1638 találat a(z) EU cimkére
Túlóra: mi a maximum és mivel kompenzálják?
Cikk
A túlóra szabályozása nemcsak, hogy országonként eltérő, de a nemzetközi egyezmények és a szakszervezeti nyomás hatására minden tagállamban igen gyorsan változik. Összefoglaltuk a leglényegesebb különbségeket és hasonlóságokat, már ami az előírt kötelező munkaidőt és a maximum ledolgozható órák számát jelenti.
Áfaarányosítás: ellentétben a közösségi joggal
Cikk
A magyar áfatörvény 2006. január 1-je előtt hatályos rendelkezései ellentétben álltak az európai közösségi joggal, mert az adóalapot nem képező államháztartási támogatásban részesülő adóalany - az egyes termékbeszerzéseihez kapott támogatás esetén - a beszerzésekhez kapcsolódó kiadásoknak kizárólag a támogatással nem érintett része tekintetében érvényesíthette áfalevonási jogát.
Válság: fokozni kell az adócsalás elleni harcot
Cikk
A nemzetközi gazdasági válság ráirányította a figyelmet az adócsalás és adómegkerülés elleni fellépés fontosságára, mivel az európai uniós tagállamok nem engedhetik meg maguknak az eurómilliárdok kiesését, és nem tűrhető az sem, hogy miközben az átlagembereknek szigorúan kell venniük az adófizetés követelményét, jól fizetett üzletemberek, helyzeti előnyükkel visszaélve óriási összegeket csalnak el az adóhivatalok elől.
Áfavisszaigénylés: mit javasol az EU?
Cikk
Az Európai Közösségek Bírósága 2009. március 4-én tárgyalást tartott a régi áfatörvénynek az állami támogatás esetén adólevonási jogot korlátozó rendelkezéséről szóló PARAT ügyben. Hol tér el a nemzeti és a nemzetközi jogszabály?
A pénzügyminiszterek megállapodtak a kedvezményes áfáról
Cikk
Megállapodtak az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei keddi brüsszeli találkozójukon a kedvezményes áfa alkalmazásának egységesítéséről - jelentette be Kovács László, az Európai Bizottság adópolitikai és vámügyi felelőse.
Lemaradtunk az adóversenyben: jobbak a balkáni országok
Cikk
Továbbra is kettős adójogi szorításban vannak a magyar vállalkozások balkáni régióbeli versenytársaikhoz képest. A hazai kormányzati adóreform törekvések a vállalkozások számára a korábbinál magasabb társasági adószintet és részben csökkenő járulékterheket ígérnek, másrészről viszont a még mindig jelentős magyarországi adóterhek mellett továbbra is meghatározó adójogi hátrányokkal kell küzdeniük a balkáni régiós versenytársaikkal szemben.
Az APEH válaszol: áfa, számla, ingatlan
Cikk
Cégünk uniós országból árut vásárolt, a számlán kívül van még szükség valamire, ami az EU-s beszerzést igazolja? Egyéni vállalkozónak az alanyi adómentességre jogosító összeghatárt (5 millió forint) hogyan kell számolni? Árbevétel, ha a számla pénzügyileg kiegyenlítést nyert vagy árbevétel a számla teljesítésének időpontjában keletezik? A 2 éven belül épült lakóházat áfásan kell-e felénk (cég felé) számlázni az eladó kft-nek, vagy fordított áfa vonatkozik a számlázásra?
Kamat, ingatlan bérbeadása, befektetés: hol nem kell adózni?
Cikk
A befektetők számára fontos információnak tekintendő a tőkejövedelmek adózása az egyes országokban. Hogyan számolnak Ausztriában, Nagy-Britanniában, Cipruson és Németországban?
Egészségbiztosítási rendszer az EU-ban
Cikk
Az EU tagállamok egészségügyi rendszereit általában két típusba szokták sorolni. Az egyik típus a Bismarck német-porosz kancellár, a másik Beveridge nevét viseli. A két modellt elsősorban akként írják le, hogy biztosítás vagy adó alapon működnek. Különbségek és hasonlóságok az egyes tagállamok egészségügyi rendszerei között.
Jövedéki adó: vámmentes boltok, netes vásárlás, és cigaretta
Cikk
Az EP alapvetően támogatta a Kovács László, adó- és vámügyi biztos terveit a jövedéki adók szabályainak felülvizsgálatáról. A képviselők továbbra is megtartanák az adómentes vásárlás lehetőségét a regionális reptereken. A más országban történő internetes vásárlásnál a vásárló országában kellene megfizetni a jövedéki adót.
Hogyan adózik Európa válság idején?
Cikk
Az Európai Unió vegyes képet mutat, ha egyenként vesszük szemügyre a tagállamok adóügyi lépéseit, amelyekkel a nemzetközi pénzügyi – és az elkerülhetetlennek látszó – reálgazdasági válság hatásait igyekeznek tompítani.
Áfalevonás: amikor a PM irányelv és az EB döntés ellentmond egymásnak
Cikk
Az áfa levonása és a formai követemények: mit gondol erről az Európai Bíróság és mit a magyar Pénzügyminisztérium? A tartalmi és az alaki követelmény mire elég az unióban és mire Magyarországon?
Előrehozott nyugdíj, kieső napok és 2009-es feltételek
Cikk
Jelentősen megváltoznak-e a nyugdíjazás feltételei jövőre és érdemes-e emiatt idén kérni a munkavállalónak a felmentését? 57 éves férfi mikortól jogosult előrehozott nyugdíjra? Mi tartozik a kieső napok közé nyugdíjszámításnál? Olvasóink kérdéseire Molnár László, az Adózóna nyugdíjszakértője válaszol.
Hol jó adózni az EU-ban?
Cikk
Ciprus az Európai Unió egyik legkedvezőbb adózású helyszíne. A társaságok „székhely-választásának” szempontjából megfontolandó helyként jöhet számításba. Több mint húsz külföldi állammal kötött kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást, ráadásul az Európai Unió tagjaként az „uniós direktívák” is érvényben vannak.
Kovács: adócsalás elleni központot hoznak létre
Cikk
Európai uniós központot hoznak létre az adócsalás elleni fellépés összehangolására - jelentette be Kovács László adópolitikai és vámuniós biztos az EU-tagországok pénzügyminisztereinek luxembourgi találkozóját követően.