1945 találat a(z) őstermelő cimkére

Őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 40 órás munkaviszony mellett átalányadózós mezőgazdasági őstermelőnek kell-e eho-t fizetnie a mezőgazdasági tevékenysége után? Válaszát előre is köszönöm.

Iparűzési adó megosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy növénytermesztő őstermelőnek közigazgatásilag külön településen van a lakóhelye és a földjei. A lakóhely iparűzésiadó-köteles település, ahol a földek vannak, ott viszont nincsen iparűzési adó. Az őstermelőnek nincsen személyi jellegű ráfordítása és tárgyi eszköze. Ebben az esetben az iparűzésiadó-alapot meg kell-e osztani a lakóhely és földterület szerinti település között, amennyiben az utóbbi helyen nincsen ipakötelezettség? Mi lesz a megosztás alapja, amennyiben sem személyi jellegű ráfordítás, sem eszköz érték nincsen?

Őstermelői szabályokra figyelmeztet a Nébih Cikk

A tavasz beköszöntével egyre több, friss idényterméket értékesítő őstermelővel találkozhatunk a piacokon. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adatbázisa szerint Magyarországon 2018-ban több mint 300 ezren rendelkeznek érvényes őstermelői igazolvánnyal és több mint 250 ezren foglalkoznak növénytermesztéssel. Azoknak, akik idén először készülnek a terméküket értékesíteni a piacon és azoknak is, akik egész évben jelen vannak, érdemes áttekinteniük az értékesítésre vonatkozó szabályokat – figyelmeztet a Nébih.

Katás őstermelő Kérdés

Főállású őstermelő lehet-e katás?

Átalányadózó őstermelő iparűzési adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az őstermelők iparűzésiadó-alapjának megállapításában keveredtem meg, ebben kérném a segítségét. Jól gondolom-e azt, hogy az őstermelők nettó árbevételének az MVH-támogatások és a gázolaj-támogatás nem képezik részét, azonban a gázolaj-felhasználás csökkentheti a nettó árbevétel alapját? Átalányadózó őstermelőnek hogyan állapítom meg az iparűzésiadó-alapját? Az ÁNYK kitöltési útmutatójában találkoztam az alábbi mondattal, aminek az értelmezéséhez kérném a segítségét, akár egy példa levezetése mellett: a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózó iparűzésiadó-alap összege a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadó-alap 20 százalékkal növelt (1,2-vel szorzott) összege, de legfeljebb a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti bevétel 80 százaléka". Segítségét előre is köszönöm: Orbán Ágnes

Őstermelők, figyelem! Jóváhagyás nélkül nem lesz bevallás a NAV tervezete Cikk

A mezőgazdasági őstermelőknek (családi gazdálkodóknak, családi gazdaság tagjainak) ki kell egészíteniük az adóbevallási tervezetüket az önálló tevékenységből, illetve az őstermelői tevékenységből keletkezett jövedelemmel és az ahhoz kapcsolódó fizetési kötelezettségekkel – figyelmeztet újfent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

NAV: az őstermelők járulékkötelezettségéről Cikk

A NAV pénteken közzétette az őstermelők járulékkötelezettségével kapcsolatosan leggyakrabban feltett kérdéseket és az azokra adott válaszait.

Adószámos magánszemély Kérdés

Kérdésem összetett. Ügyfelem egyéni vállalkozó, aki jelenleg szünetelteti a vállalkozását, családi gazdálkodás tagjaként biztosított. Adószámos magánszemélyként szeretne olyan tevékenységeket végezni, melyekhez nem kell szakképzettség, például adminisztrativ szolgáltatás, fényképészet, adatfeldolgozás stb. Maradna családi gazdaság tagjaként, vagyis őstermelőként biztosított. Mivel van adószáma, ehhez az adószámhoz gondoltuk magánszemélyként, nem egyéni vállalkozóként végzett tevékenységeit. Ön szerint ez járható út? Amennyiben igen, milyen nyomtatványon kell az adóhatósághoz bejelenteni? Bejelentettük a 18T101 E nyomtatványon, mivel egyéni vállalkozóként nyilván van tartva, csak jelenleg szünetel, és ezen a bejelentőn új tevékenységként, amelyet nem bejegyzett egyéni vállalkozóként végez, azon a soron jelentettük be. Munkavégzés jellegeként az "O" -t jelöltük, mint mezőgazdasági őstermelőt. Itt valami gond történt, ezt a NAV nem fogadta el. Adószámos magánszemélyként nem érné el a minimálbér 30 százalékát a jövedelem, számlát szeretne adni az ügyfeleknek. Irásos szerződés minden esetben szükséges? A legfőbb gondunk annak a teljes körű tisztázása, hogy ilyen formában mehet-e az ügylet, illetve az adóhatósági bejelentés formája. Válaszukat tisztelettel köszönöm! Bényi Józsefné

Őstermelők támogatásai: az adatszolgáltatási kötelezettségről Cikk

A mezőgazdasági őstermelőknek nemcsak a jövedelmükről kell bevallást benyújtaniuk, hanem bizonyos támogatásokról adatot is kell szolgáltatniuk. Az adatszolgáltatási kötelezettség oka az, hogy Magyarországnak is adatokat kell továbbítania az Európai Unió Bizottsága felé az állami támogatásokról.

Őstermelő mikor nem főállású? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy őstermelő mikor nem számít főállású őstermelőnek? Hány órás munkaviszony kell hozzá? Ha ennél kevesebb óraszámú a munkaviszonya, akkor őstermelőként a minimálbér után adózik? Van-e kedvezmény a kezdő őstermelőkre?

Polgármester és őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Én eddig úgy tudtam, hogy a polgármesterek, ha őstermelői igazolvánnyal rendelkeznek, főállású őstermelők, mert egyéb jogviszonynak számít csak a polgármesterség. Most egy előadáson hallottam, hogy ezen változtattak. Ha valaki polgármester, akkor már nem kell őstermelőként járulékot fizetnie. Ennek jogszabályi alapját viszont nem találtam a tbj-ben. Valóban változott volna ez?

Őstermelés és ebtenyésztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szépen segítségét. Főállású őrstermelő bevétele méhészkedésből és ebtenyésztésből származik. Adószámmal, őstermelői igazolvánnyal, engedélyekkel rendelkezik. A kutyatenyésztésből származó bevételek, költségek összevonhatók a méhészkedéssel őstermelői tevékenységként, vagy a kutyatenyésztést külön kell kezelni, az önálló tevékenységre vonatkozó adózás szerint? A kutyatenyésztést kell jelenteni a NAV-nak? Köszönöm!

Őstermelői tevékenység megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2017. évben nem főállású őstermelő volt. 2018. évre már nem érvényesítette az őstermelői igazolvány értékesítési betétlapját, mert meg kívánja szüntetni a tevékenységét 2018.01.01-től. 2018 évben viszont még kapott területalapú támogatást a 2017. évre vonatkozóan. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a támogatás összegére érvényes-e az a szabály, hogy ha a magánszemély az őstermelői tevékenységét megszüntette, de az éves adóbevallás benyújtását megelőzően érkezett még bevétele az őstermelői tevékenységével összefüggésben, akkor ezt a bevételét még a megszűnés évének bevételei között kell számba vennie? (Tehát a 1753-as bevallásban?) Vagy, mivel már nincs érvényes betétlapja, így ez a bevétel önálló tevékenység bevételeként adózik a 2018. évről beadandó bevallásban? Illetve a megszűnést visszamenőleges 2018.01.01. dátumra kell bejelenteni, vagy elegendő a bejelentés napjával kérni az adószám megszüntetését? Válaszukat előre is köszönöm.

Előző őstermelői kérdés folytatása Kérdés

Kedves Szarvas Imréné! A kérdés azért merült fel, mert a személyi jövedelemadó kitöltési utasítása szerint, idézem: "Amennyiben a közös őstermelői tevékenységet folytató családi gazdálkodásba év közben új tag lép be, akkor az adóév utolsó napján fennálló létszám figyelembevételével kell felosztaniuk a bevételt és – tételes költségelszámolás esetén – a költséget a teljes adóévre vonatkozóan". Értelmezhető-e a fenti leírás az újonnan létrejött családi gazdálkodás esetében akkor, ha a már meglévő őstermelő lett a családi gazdálkodó, de neki év elején már volt bevétele és kiadása. Az ő korábbi költsége, bevétele év végén osztható-e a családi gazdálkodás összes tagjára? Természetesen a tagok egyformán – az általános szabályok szerint tételesen – adóznak, a belépő tagoknak korábban nem volt önálló tevékenységük. Köszönettel.

Őstermelő, majd családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megoldásában kérem segítségüket. 2017 novemberében alakult a családi gazdálkodás, a családi gazdálkodás vezetője év elejétől őstermelő volt, ő lett a családi gazdálkodó, a belépő két tag nem volt őstermelő és nem egyéni vállalkozó. Hogyan kell figyelembe venni a megalakulás előtti bevételeket és a költségeket? A családi gazdálkodás megalakulása előtti időszak kizárólag az év elejétől őstermelő eredménye? Vagy az egész évi összes bevétel és az összes költség osztható a tagok között három részre? A problémát számszerűsítve: csak őstermelő: 1 fő családi gazdálkodás (3 fő) 2017.01.01.-tól 2017.10.31-ig 2017.11.01-től 2017.12.31-ig bevétel : 58 248 e Ft bevétel: 8 206 e Ft (2 735 e Ft/ fő) költségek: 53 228 e Ft költségek: 12 031 e Ft (4 010 e Ft/fő) Az őstermelő-családi gazdálkodó összevontan : 2017 összes bevétele: 58 248 + 2 735 = 60 983 e Ft összes költsége: 53 228 + 4 010 = 57 238 e Ft adóalap : 3 745 e Ft A belépő két tagnál 1 275 e Ft veszteség keletkezett . Ha a fenti példa szerint vezetem le a bevételeket és a kiadásokat, akkor a tagok esetében képződött veszteség elszámolása hogyan történik 2018-ban? Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink