adozona.hu
Műemléki ingatlanok adóalap-kedvezménye, II. rész. Vásárlás, önellenőrzés
//test-adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Muemleki_ingatlanok_adoalapkedvezmenye_II_r_MIUM1W
Műemléki ingatlanok adóalap-kedvezménye, II. rész. Vásárlás, önellenőrzés
Cikksorozatunk második részében a műemléki ingatlannal, a nyilvántartott műemléki értéknek minősülő ingatlannal, illetve a helyi egyedi védelem alatt álló ingatlannal (a továbbiakban együtt: műemléki ingatlan) kapcsolatos beruházás, karbantartás, felújítás adóalap-kedvezményének gyakorlati alkalmazása során felmerülő egyes kérdéseket válaszolunk meg: vásárlás mint beruházás, több ütemű beruházás, önellenőrzés.
Műemléki ingatlan vásárlása mint beruházás
A társasági adóról szóló törvény (Tao. tv.) 7. § (1) bekezdés ty) pontja szerint az adózás előtti eredményt csökkenti a műemléki ingatlant érintő kulturális örökségvédelmi célú, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) szerinti beruházás, felújítás bekerülési értékének kétszerese az ingatlant nyilvántartó adózónál, a beruházás, felújítás befejezésének adóévében és az azt követő öt adóévben az adózó döntése szerinti részletekben.
Kérdésként merülhet fel, hogy az a körülmény, mely szerint egy adózó műemléki ingatlant vásárol, megalapozza-e az említett adóalap-kedvezmény alkalmazhatóságát. Vagyis önmagában a műemléki ingatlan beszerzése „műemléki ingatlant érintő kulturális örökségvédelmi célú” beruházásnak minősül-e, tehát az ingatlan-adásvételi szerződés alapján önmagában bizonyítottnak tekinthető-e a kulturális örökségvédelmi célú beszerzés.
A joggyakorlat jelenlegi álláspontja szerint, amennyiben műemléki ingatlant (illetve a Tao tv-ben felsorolt egyéb nevesített ingatlantípusokat) érintő beruházásról van szó, akkor önmagában az ilyen tárgyi eszköz beszerzése, megvásárlása is megalapozza a társasági adóalap-csökkentő tétel érvényesíthetőségét.
Hangsúlyozni szükséges azonban, hogy ezen jogértelmezés nem jelenti azt, hogy a Tao. tv. 7. § (26) bekezdésében nevesített igazolás beszerzése mellőzhető lenne, tekintettel az hivatkozott szabály kógens jellegére. Az adózónak tehát a beruházás kapcsán a korrekciós tétel alkalmazhatóságához minden esetben be kell szereznie az örökségvédelmi hivatal által kiállított igazolást. Ha az illetékes örökségvédelmi hivatal az említett igazolást valamilyen okból nem állítja ki – mert például nem látja bizonyítottnak az örökségvédelmi célt –, a műemléki ingatlan-beruházáshoz kapcsolódó adóalap-csökkentés nem alkalmazható.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megismerheti a műemléki adóalap-kedvezmény több ütemben megvalósított beruházásra, illetve önellenőrzésre vonatkozó előírásait!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Cikksorozatunk első részét itt olvashatja el!
Hozzászólások (0)