2016 találat a(z) KATA cimkére

Katás bevétel időpontja Kérdés

Ha egy katás egyéni vállalkozó 2013.12.20-án kiállított számla (2013.12.20-ai teljesítésű) összegét (átutalás és fizetési határideje 2014.01.06.) valójában csak 2014-ben kapja meg, mely évben kell azt bevételnek tekinteni? 2013-ban vagy 2014-ben? Köszönöm.

Kata választása Kérdés

Tisztelt szakértők! 2013. decemberétől gyesen vagyok a 2 éves gyermekemmel. Mellette vállalkozói tevékenységet végzek, főállású egyéni vállalkozóként. Csalási gazdaságunk van, növénytermesztéssel foglalkozunk, őstermelőként adózok. Lehetőségem lenne most bővíteni a vállalkozást, egyéb üzletviteli tanácsadással. A kérdésem az, hogy erre a tevékenységre nézve, lehetek-e katás?

Ilyenek a 2014-es adószabályok - az NGM szerint Cikk

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint minden idők leggyakorlatiasabb adótörvényét fogadta el a Parlament 2014-re, az adózók valóságban felmerülő problémáit a kormány meghallgatta, és a törvénycsomagban amit csak lehetett, orvosolt is - áll a tárcának az idei legfontosabb adóváltozásokat összesítő közleményében.

Kereseti korlát katás társas vállalkozónál Kérdés

2013-ban töltöttem be az 58. életévemet és a nők 40 éves jogosultsága alapján szeptembertől öregségi nyugdíjban részesülök. Társas vállalkozóként 2014-től a kata szerinti adózást választottam. Ha 2014-ben éves szinten 5 millió forint lesz a katás bevétel (havonta kb. 400 ezer forint), akkor kell szüneteltetni a nyugdíjat? Ha igen, akkor melyik hónaptól? Előre is köszönöm a választ.

Katás egyéni vállakozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk főállás melletti kata-alany. Egyéni vállalkozóként javarészben egy közintézménynek számláz. A kiszámlázott összeg várhatóan meghaladja a 1 millió forintot. Ez alapján az intézménynek jelentési kötelezettsége keletkezik a Katv. 13. §-a alapján. Ügyfelünk a Katv. 14. § (3) f) pontja szerinti feltételt tudja teljesíteni, tehát kéne még legalább egy feltétet ahhoz, hogy mentesüljön a munkaviszony vélelmezése alól, azaz a 14. § 3) b) pontját: "naptári év bevételének legaláb 50 százalékát nem adatszolgáltatásra kötelezett személytől szerezte. Kérdésem:1.) Nem főállású kata-alany esetén is vélelmezi a törvény a munkaviszonyt? (nem találtam erre vonatkozó kivételt) 2.) A 14. § 3) b) számítása során a munkaviszonyban szerzett jövedele beleszámítható-e a katás egyéni vállalkozói jövedelembea 2. § 11. alapján, vagy csak az egyéni vállakozóként megszerzett jövedelem vehető figyelembe öszes bevételként? 3.) A 14. § 3. b) értelmezése szerintem: ha "A" intézmény felé 2 millió forintot számláz, akkor más intézmények, magánszemélyek felé legalább 2 millió forint + 1 forintot kell számláznia? Válaszukat előre is köszönöm?

Őstermelő - kata - számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó - mellette, mint magánszemély mezőgazdasági őstermelő is. A kérdésem az lenne, hogy az őstermelői értékesítést számlázhatja-e az egyéni vállalkozás által korábban megvett számlatömbjébe? A bevallásában természetesen külön kezeljük. Válaszát előre is köszönöm.

Pénztárgép szálláshely-szolgáltatásnál, idegenforgalmi adó bizonylata Kérdés

Szálláshely szolgáltatásnál minden esetben számlát adunk, mivel ismerjük az igénybevevő adatait. Ez esetben kötelező-e a pénztárgép? Önkormányzat részére beszedett idegenforgalmi adóról milyen bizonylatot kell adni? Katába része-e a bevételnek az önkormányzat részére beszedett idegenforgalmi adó?

Főállású anya kisadózó Kérdés

Azt szeretném kérdezni, hogy ha gyet mellett egyéni vállalkozásban otthon végez korlátlan, tehát nem heti 30 órás tevékenységet a főállású anya, akkor a kata szempontjából hogyan kell adóznia?

Főállású katás járulékfizetése másik vállalkozásában Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kata jövő évi változásainak egyik magyarázatában a következőt írja egy cikk: "jövőre nem minősül főállású kisadózónak az a személy, akit egyidejűleg fennálló több munkaviszony keretében foglalkoztatnak, ha e foglalkoztatások együttes időtartama eléri a heti 36 órát. Így jövőre a kisadózó vállalkozót a havi kata megfizetése mentesíti egyéb vállalkozásában a minimum járulékok megfizetése alól. Én a törvény szövegéből nem tudom ezt kiolvasni, ezért kérem a segítségét a dolog értelmezésében. Ha egy főállású kisadózó megfizeti a havi 50 ezer forintot a katás vállalkozásában, akkor egy másik kft-ben, ahol tag, valóban nem kell megfizetnie a minimum járulékokat? Válaszát előre is köszönöm!

Hogyan léphet vissza egy bt. evából, katából a számviteli törvény alá? Cikk

Egy betéti társaság 2009-től evás volt, bevételi nyilvántartást vezetett, majd 2013-tól bejelentkezett a kata hatálya alá. A bt. beltagja nem főállású, mellette 36 órás munkaviszonnyal rendelkezik. A társaság 2014-től vissza szeretne térni a számviteli törvény hatálya alá. A változás-bejelentésen kívül mi a teendője, s hogyan alakul a cég mérlege? – kérdezte olvasónk. A kérdésre Szolnoki Béla szakértőnk válaszolt.

Így jött az igazi egykulcsos szja, a kata és a kiva Cikk

Sok minden változott 2013 beköszöntével, január elsejétől valóban egykulcsos, 16 százalékos lett a személyi jövedelemadó, 10 százalékkal csökkent a gáz, az áram, és a távfűtés ára, a nyugdíjak 5,2 százalékkal nőttek, jött a kiva és a kata -írja a napigazdasag.hu.

Katások figyelem! Ezt érdemes mérlegelni Cikk

A kisadózó vállalkozások által választható magasabb összegű tételes adó fizetésének lehetőségéről jelentetett meg tájékoztatót a NAV.

Katás bt tagok járulékfizetése Kérdés

Katás bt-ben a beltag máshol heti 36 órát elérő főállással rendelkezik. Kültag jelenleg alkalmazottként dolgozik a bt-ben. A kültag felruházható-e személyes képviseletre (üzletvezetésre) munkaszerződéssel vagy kötelezően a társasági szerződésben lehet csak erre döntést hozni? A kérdés lényege a kettős járulékfizetés miatt merült fel. A beltag ténylegesen nem csinál semmit a bt-ben. Hogyan lehet elkerülni a 25 ezer forint tételes adót a beltag tekintetében? A kültagot átjelenthetjük főállású katássá?

Kata: erre kell figyelni az év végén Cikk

Lassan itt az év vége és számos elintézendő ügy és kérdés közül érdemes néhány percet fordítani a kisvállalkozások tételes adóját (az úgynevezett katát) választóknak az adózásukra, illetve ennek a fő buktatóira, valamint a következő évi lehetőségekre.

Vissza lehet-e térni a kata hatálya alól átalányadózásba? Kérdés

Átalányadózó egyéni vállalkozó saját döntése alapján 2013.12.31-én kilép a katás adózási módból. Választhatja-e az átalányadózást 2014.01.01-től? Ha igen, hol kell erről nyilatkoznia, mert a 13T101E nyomtatványon csak a 2013.évre vonatkozóan van erre lehetőség, de nem egyértelmű, hogy csak az választhatja, aki eddig nem volt átalányadózó.Egy korábbi cikkük szerint azon egyéni vállalkozók, amelyek kata-alanyiságuk létrejötte miatt a személyi jövedelemadó rendelkezései szerinti átalányadózói jogosultságukat elvesztették, ezen jogosultságuk megszűnését követő 4 adóévben az átalányadózást ismételten nem választhatják. Amennyiben az egyéni vállalkozó korábban nem minősült átalányadózónak, a kata-alanyisága megszűnését követően választhatja az átalányadózási módot, amennyiben a bejelentés időpontjában megfelel a személyi jövedelemadóról szóló törvényben foglalt feltételeknek. Érvényes-e még ez az információ? Előre is köszönöm válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 April
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink