1028 találat a(z) értékcsökkenés cimkére
A kapott támogatás adózása megszűnéskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság támogatással valósított meg beruházást, majd idegen ingatlanon megvalósított beruházásként aktiválta a tárgyi eszközök között. A támogatás összege a passzív időbeli elhatárolásba került, majd az értékcsökkenés és a támogatási intenzitás figyelembevételével vezetjük át az egyéb bevételbe. A tulajdonos elhatározta a társaság végelszámolással történő megszüntetését. Az ingatlant a tulajdonos a végelszámolási eljárás keretében veszi át. Milyen adófizetési kötelezettség merül ilyenkor fel? Mire kell odafigyelni? A passzív időbeli elhatárolást egyéb bevételbe átvezetjük, ezt akkor le kell adózni? Ezzel szembe el lehet számolni terven felüli értékcsökkenést? Köszönöm a segítségét.
Egyéni vállalkozó helyett őstermelő: így lehet váltani Cikk
Egyéni vállalkozó vezeti a családi gazdaságot, sokkal jobban járna, ha őstermelővé válna. Válthat-e gazdálkodási formát szankció nélkül? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértőnk válaszolt.
Földhasználati jog és ráépítési jog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számviteli elszámolással kapcsolatban a következő kérdést szeretném tisztázni. Építőipari kft. apartmanházakat épít értékesítési céllal. A kivitelezéshez szükséges terület nem a kft. tulajdona, ezért földhasználati jogot és ráépítési jogot engedélyező megállapodást kötött a földterület tulajdonosával. A szerződő felek rögzítették, hogy a földhasználati jog a felépítmény fennállásáig megmarad. A két jogért fizetett ellenérték elszámolásával van gondom. Miként tudom költségek között elszámolni a két vagyoni értékű jogot? Értékcsökkenéssel kell elszámolni, vagy esetleg a ráépítési jogért fizetett ellenértéket beszámolhatom a kivitelezés önköltségébe?
Értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e mód és lehetőség arra, hogy ha egy mozgó büfé csak a nyári hónapokban üzemel, akkor a tárgyi eszközeire is csak ezekre a hónapokra számoljon el értékcsökkenést? A Sztv. szerint a bevétel érdekében kell és lehet a költségeket figyelembe venni. Az értékcsökkenés teljes évi figyelembe vétele veszteségessé tenné a vállalkozást. Természetesen a számviteli politikában is így döntene a cég. Hogyan érinti ez a társasági adó szerinti értékcsökkenés elszámolását? Köszönettel: GG
Társasági adó: itt vannak a részletek a módosításokról Cikk
Több új kedvezményt vezetne be és korábbiakat tenne sokak számára érvényesíthetővé az Országgyűléshez a múlt héten beterjesztett adócsomag társasági adóról szóló fejezete. Ismertetjük a részleteket.
Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Kérem segítségét számviteli kérdésben és áfa-visszaigénylés tekintetében az alábbi gazdasági események tekintetében. Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing finanszírozással személygépkocsit lízingel, amelynek keretében az eszközt a saját könyveiben mutatja ki és amortizációt számol el. A lízing futamideje 3 év, kezdeteben nagyobb összeg lízingdíjat, majd havonta számláznak tóke és kamat formátumban oly módon, hogy a tőke rész után számítják fel minden esetben az áfát. A társaság az áfát a személygépkocsi céges és magánhasználata arányában visszakéri, mert bérbeadásnak minősíti az ügyletet, ugyanis a futamidő végén nem veszi meg a személygépkocsit, hanem él a vevőkijelölési jogával, azaz egy másik kft. veszi meg a járművet a piaci árnál alacsonyabb "maradványértéken". Erről a maradványértékről a lízingbe adó cég sztornó számlát állít ki a futamidő végén az eredeti lízingelő cég felé. Kérem, hogy részletesen írják meg a pontos könyvelési tételeket a lízingelés alatt, a futamidő végén hogyan kell kivezetni a könyvekből ezt a személygépkocsit? Hogyan kell kezelni az számviteli és adótörvény szerinti értékcsökkenés és a kivezetéskori eltérő nettó értéket? (Számvitelileg maradványérték után 333 százalék az értékcsökkenés, az adótörvény szerint 20 százalék!) Helyesen jár-e el a társaság az áfa arányos levonásával? Mi a teendő áfa szempontjából a futamidő végén, amikor a kft. visszaadja a személygépkocsit a lízingbeadó cégnek, amelynek szinte a teljes összegét kifizette a 3 év alatt, de jelentős piaci értéke van még 3 év után is?
Tao 50 százalékos értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő, köszönöm válaszát a lenti kérdésben: http://adozona.hu/kerdesek/2016_10_18_TAO_50_ECS_hip Válaszából sajnos számomra nem derül ki a kérdésem, azaz, hogy az 50 százalékos értékcsökkenés 2 adóévben vagy pedig 2 év naparányosan számolható-e el. Kérem nézze meg korábban leírt kérdésemet és az elszámolhatóság gyakorlati alkalmazására adjon választ. Válaszát előre is köszönöm!
Fejlesztési tartalék feloldásának bizonylata? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A fejlesztési tartalék feloldása mikor történhet meg és milyen bizonylattal? Értelmezésem szerint azokra az eszközbeszerzésekre, beruházásokra, melyek után terv szerinti értékcsökkenési leírás elszámolható, beleértve az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni jogokra is. A feloldás a beruházás létesítésekor, nem pedig az üzembe helyezéskor számolható el. Áthúzódó beruházások esetén ez abban az évben, amikor a 161 beruházási számlára került a beszerzés, nem pedig az üzem behelyezés időpontjában. Bizonylata a beruházáshoz kapcsolódó számlák (ezek mellékletei) egyéb számviteli bizonylatok. Az üzembe helyezéssel egyidejű feloldás helyes megoldás?
Vállalkozói osztalékalap Kérdés
Egyéni vállalkozó az osztalékalapját csökkenti a tárgyévben beszerzett üzemi célú tárgyi eszközök értékével. Kérdésem, hogy ezen tárgyi eszközök után a további években elszámolható-e értékcsökkenési leírás?
Befektetési céllal vásárolt ingatlan könyvelése és adói Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra szeretnék segítséget kérni: - egy gépkocsi-értékesítéssel és -bérbeadással foglalkozó cég vásárolt egy ingatlant befektetési céllal (nem fogják sem kiadni, sem munkavégzés nem folyik majd ott), - ebben az esetben nem kell telephelyként a NAV-nál bejelenteni? - a helyi önkormányzathoz be kell külön jelentkezni az építményadóra és a telekadóra? - és iparűzési adóra? Tevékenység nem folyik ott. - értékcsökkenése évi 2% lesz? Köszönöm szépen a segítséget!
Önkormányzat tulajdonában lévő bekötő út felújítása Kérdés
Kft.-nk felújította az önkormányzat tulajdonában lévő bekötő utat. A telephely megközelítése kizárólag ezen az úton lehetséges. Kérdésem, hogy a kft. miként számolhatja el a felújítás költségeit? Ha aktíválni kell, a könyveiben miként tarthatja nyilván? Elszámolhat-e rá és milyen mértékű értékcsökkenési leírást? A kft. levonhatja-e a felújítási számlákban felszámított áfát? Válaszukat előre is köszönöm: Antal Imréné
Parkosítás – tao, áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság szálláshely-szolgáltatással foglalkozik. A telek szabad részén egy képzőművészeti alkotást állítottak fel, továbbá parkosítottak. A parkban több előnevelt fa ültetése mellett fű és évelő cserje ültetése történt. Kérdésem, hogy a fákra értékcsökkenés nem érvényesíthető? A füvesítés és a cserjeültetés esetében milyen értékcsökkenés érvényesíthető? A képzőművészeti alkotás után értékcsökkenés nem érvényesíthető? További kérdés, hogy az általános forgalmi adó visszaigényelhető-e? A kérdésben szereplő eszközök a vállalkozás adóköteles bevételszerző tevékenységéhez kapcsolódnak, a szállóvendégek pihenését szolgálja a kialakított park. Válaszukat előre is köszönöm.
Tárgyi eszköz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság fesztiválok szervezésével, fesztiválok jegyértékesítésével foglalkozik. Jegyértékesítési irodájába zongorát vásárolt. Számolhatok el terv szerinti értékcsökkenést? Amennyiben igen, hány százalékos kulcs jöhet szóba? Amennyiben nem, milyen formában, és melyik főkönyvi számon kell nyilvántartanom az eszközt? Köszönöm segítségüket. Üdvözlettel: Gold Judit
Kis értékű tárgyi eszköz értékhatára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mennyi a kis értékű tárgyi eszköz értékhatára? Erről egyrészt a számviteli törvény rendelkezik 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök azonnali értékcsökkenéséről (80. § (2)), másrészt a 4/2013. kormányrendelet 1. § (1) 4. pontja: kisértékű immateriális javak, tárgyi eszközök: a kettőszázezer forint egyedi értéket nem meghaladó bekerülési értékű vagyoni értékű jogok, szellemi termékek, tárgyi eszközök. Eszerint a vállalkozásokra a 100 ezer forint vonatkozik, a költségvetési szervekre pedig a 200 ezer forint? Előre is köszönöm a válaszukat! Tisztelettel: Németh Tibor
Beolvadás esetén elszámolható értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Beolvadáskor a jogutód cég a jogelődtől átvett tárgyi eszközöknél hogyan számolja el a tao-törvény szerinti értékcsökkenést abban az esetben, ha az átalakulás kedvezményezett? A jogelődnél kimutatott bruttó érték vagy az átalakulás időpontjában lévő nettó érték lesz a vetítési alap, és milyen leírási kulcsokat kell alkalmazni? Folytatódhat-e az amortizáció a jogutódnál úgy, ahogy a jogelőd megkezdte? Válaszát köszönöm.