számlakiállítás, mert nyugtás, online pénztárgépes értékesítések voltak, az áfadifferenciát úgy tudjuk megállapítani, hogy a bruttó összegből a téves 27% helyett a 18%-ot valljuk be, a 27%-os áfa csökken, a 18%-os áfa nő, egyenlegében a differencia mínusz áfa lesz, de az adóalapom is változik, nem? Az árbevételem lesz több a differenciával.
Ingatlanértékesítésből származó jövedelem Kérdés
2016 októberében beszerzett ingatlant értékesíteni kívánjuk 2020 januárjában. Az értékesítésből származó jövedelem kiszámításakor figyelembe kell venni az eltelt hónapok számát azaz 3 év 3 hónap és a számított jövedelem 60 százaléka lesz adóalap, vagy csak az adóévek számítanak és a jövedelem 30 százaléka lesz adóalap (mivel a 4. adóévről van szó)? Köszönettel
Ingatlaneladás, szja-alap? Kérdés
Elnézést, pontosítani szeretném a korábbi kérdésemet: Egy lakóház, udvar teljes eladási ára 2019-ben 8 000 000 forint. Az ingatlant két testvér örökölte a szülőktől. 2/4-ed rész apai örökségként 1998-ban (tehát nem adóalap). A második 2/4-ed részt anyai örökségként 2018 novemberében örökölték. A 2018. évi hagyatéki végzés alapján a 2/4-ed rész adó és értékbizonyitvány szerinti értéke 2 650 000 forint, a temetési és közjegyzői költség 433 700 forint. Jól gondolom-e, hogy egy-egy testvér nettó adóalapja 916 300 forint lesz?
Ingatlaneladás, szja-alap? Kérdés
Egy lakóház, udvar 1/2-ed részének eladási ára 2019. évben 4 000 000 forint. Szülötöl származó hagyatéki végzéssel 2018 novemberben szerezte, a hagyatéki végzés (adó és értékbizonyitvány alapján) szerint az 1/2-ed értéke 2 650 000 forint volt. Kérdésem, hogy az szja-alap ez esetben a kettö (eladás-szerzés) különbözete lesz,vagy alkalmazható adóalapként bevétel 75 százaléka azzal, hogy más költség nem vonható le. (Mivel szülőtől származó hagyaték volt, igy illetékalap nincs.)
De minimis támogatás a társasági adóban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alapítványunk a vállalkozásához uniós támogatást nyert 2017-2018-as megvalósításra. 2017-ben egy nagyobb előleget folyósítottak (a teljes összeg felét), amiből nagy értékű termelő berendezés beszerzése történt, de a benyújtott számlákat 2017-ben még nem fogadták el. Év végén csak az értékcsökkenési rész lett átkönyvelve a kötelezettségről bevételre. 2018-ban elfogadtak minden benyújtott számlát, és további részletet folyósítottak, majd 2019-ben a maradékot is kiutalták. Az a kérdés, hogy a 2017- 2018-as adóalap meghatározásnál hogyan számítanak bele ezek az összegek, mert a nagy értékű termelő berendezések nem 1 év alatt amortizálódnak. Másik kérdés 2017- 2018-ban a tao-bevallásban a de minimis lapon milyen összeget kell írni a fentiek alapján? Köszönettel, előfizető