hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hogyan léphet vissza egy bt. evából, katából a számviteli törvény alá?

  • adozona.hu

Egy betéti társaság 2009-től evás volt, bevételi nyilvántartást vezetett, majd 2013-tól bejelentkezett a kata hatálya alá. A bt. beltagja nem főállású, mellette 36 órás munkaviszonnyal rendelkezik. A társaság 2014-től vissza szeretne térni a számviteli törvény hatálya alá. A változás-bejelentésen kívül mi a teendője, s hogyan alakul a cég mérlege? – kérdezte olvasónk. A kérdésre Szolnoki Béla szakértőnk válaszolt.

A betéti társaság a kata adóalanyiság megszűnésekor visszakerül a számviteli törvény hatálya alá. Ez esetben az adóalanyiság megszűnésének időpontjával záró leltárt és záró mérleget, illetve a számviteli törvény hatálya alá visszatéréskor nyitó leltárt és nyitó mérleget kell a számviteli törvény előírásai szerint készíteni, amelyet könyvvizsgálóval ellenőriztetni kell (lásd számvitelről szóló törvény (Szt.) 2/A. §-a).

A nyitó mérleget tételes leltározással alátámasztott leltár alapján kell elkészíteni, nem kell letétbe helyezni, közzétenni. A nyitó mérlegbe az eszközöket piaci értéken, a kötelezettségeket a ténylegesen fizetendő, a céltartalékot a számított, az Szt. előírásainak megfelelő összegben, a saját tőkét pedig az eszközök és kötelezettségek (ideértve a céltartalékokat is) különbözetének összegében kell figyelembe venni. A számviteli törvény hatálya alá visszakerülő társaság első üzleti évi beszámolójának kiegészítő mellékletében utalni kell arra, hogy az Szt. hatálya alá visszatérve először készít beszámolót. Így az első üzleti év beszámolójának mérlegének előző év oszlopában a nyitó mérleg adatai szerepelnek, az eredmény-kimutatásának az előző év oszlopa pedig üresen marad.

Külön figyelmet kell fordítani a saját tőkére. A jegyzett tőkével, tőketartalékkal, lekötött tartalékkal csökkentett saját tőke összeget (amely összeg pozitív és negatív előjelű is lehet) az eredménytartalékba kell helyezni azzal, hogy az eredménytartalékon belül elkülönítetten kell kimutatni – a külön levezetett – adózott és adózatlan eredménytartalékot, ha van ilyen.

A társasági adó törvény hatálya alá való visszatéréskor figyelembe kell venni az átmeneti szabályokat, ezek közül kiemelendő, hogy a kata hatálya alatti időszakban

– megszerzett immateriális jószág, tárgyi eszköz alapján a társasági adó alapjánál értékcsökkenési leírás nem érvényesíthető (számvitelileg el kell számolni, és így a társaságiadó-alapot növeli);

– lezárt adóévet figyelembe kell venni az olyan adókedvezmény esetében, amelyet az adózó a Tao-tv. rendelkezései szerint meghatározott számú adóévben vehet igénybe.

Ez előzőekből is látszik, hogy számos konkrét feltételtől függő tényező jelentőssé válhat, így érdemes azokat tételesen külön áttekinteni a társaság jövőbeni könyvelőjével, vagy szakértőjével is – hívja fel a figyelmet Szolnoki Béla.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink