hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi adókedvezmény: egyetemista és fogyatékos gyermek esetén hogyan kell számolni?

  • adozona.hu

Egyetemista és rokkantsági járadékban részesülő gyermek esetén miként lehet igénybe venni a családi adókedvezményt? Az olvasó kérdésére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai válaszolnak.

Hogyan vehetem figyelembe azt a gyermekemet, aki után családi pótlék már nem jár, de ő még nem volt kereső 2010-ben, mert egyetemista volt? S hogyan vehetem figyelembe azt a gyermekemet, aki saját jogán kap emelt szintű családi pótlékot, de ő középsúlyos értelmi fogyatékos, gondnokság alatt áll és én vagyok a gondnoka? Neki bére nincs, rokkantsági járadékot kap és az emelt családi pótlékot. Mindkettő az én számlámra érkezik.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján a családi kedvezmény érvényesítésekor az egyetemista gyermeket eltartottként lehet figyelembe venni abban a hónapban, amelyben a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe veszik.

Például, ha egy családban két középiskolás és egy egyetemista gyermek van, akkor az eltartottak száma 3, a kedvezményezett eltartottak száma 2, azaz a kedvezményezett eltartottak (2 gyermek) után a magasabb összegű (206 250 forint) kedvezmény érvényesíthető gyermekenként.

A rokkantsági járadékban részesülő gyermek kedvezményezett eltartottnak minősül.

Amennyiben a szülőnek egy egyetemista és egy rokkantsági nyugdíjban részesülő gyermeke van, akkor havonta 62 500 forint adóalap-kedvezményt vehet igénybe.

Miért jár a rokkantnyugdíjasnak a családi kedvezmény? - kiegészítés
A fenti esetben valóban olyan eltartottról van szó, aki egyben kedvezményezett eltartott is, azonban ettől függetlenül a jogosultságot el kell bírálni - mondta az Adózónának Ruszin Zsolt, az MKOE alelnöke. A családi kedvezményre jogosult az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, kivéve ha azt
  • vagyonkezelői joggal felruházott gyámként,
  • vagyonkezelő eseti gondnokként
  • szociális intézmény vezetőjeként kapja.
A törvény szerint, hangsúlyozta Ruszin Zsolt, a magánszemély nem azért jogosult a kedvezményre, mert rokkantsági járadékban, hanem azért, mert a vele közös háztartásban élő magánszemélyek közül egy (vagyis a gondnok) - a döntésük szerinti - jogosultnak minősülhet.

A törvény nem foglalkozik azzal, hogy a "döntés" milyen módon keletkezik. Nyilvánvalóan feltételezhető, hogy a gondnok jogosult a fogyatékkal élő személlyel összefüggésben ilyen döntéseket saját hatáskörében meghoznia, ahhoz nem kell a rokkantsági járadékban részesülő formális hozzájárulása.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink