2016 találat a(z) KATA cimkére
Katás egyéni vállalkozó és a gyed
Kérdés
Katás egyéni vállalkozó (kozmetikus) 2014 májusától gyedre, majd gyesre szeretne menni. Van egy 4 órás alkalmazottja. Tudom, hogy a gyed mellett nem dolgozhat. Ha elmegy gyed, mi lesz az alkalmazottal? Mennyit kell fizetni utána, illetve kell-e fizetni az 50 000 forintot? Mi lesz az alkalmazott által kitermelt nyereséggel, azt hogyan kell leadózni? Köszönöm válaszát.
Gyerek 1 éves kora utáni munkavállalás
Kérdés
Gyermekem nov. 29-én tölti az egyéves korát. Szeretném kiváltani az egyéni vállalozói igazolványt, és bejelentkezni katás vállalkozónak. Napi elfoglaltságom kb. 2-3 óra lenne, de nem is biztos, hogy minden nap (egyéb szálláshely bérbeadás). Kérdésem: lehet-e már nov.30-án egyéni vállalkozóit kiváltani, vagy esetleg már most is elindithatom az igénylést? Elveszítem-e a gyedet, ha katás vállalkozó leszek? Főállású vagy mellékállású leszek-e? A tb-nél mit kell jelenteni a változásról? Köszönöm válaszát.
Katás kültag
Kérdés
Egy bt. -nél a kültag eddig munkaviszonnyal csak heti 20 órát dolgozott és máshol sem egészült ki a munkaviszonya heti 36 órára. Ha a bt. a katára bejelentkezik, akkor a kültag is főállású katás lesz és 50 000 forintot kell utána fizetni? Vagy csak a beltagra vonatkozik ez a szabály?
Kata vagy nem kata? Ez itt a kérdés
Cikk
Sokak számára még ma sem teljesen egyértelmű, hogy az év elejétől bevezetett új adózási forma előnyös-e vagy sem számukra. Cikkünkben a döntés meghozatalához próbálunk segítséget nyújtani, konkrét példát is bemutatva.
Katás egyéb bevételek
Kérdés
A kata bevételi összeghatárba beletartozik-e, egy a tevékenységhez kapcsolódó pályázaton elnyert támogatás összege, melynek tárgya iroda kialakítása, a támogatás feltétele, hogy a támogatási összeg felét munkabérre kell kifizetni? Válaszukat előre is köszönöm!
Ezért változik a kata-törvény: itt az NGM indoklása
Cikk
A jelenleg hatályos definíció szerint is többségében ugyanazok minősülnek főállású katásnak, mint a jövő évre tervezett adótörvény-módosításokat tartalmazó csomagban javasolt új fogalom-meghatározás után, amely – ellentétben az érvényes jogszabállyal – nem a főállású, hanem a nem főállású katásokra vonatkozóan fogalmazza meg az egyes kritériumokat – reagált a lapunkban megjelentekre a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Nincs szó tehát arról, hogy a kritériumok módosítása azt jelentené, belátta hibáját a szaktárca.
Óriási hír a kisadózásban! Belátta hibáját az NGM
Cikk
Lényegében belátta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), hogy igazuk van azoknak az okleveles adószakértőknek, akik szerint hibás a jelenleg hatályos szabályozás, amely meghatározza, ki számít főállásúnak a kisadózók tételes adóját (kata) választó adózók közül. A hírek szerint ma benyújtandó adómódosítási törvénycsomag tervezetéből kiderül: egy év káosz után a szakértők által javasoltakkal összhangban változik az erre vonatkozó rendelkezés – értesült az Adózóna.hu. Ennél is jelentősebb módosítás azonban, hogy nem főállásúnak minősülnek a jövőben azok a kisadózók, akik más vállalkozásban főállású egyéni vállalkozóként vagy társas vállalkozóként biztosítottak, vagyis havonta csak 25 ezer forint katát kell fizetniük.
Az adóváltozásokról beszélt Rogán
Cikk
Nem lesznek új adónemek, igaz ez még változhat a parlamenti vita alatt, mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth Rádió reggeli hírműsorában - írja a napi.hu.
Nyugdíjasok, figyelem! 85 ezren így növelték járandóságukat
Cikk
A nyugdíjrendszer 2011. év végi átalakítása következtében jelentősen csökkent a nyugdíjasok létszáma, ezáltal a nyugdíjnövelésre jogosultak száma is. Mindezek ellenére a 2012. évi nyugdíjas keresőtevékenység alapján 2013. első félévben mintegy 85 ezer nyugdíjas élt nyugdíjnövelés iránti igénnyel, a lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál.
Katás egyéni vállalkozó munkaviszonytól való elhatárolása
Kérdés
A Katv.13. §-a szerinti adatszolgáltatásra kötelezett adózó és a katás fuvarozó egyéni vállalkozó közötti vélelmezett munkaviszony megdöntéséhez szükséges feltételek értelmezésében kérném a segítségüket. 1. A kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette; elfogadható-e, hogy a saját tehergépkocsijára, amellyel a fuvarozást végzi felvehetne alkalmazottat is? Nincs megszabva, hogy saját magának kell vezetnie a gépkocsit. 2. Az adatszolgáltató megrendelő nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan. 3. A tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll. 4. A tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg. Ezek mit jelenthetnek a fuvarozó vállalkozó szempontjából? Értelmezhetőek-e a fuvarozó vállalkozó szempontjából? (Az 50 százalékos feltételnek megfelel, és a tevékenység végzéséhez szükséges eszköz, tehát a tehergépkocsi a fuvarozó vállalkozó tulajdona.) Véleményem szerint ezzel a két feltétellel megfelel a vélelem megdöntésének, de a vállalkozó szeretné teljes bizonyossággal kizárni a munkaviszony vélelmét. Van-e arról információjuk, hogy az adóhatósági ellenőrzés, amelynek során a kisadózónak bizonyítania kell a munkaviszonytól való elhatárolást, milyen jellegű, hogyan kell ezt majd bizonyítania? Köszönöm szépen!
Kata: még mindig nagyon sok a kérdőjel
Cikk
Egy katás betéti társaságban érdekelt olvasónk a következő kérdést vetette fel: ha bevételi nyilvántartás vezetésére kötelezett a katás adózó, de a többi tag esetében osztalékot fizetne ki, eltekinthet-e a költségszámlák elszámolásától, illetve a nyereség kimutatásától? Az érintett bt. nem a katások esetében előírt bevételi nyilvántartást vezet, hanem kettős könyvvitelt folytat. Kérdéseire Szolnoki Béla adószakértőnk válaszol.
Ami elől a katások sem menekülhetnek
Cikk
Nem törölhetik el múltjukat a katára áttért vállalkozók. Van például teendőjük a korábban képzett fejlesztési tartalékkal vagy az áttéréskor meglévő készlettel. Olvasónk kérdésére szakértőnk, Szolnoki Béla válaszolt.
Adókkal csak részben megalapozott a büdzsé
Cikk
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) véleménye szerint a jövő évi költségvetés adóbevételeinek 52,6 százaléka megalapozott, 47,4 százaléka részben megalapozott, utóbbihoz tartoznak az általános forgalmi adóból, a pénzügyi tranzakciós illetékből, a távközlési adóból, valamint a katából és a kivából tervezett bevételek.
Szükséges-e a kijelentkezés a katából ?
Kérdés
Kft. brókeri, biztosítás-közvetítő tevékenységet végez. A kft. tagja ( ügyvezetője) nem a kft-ben biztosított, hanem katás egyéni vállalkozóként tesz eleget "járulékfizetési" kötelezettségeinek. Kérdésünk: a katás egyéni vállalkozó közreműködik a brókeri tevékenységben, erre vonatkozóan számlát állít ki a kft. felé üzletviteli tanácsadás címén. Maradhat-e a kata adózási rendszerben, vagy visszamenőleg meg lehet-e szüntetni a katás jogviszonyt, valamint, ha meglehet szüntetni visszamenőlegesen a katás jogviszonyt, mi lesz a sorsa a befizetett tételes adónak? Visszamenőleges hatályú kilépés esetén a NAV törli-e a tételes adó előírását? Válaszát előre is köszönöm.
Széchenyi Kártya
Kérdés
Egyéni vállalkozó a kata szerint adózik. Széchenyi folyószámla hitelt kapott, 500 ezer forint értékben. Ez az összeg beleszámít-e az éves bevételbe? Kell-e erről bevételi nyilvántartás? Köszönöm.