2016 találat a(z) KATA cimkére
Élet a kata után: hogyan alakul a tb?
Cikk
Bármennyire is előnyös a kata szerinti adózás, akadnak helyzetek, amikor a vállalkozásnak célszerű visszatérni a „normál” adózáshoz. Ez eleve kötelező, ha a törvény erejénél fogva „vész el” a katázás lehetősége.
Kft-ből katába
Kérdés
Egyszemélyes kft-tag vagyok 68 éves nyugdíjas. Szeretném a kft-t megszüntetni illetve katás vállalkozóként folytatni biztosítási ügynöki munkámat. Kérem válaszoljanak, lehetségese-e ez, milyen feladatokkal jár a kft megszüntetése, illetve mennyi lenne a katás havi fizetendő díj?
Kata: összeghatár és naptári év - hogyan kell számolni?
Cikk
Miként kell értelmezni az egymillió forintot a kata alá belépő vállalkozónál? Olvasónk kérdésére az Adózóna okleveles adószakértője, Juhász Tibor válaszol.
Kata: adatszolgáltatás és összeghatár
Kérdés
Az év közben kata alá belépő vállalkozónak a Kisadózókról szóló tv. 11.§. (5) bek-ben meghatározott adatszolgáltatási kötelezettség összeghatára is 1 millió forint, vagy esetében az 1 millió forint időarányos részét kell figyelembe venni? Tehát ha a vállalkozó április 1-től kisadózó, akkor neki 750.000 forint a határ?
Katás július 1-től
Kérdés
66 éves sajátjogú nyugdíjas vagyok. Június 30-cal megszűnt pedagógus közalkalmazotti jogviszonyom. Mellette kiegészitő tevékenységű katás vállalkozó vagyok. Fizetem a havi 25 ezer forintot. Ha jól gondolom, július 1-től már 50 ezer forintot kell fizetnem? Van-e más fizetési kötelezettségem ezen felül? A NAV-on kívül az iparűzési adónál is át kell jelenteni a változást?
Ingatlanbérbeadás és kata
Kérdés
Egy vállalkozó a ingatlan bérbeadási tevékenységet is folytat. Katás szeretne lenni és szeretné tovább folytatni ezt a tevékenységét. Ha megszünteti egyéni vállalkozóként ezt a tevékenységét és magánszemélyként fogja folytatni akkor lehet-e katás vállalkozó?
Kizárás fenyegeti a katásokat
Cikk
A kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) alanyiságot választott vállalkozások mindenképp ellenőrizzék, van-e adótartozásuk, ugyanis azt a vállalkozást, amelyiknek 100 ezer forintnál nagyobb végrehajtható adótartozása lesz a folyószámláján 2013. június 30-án, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kizárja a kata-körből - hívja fel a figyelmet az adóhatóság.
Tört év lezárása és megnyitása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérnék Öntől segítséget, hogy hogyan kell pontosan lezárni egy tört évet egy nem áfa alany bt-nél, ami nem katás, és hogyan kell megnyitni a tört év másik részét ami katás, ha a bt beltagja teljes munkaidőben dolgozik, és van egy alkalmazott aki heti 20 órában dolgozik.Válaszát előre is köszönöm.
A NAV a katásokat figyelmezteti
Cikk
Az állami adóhatóság több esetben is azt tapasztalta, hogy a kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) alanyiságot választott adózók hátralékkal rendelkeznek, ami végrehajtási eljárás megindítását vonja maga után - hívja fel a figyelmet a Nemzet Adó- és Vámhivatal (NAV).
Készpénz-felvétel / átutalás bankszámláról - KATA
Kérdés
A kata hatálya alatt működő kéttagú családi bt ingatlanokkal kapcsolatos tevékenységet végez. Partnereink banki átutalással teljesítenek felénk. Korábban társasági adó hatálya alatt működtünk. A tagi jövedelmek kifizetése úgy történt, hogy felvettük készpénzben a kifizetendő összeget, majd bevételeztük a házipénztárba, ahonnan a tagok részére kifizettük. Most azonban a kata hatálya alatt nem beszélhetünk tagi jövedelmekről. Házipénztár mint fogalom megszűnt (ráadásul ha jól tudom, akkor még céges bankszámla sem kellene). A kata megfizetése és költségszámláink kifizetése után a számlánkon megmaradó összeg tisztán a miénk, felhasználható. Szükséges-e továbbra is a bankunkból készpénzben felvenni a "jövedelmünket" és a nemlétező házipénztáron keresztülfuttatni, vagy megtehetjük, hogy a nyereséget egyszerűen átutaljuk a magán bankszámlánkra?
Kata és és nettó 1milliós árbevétel egy cégtől
Kérdés
Szeretném megkérdezni ,hogy főállású KATA-s egyéni vállalkozó vagyok és 1 cégnél meghaladtam a netto 1.000.000,-Ft árbevételt kell e jelentenem az NAV felé és ha igen milyen nyomtatványon? A további kérdésem ha jelenteni kell akkor abban a hónapban kell -e amelyik hónapban megkapom a kifizetését.Köszönöm válaszukat.
Katás vállakozás megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki 2013. év közben áttért a vállalkozói SZJA-ról a KATA adózási mód alá.Áttéréskor a meglévő készleteit az előírások szerint "adóalapot nem növelő bevételként" nyilvántartásba vette.A KATA-s időszak alatt az áthozott készleteit és tárgyi eszközeit értékesítette, az ebből származó bevételt a KATA bevallásban szerepelteti, illetve nyilatkozik róla.A vállalkozó a vállalkozásának megszüntetését tervezi.Kérdésem: Mi a teendő adóügyi szempontból a vállalkozás megszüntetésekor? Vissza kell-e térni a vállalkozói SZJA alá és igy számot adni a megszüntetés szabályai szerint a 1353-as bevallásban, vagy a KATA alatt is megszüntethető a vállalkozás és ha igen milyen szabályok szerint? Állásfoglalását megköszönve, üdvözlettel: TZ.
A készlet értelmezése KATA-ra való áttérés esetén
Kérdés
A vállalkozói SZJA szerint adózó KATA-ra való évközi áttérése idején a korábban beszerzett nagyobb értékű és a 100 ezer ft. alatti un. kis értékű tárgyi eszközöket ki kell-e mutatni mint "adóalapot nem érintő bevétel" vagy csak a kereskedelemben szokásos értelmezés szerint a beszerzett áruk és göngyölegek tartoznak a készlet fogalmába és ezeket kell meglévő készletként figyelembe venni? Köszönettel: TJ
Bérbeadás, kata, biztosítási ügynök
Kérdés
Évek óta adószámos magánszemélyként adok bérbe ingatlant. Most lehetőségem lenne biztosítási ügynökként dolgozni, de csak akkor éri meg, ha egyéni vállalkozóként a katát választom. Megtehetem?
Kata időszakában értékesített tárgyi eszköz
Kérdés
Tisztelt Szakértő!Egyéni vállalkozó 2013 márciusában belépett a KATA szabályai alá.2013. Júniusban értékesített egy kis tehergépkocsit, amit korábban a vállalkozói SZJA szabályai szerint ÉCS.-ként elszámolt. Egy meglévő tárgyi eszközt / üzlethelyiség / nem tud értékesíteni,ezt is elszámolta az SZJA szabályai szerint.2013 júliusától a vállalkozó megszünteti a tevékenységét.Kérdésem: 1./ A KATA időszakában értékesített már korábban is meglévő tárgyi eszköz után a bevételt hova kell elszámolni?2./ A vállalkozás megszüntetésekor meglévő tárgyi eszközt az SZJA. vagy a KATA szerinti bevételként kell nyilvántartani? Segítségét megköszönve, üdvözlettel: Marika