adozona.hu
Az APEH válaszol: a családi pótlék és a nyilatkozat
//test-adozona.hu/archive/20090901_apeh_eva_csaladi_potlek
Az APEH válaszol: a családi pótlék és a nyilatkozat
Főállású evás egyéni vállalkozóként mi után kell fizetnem a vállalkozói járulékot? Hogyan kell kitölteni a családi pótlék adózásához szükséges nyilatkozatot? Egyedülálló szülőként miként kell számolni a családi pótlékot?
A főfoglalkozású egyéni vállalkozó az egészségbiztosítási járulékalap után fizet vállalkozói járulékot. Evás egyéni vállalkozó esetében egészségbiztosítási járulékalapnak a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 29/A. §-ában meghatározott járulékalapot kell tekinteni [a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 58. § u) pontja].
A Tbj. 29/A. § (1) bekezdése szerint az egyszerűsített vállalkozói adó szabályai szerint adózó (a továbbiakban: eva adózó) biztosított egyéni vállalkozó a 19. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott járulékokat (tagdíjat) havonta a minimálbér kétszerese után fizeti meg. Az eva adózó egyéni vállalkozó az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallásban a tényleges jövedelmének feltüntetésével bejelentést tehet arról, hogy a járulékot (tagdíjat) a tényleges jövedelme, de legalább a minimálbér alapulvételével fizeti meg.
Abban az esetben tehát, ha az eva adózó egyéni vállalkozó nem él a bejelentéssel és a járulékokat a minimálbér kétszerese után fizeti meg, úgy a vállalkozói járulék alapja is a minimálbér kétszerese lesz. Bejelentés esetén a tényleges jövedelme, de legalább a minimálbér összege képezi a vállalkozói járulék alapját.
Ismerősöm 3 éve elvált, egyedül él, a gyermeke és édesanyja elköltözött. Nem kap tehát családi pótlékot sem, 100 százalékban az anya kapja. A volt férj gyerektartást fizet. Mi a teendő ilyenkor, hova, kinek kell ezt és hogyan jeleznie, hogy ne számítódjon a fizetéséhez a családi pótlék 50 százaléka. Mi van, ha az exfeleség csak ennyit vall be?
Egyedülálló szülők esetében csak a családi pótlékra jogosult szülőnél kell a családi pótlék összegének az 50 százalékát az adóalap megállapítása során figyelembe venni és csak ennek a szülőnek kell a munkáltató, kifizető felé nyilatkoznia. Tehát a gyermekétől külön élő, elvált szülőnek, aki nem is jogosult a családi pótlékra annak nem kell nyilatkoznia a családi pótlék, mint adóterhet nem viselő járandóság 50 százalékának a figyelembevételéről, így az adóalapját sem kell megnövelnie a családi pótlék 50 százalékával.
Számomra nem egyértelmű hogyan is kell kitölteni a családi pótlék adózásához szükséges nyilatkozatot. Nekem három gyermekem van, egyikük tartósan beteg, most akkor a kapott összeget vagy csak az egészséges gyerekek után járt összeget kell feltüntetnem?
A nyilatkozatban kizárólag az adóterhet nem viselő járandóságnak minősülő családi pótlékot kell feltüntetni. A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után járó magasabb összegű családi pótlék továbbra is adómentes - melyet a nyilatkozathoz tartozó tájékoztató is tartalmaz -, vagyis ezen gyermek(ek)re tekintettel folyósított családi pótlékot nem kell a nyilatkozatban feltüntetni.