1945 találat a(z) őstermelő cimkére

Őstermelő bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném kérdezni, őstermelő vagyok, de nem haladja meg a bevételem a 600 ezer forintot. Negyedéves bevalló vagyok; ilyenkor kell készíteni adóbevallást és a 1658-as bevallást? Válaszát előre is köszönöm!

Értékesítési betétlap vezetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A a mezőgazdasági őstermelői igazolványról szóló 436/2015. kormányrendelet szerint az értékesítési betétlapba milyen időközönként kell a bevételt bejegyezni? Az értékesítés napján naponta és növényfajtánként? Például, ha a piacon palántákat árulok, akkor a zeller, paprika, paradicsom, uborka stb... palántákat külön sorban, tételesen fel kell tüntetni? A nyugtákból ugyanis nem lehet ezt megállapítani. Vagy esetleg kell egy külön nyilvántartás a termésekről? Köszönöm válaszát!

Gyed melletti őstermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves állásfoglalását, hogy gyed időszaka alatt lehet-e őstermelő valaki anélkül, hogy a gyedet elveszítené. A gyed alatt munkaviszonnyal rendelkezik. Milyen járulékfizetési kötelezettsége áll fenn? A fenti kérdésre a válasz hogyan módosul családi gazdaság vezetője esetén? Köszönöm válaszát!

Őstermelő vállalkozónak minősül-e kompenzációs árrendszerben? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. főtevékenysége szántóföldi növénytermesztés, más tevékenységet nem végez. A kft. ügyvezetői és tulajdonosai egyben őstermelők, akik szántóföldi növénytermesztéssel foglalkoznak. Mint mezőgazdasági őstermelők kompenzációs felárra nem jogosultak és áfaalanyok. Az adóalanyok mikrovállalkozásnak minősülnek. A fenti esetben a kft. beléphet-e a mezőgazdasági kompenzációs rendszerbe, alanyi áfamentesség választása mellett? Ha a kft. nem léphet be a kompenzációs árrendszerbe, akkor a tulajdonos őstermelők jogosultak-e a kompenzációs árrendszerbe belépni, miközben az áfaalanyiságból kilépnek? A jogszabályokat áttanulmányoztuk, és a fenti eset azért nem egyértelmű számunkra, mivel a személyi jövedelemadó törvény szerint egy őstermelő nem egyéni vállalkozó, hanem önálló tevékenységet folytató magánszemély, azaz nem minősül vállalkozónak, tehát az őstermelőre az "önálló vállalkozás" kérdése nem áll fenn, hiszen az őstermelő nem minősül vállalkozónak vagy vállalkozásnak. Kérem, hogy a válaszukban arra is adjanak magyarázatot, hogy egy őstermelő, a jogszabályok szerint, miért számíthat vállalkozónak a kompenzációs ár tekintetében. Tisztelettel: OP

Őstermelő nemleges nyilatkozattétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő 4 millió forintnál kevesebb bevétele esetén élne a nemleges nyilatkozattételi lehetőséggel. Ehhez szükséges 20 százalékot kitevő összegű számla. Kérdésem az lenne, hogy a költségek között hogyan lehet elszámolni személygépkocsi-költséget? Alkalmazhatja-e a havi 500 kilométer átalány gépkocsiköltséget, vagy csak számlával igazolhatja ezeket a költségeket? Kell-e ebben az esetben útnyilvántartást vezetni? Belép-e ekkor a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Bodolai Marianna

Őstermelés – szolgáltatás Kérdés

Őstermelő rétiszéna-termesztéssel foglalkozik. Kérdésem, hogy, ha tisztító kaszálást végez (szolgáltat), akkor ezt végezheti-e az őstermelői tevékenységen belül? Ha végezheti, akkor ezt, mint őstermelői bevételt adózza le, vagy mint önálló tevékenység jövedelmével számoljuk el (tételes elszámolással)? Őstermelésben átalányadózók vagyunk.

Őstermelő – katás egyéni vállalkozás Kérdés

Áfás őstermelő indíthat-e alanyi mentes katás egyéni vállalkozást?

Földértékesítésnél csökkentő tétel Kérdés

Kettő földterületet értékesítek, külön-külön kiszámítom az értékesítésből származó jövedelmet. A két jövedelmet összeadom, és abból érvényesítem a 200 000 forint csökkentő tételt, vagy mindkettő földeladás jövedelméből levonhatom a 200 000 forint csökkentő tételt? Mindkét vevő ugyanis a földet mezőgazdasági őstermelőként hasznosítja.

Őstermelők, figyelem: sokba kerülhet, ha ez a kellék hiányzik Cikk

Hiába tűnik érvényesnek őstermelői igazolványa, lehet, hogy mégis ki kell cseréltetnie. Méghozzá március 20-áig, ellenkező esetben kedvezőtlenebbül tudja elszámolni bevételét.

Őstermelés vagy egyéni vállalkozás Kérdés

Lepsényi Mária részére Kedves Marika! Egy leendő ügyfelem földet művel, kecskéket és két lovat tart, mindezt, mint magánszemély. Az állatok részére a takarmány egy részét maga termeli meg. Távlati terve, hogy lovas kocsin a városunkba érkező turistákat kocsikáztassa. Szerintem ezen tevékenységét a 4939- MNS egyéb szárazföldi személyszállítás (állati erővel hajtott járművel végzett személyszállítás) keretében végezheti, és esetleg még a jövőben szóba jöhetne a 93.19 Szórakoztatási célú lovagoltatás is. Első gondolatom az őstermelői jogállás volt, de utána olvastam, és törvényi hivatkozással nem tudtam alátámasztani a lovagoltatást. Az őstermelőnél az 1995. évi CXVII. szja-törvény 6. számú melléklet/C Tevékenységek/ D) Az 1999. évben az a termék vagy tevékenység, amelyet az A)-C) pontokban felsoroltak kiegészítéseként kormányrendelet határoz meg. Én ezt a kormányrendeletet sehol sem találom. Véleményem szerint ezen tevékenységből származó árbevétele nem lesz jelentős. Kérdésem az lenne: milyen vállalkozási formát válaszon? Ön szerint mi lenne az ideális jogállás a lovaskocsikáztatásra? Köszönettel: Zsigriné Kecskeméti Katalin

Őstermelés – gyes Kérdés

Egy őstermelő nagymama a négyéves unokájával van otthon gyesen, aki tartósan beteg (várhatóan a gyermek 10 éves koráig). Őstermelésből származó árbevétele éves szinten 600 ezer forint alatti. Kérdésem, hogy jelen esetben járulékfizetésre kötelezett-e negyedévente, mint főállású őstermelő, vagy az 58-as bevallásokon, mint kieső időt kell jelenteni ezen időszakot?

Tartós gyes melletti kereső tevékenység? Kérdés

A 8 éves, tartósan beteg gyermekével gyesen lévő anyuka végezhet-e őstermelői tevékenységet? Ha igen, a bevétele után hogy kell vallani és fizetni egészség- és nyugdíjbiztosítási járulékot?

Őstermelő bizonylatadása Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2015-ben a teljes évben szüneteltettem katás egyéni vállalkozásomat, azonban magánszemély átalányadózó őstermelőként volt 60 ezer forint bevételem termény értékesítéséből. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: – Jól tudom-e, hogy ha máshonnan nem származott jövedelmem, akkor ezt bevallanom sem kell 2015-re? Ha tényleg nem kell bevallani, akkor az adóhatóság honnan fogja tudni, hogy 2016-ban milyen járulékokat kell negyedévente bevallanom? Mert azt elviekben a 2016-os év jövedelme határozná meg. – Évente egy alkalommal értékesítek terményt egy magyarországi kft.-nek. Milyen típusú bizonylatot kell adnom a vevőnek? Adásvételi szerződés elég, vagy nyugtát/számlát kell kibocsátanom? Esetleg egyik sem és elég, ha a betétlapban jelzem az értékesítés tényét? Ez esetben a vevő hogyan tudja elszámolni a költségét? Köszönettel, Szentesi Péter

Szja-előleg Kérdés

Megköszönném ha 02. 25-ig megkapnám a választ, mivel az adóbevallás leadásához nélkülözhetetlen! Kérem a Tisztelt Szakértő szakmai iránymutatását az alábbiakkal kapcsolatosan: Társaságunk napraforgót vásárolt fel 2015. 09. hónapban. Az elszámoláskor az eladó fordított áfás számlát állított ki részünkre. Az õstermelõi igazolványának értékesítési betétlapja nem volt a 2015-ös adóévre megújítva, érvényesítve, ezért társaságunk, mint kifizetõ nyilatkozatot kért az eladótól (adóelõleg-nyilatkozat a 2015. évben az adóelõleg meghatározása során figyelembe vehetõ költségekrõl), és a nyilatkozat alapján levontuk a személyijövedelemadó-elõleget, melyet a 1508-as bevalláson jelentettünk, és befizettük a NAV folyószámlájára, valamint kiadtuk a levont adóelõlegrõl az igazolást is. Ez több százezer forintot tesz ki. Az értékesítõ 2016. 02. hóban kifogással élt felénk arra hivatkozva, hogy õ családi gazdálkodó. Jogtalanul vontuk le az adóelõleget, mert az szja-törvény 46. § (4) bekezdése szerint a kifizetõnek nem kell adóelõleget megállapítani a) az õstermelõi tevékenységbõl származó bevételbõl, ha a magánszemély legkésõbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, illetve, ha családi gazdálkodó (gazdálkodó családtagja), az e jogállását igazoló okiratát. Kérdésünk: 1. Az e jogállását igazoló okiratát kifejezés alatt a családi gazdaság nyilvántartásba vételét igazoló határozatot kell érteni? 2. A levont adóelõleget nekünk, mint kifizetõnek vissza kell fizetnünk?

Karitatív mézértékesítés Kérdés

Méztermelőkkel összefogva egy jótékonysági mézértékesítési programsorozat kidolgozásán dolgozunk: Az eladási ár meghatározott része rászoruló szervezetek támogatására kerül befizetésre. Másik része a költségeket (beszerzés, csomagolás, szállítás) fedezné. Az esetlegesen fennmaradó összegből a program továbbfejlesztését finanszíroznánk (feltételezhetően társasági adófizetés után). A program során az őstermelő méze kerül értékesítésre, de az őstermelő többnyire nem tud ezen jelen lenni. Adózási szempontból milyen formában (vállalkozás/ügynök, bizományos, gazdasági/nonprofit társaság, egyesület/alapítvány) érdemes a programot megvalósítania annak, aki a méz "beszerzésével" és értékesítésével foglalkozik? Kérdéseink háttere: Őstermelő áfafizetésre nem kötelezett. Termékét, ha nem maga értékesíti, akkor egy közbeiktatott félre lesz szükség. Feltételezzük, hogy innentől kezdve áfafizetésre kötelezett lesz a termék. El lehet ezt kerülni és így az áfakört? A bizományi értékesítés egy lehetséges irány? Megoldás lehet arra, hogy egyrészt az áfakörbe ne vonjuk be ezt a karitatív jellegű programot, másrészt, hogy az őstermelő végső soron saját nevével értékesítse közvetítőn keresztül a termékét, és ezzel együtt ne mézkereskedelemről legyen szó? Olyan megoldást/technikát keresünk, amivel az áfa, társasági adó nem viszi el a programban megtermelhető eredmény nagy részét. Melyek a program célját legkevésbé erodáló működési formák adózási szempontból? Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink