299 találat a(z) átalakulás cimkére

Átalakulás – beolvadásos kiválás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ből kiváló társasági rész beolvadása van folyamatban egy másik – fogadó – kft.-be. Ennek során a kereskedelmi tevékenység is a fogadó kft.-be kerül át az azt szolgáló eszközökkel és forrásokkal, létszámmal együtt. A cégbírósági bejegyzés szerinti napon elkészítjük a végleges vagyonmérleget – vagyonleltárt –, és a bejegyzést követő napon a kiváló vagyonrész és létszám elkezdheti az átvevő kft.-nél a munkát. Kérdésem az, hogy e cégbejegyzést követő napon esetlegesen még az átadó kft.-nél lebonyolított ügyleteket hogyan kezeljük akkor, ha ezek az ügyletek már az átvevő kft.-nél kellett volna, hogy keletkezzenek? A cégbírósági bejegyzésről ugyanis szinte biztos, hogy később értesülünk, és a szállítói számlák, illetve a készpénzben fizetett eladások számlái addig már kiállítódnak. Mi a teendő a bejegyzést követően még a jogelőd nevére kiállított számlákkal, azok áfáját az átvevő kft. hogyan tudja visszaigényelni? Másik kérdésem az, hogy az elérhető információ szerint az átvevő kft.-hez kerülő munkavállalók munkaszerződését nem kell módosítani, de akkor hogyan fogjuk kezelni a havi 08-ason történő bevallásokat? Mi a teendő a munkavállalókkal kapcsolatban? Ki kell jelenteni őket a cégbejegyzés napján az átadó kft.-ből, és a cégbejegyzést követő nappal be kell jelenteni az átvevő kft.-be? Köszönöm a segítségüket.

Átalakulás, tőkeemelés, bejelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-ben kettő bt. is átalakult kft.-vé. Az elsőnél a meglévő eredménytartalékból emeltek tőkét, és a 3. belépő tag apporttal teljesítette a rá eső részt. A másik cégnél készpénz-befizetéssel emelték meg a jegyzett tőkét. Kérdésem, hogy melyik esetben kell ezt az átalakulást és tőkeemelést a 14K71 nyomtatványon bevallani? Köszönöm válaszukat!

Átalakulás – ingatlan bruttó és nettó értéke Kérdés

Tisztelt Szakértők! Átalakulással lenne kapcsolatos a kérdésem. „A” Kft. ingatlant vásárolt 2012-ben fejlesztési tartalék felhasználásával. 2014. év végén kiválással az ingatlant kivitték egy ingatlanhasznosító „B” Kft.-be. Az átalakulást követően „B” könyveinek megnyitásakor alkalmazhatja-e az „A”-nál szereplő bruttó, halmozott, Szt. szerinti és tao szerinti értékcsökkenés értékeket? Vagy a könyvvizsgáló által megállapított nettó érték lesz „B”-nél a bruttó érték és az Szt. és a tao szerinti értékcsökkenés alapja? „B” megállapíthat-e más maradványértéket vagy hasznos élettartamot?

Tabak jogutódlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg egyéni vállalkozó működtet egy tabakot. A kérdésünk a következő: jogutódlással átalakulhat-e egy koncessziónyertes egyéni vállalkozó betéti társasággá? Válaszukat előre is köszönjük.

Üzletrész-értékesítés adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jogelőd társaság 2010. évben alakult, majd év közben kedvezményezett részesedéscserével tőkeemelést hajtott végre. A jogutód társaság 2010. december 31-én jött létre kiválással a jogelőd társaságból, a kiválás a Tao. tv. 4. § 23/a pontja alapján kedvezményezett átalakulásnak minősült. 2013. évben a társaság a kedvezményezett átalakulással megszerzett üzletrészeinek közel felét értékesítette a szerzési érték alatt (közel 50 százalékon), az így realizált árfolyamveszteség, jelentős mértékben rontotta az adózás előtti eredményét. Első kérdésem, hogy 2013. évben a társasági adó törvény 8. § (1) bekezdés r) pont alapján, mint adózás előtti eredménynövelő tételt figyelembe kell-e venni az üzletrész-értékesítés realizált árfolyamveszteségét? Illetve az ügylet alapján kell-e növelni egyéb címen a társasági adó alapot? Az előző években a Tao. 7. §.(1) bekezdés gy. pontja alapján a társaság nem csökkentette az adóalapját. Második kérdésem, ha 2015. évben a fennmaradó üzletrészt nyereséggel értékesíti a társaság, az árfolyamnyereséget (a jelenlegi szabályok alapján), mint adóalap-csökkentő tételt figyelembe veheti-e a társaság? Illetve a jelenlegi szabályok alapján van-e lehetőség 2015. évben az ügylettel összefüggésben egyéb címen adóalap-csökkentésre? Válaszát előre is köszönöm!

Új adók elburjánzására lehet számítani a településeken Cikk

Jószerivel csak a fantázia szab határt az új adóknak, miután az Országgyűlésnek a múlt héten T/1705-ös számon benyújtott törvényjavaslat viszonylag kevés korlátot szabva települési adók kivetésével hatalmazza fel az önkormányzatokat. A helyi adókkal kapcsolatos többi módosítási javaslatot is bemutatjuk.

Cégátalakulásnál ilyen feladatokkal kell megbirkóznia. Példák Cikk

Az átalakulás, kiválás, szétválás, beolvadás, egyesülés számos számviteli, adózási és elszámolási kérdést vet fel a volt és az új tagok között. Példákkal segítjük a szabályok értelmezését.

Bevallási, vagyonmérleg-készítési teendők átalakuláskor Cikk

Kiválásos átalakulással kapcsolatos bevallási és vagyonmérleg-készítési feladatokról kért információkat olvasónk. Kérdéseire Pölöskei Pálné okleveles adószakértő válaszolt.

Átalakulás teendői Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy kft.-ből kiválik egy másik kft., a cégbírósági bejegyzés folyamatban van. Abban kérem a segítségét, hogy pontosan milyen bevallásokat kell küldeni az "eredeti" kft. részéről a kiválással kapcsolatban, illetve hogy kedvezményezett-e az átalakulás, ha a kiválás úgy történik, hogy az eredeti kft. két tulajdonosából az egyik 100 százalékban tulajdonosa lesz az új cégnek, a másik tulajdonos pedig 100 százalékban tulajdonosa marad a régi cégnek. Amennyiben lehetséges, kérem, hogy vagyonmérleg mintákat is tegyen közzé. Válaszát köszönöm!

Egyéni vállalkozó átalakulása egyéni céggé Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfakörös egyéni vállalkozó nyilvántartásában szerepelnek ingatlanok (üzlethelységek), amelyekben végzi a tevékenységét (ruhákat árul). Van körülbelül 6 millió forint árukészlete. Kérdéseim: 1. Szeretné eladni az egyik üzlethelységét. Gondolom, ez egyéni vállalkozói bevétele lesz és nem magánszemélyként kell adóznia? 1994-ben vette az ingatlant. 2. Szeretne átalakulni egyéni céggé, majd kft.-vé. Mi a legkedvezőbb formája az átalakulásnak az ingatlanok és a készlet tekintetében? (áfa, szja) Előre is köszönöm.

Bt.-ből kft.-vé alakulna a cége? Ilyen feladatai lesznek Cikk

Milyen számviteli teendői vannak egy bt.-nek, ha kft.-vé szeretne alakulni? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

Ezzel jár, ha a kft. a törzstőke emelése helyett bt.-vé alakulna Cikk

A kft.-k jelentős része nem tud, vagy nem akar áldozni az ilyen cégekre előírt törzstőke-emeléshez. Mit tehetnek? Az Adózóna olvasójának kérdésére dr. Szeiler Nikolett ügyvéd adótanácsadónk válaszolt.

Kft.-ből betéti társaság Kérdés

Tisztelt Adózóna ! Jelenleg egyszemélyes kft.-m van ( 500 ezer forint törzstőkével) és evás elszámolású. Jövőre fel kellene emelnem a törzstőkét 3 millió forintra. Ezt nem szeretném, ezért inkább átalakítaném a kft.-t bt-vé. Ezt megtehetem-e úgy, hogy közben megmaradok továbbra is evásnak. Illetve van-e más javaslatuk? (Éves bevételem áfásan 9,5 millió forint.) Tisztelettel: Petteny Alajos előfizetőjük

Beszámoló javítása Kérdés

A 2013. évre szóló egyszerűsített beszámoló javítása lehetséges-e, és mik a feltételei. A 3000 forint költségtérítés ismételt befizetésével küldhetünk-e be másik beszámolót, vagy mi a teendő? Másik kérdésem is lenne tisztelettel. Betéti társaság 2013-ra a katába lépett be, most átalakul kft.-vé. A bevétel nagysága miatt áfaalany is lesz, mert az alanyi adómentes határt majdnem elérte már most is, mint bt. Azt szeretném kérdezni, az átalakulás miatt milyen bevallásokat és esetleg mérleget is kell-e beküldeni. Mik a határidők? Válaszukat tisztelettel előre is nagyon köszönöm. Mné.

Előleg elszámolása átalakulás után Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem bérbe ad egy ingatlant, melyre a vevő 8 millió forint + áfa előleget fizet. A megállapodás értelmében az előleget havi 400 ezer forinttal (+áfa) tudják be a havi bérleti díjba. A bérbeadás áfás. Ügyfelem az ingatlant kiválással másik társaságba helyezi át 2015-től, ahol áfamentesen számlázza majd a bérleti díjat. Hogyan kerül elszámolásra az átalakulás után az előleg áfája? A kiváláskor fennmaradó előlegrész 6,4 millió forint + áfa. Felmerült egy olyan megoldás is, hogy a bérlő előleg helyett 8 millió forint forint biztosítékot fizet (nem áfásan), ami nem jár neki vissza, ha idő előtt felmondja a szerződést. Viszont az áfamentes (kiválás utáni) időszakban a bérleti díjjal szemben havi 400 ezer forint biztosíték visszafizetésre ("betudásra") kerül. Van-e adókockázata ebben az esetben annak, hogy a NAV előleggé minősíti át a biztosítékot, és áfahiányt állapít meg? Előre is köszönöm a válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink