adozona.hu
Az APEH válaszol: öröklés, ajándékozás, illeték
//test-adozona.hu/archive/20090728_orokles_ingatlan_illetek
Az APEH válaszol: öröklés, ajándékozás, illeték
Örökölt lakásunk és a garázsunk együttes értéke 29 millió forint, a szintén örökölt nyaraló értéke 12 millió forint. Amennyiben fiam az egyik, én a másik ingatlant öröklöm, a 20-20 millió forintos illetékmentesség megillet-e mindkettőnket? Házassági együttélés alatt a felek ingatlant vásároltak, de az ingatlan tulajdonjoga csak a férj nevére lett írva, aki most közös tulajdont létrehozó okirattal szeretné a feleség nevére iratni a házassági vagyonközösség ideje alatt közösen szerzett ingatlan 50 százalékát. Ez az eset ajándékozásnak minősül-e, amely után illetéket kell fizetni? Olvasói kérdések.
A 20 millió forintos illetékalap-kedvezményt az örökhagyó gyermeke és a házastársa is igénybe veheti. A mentességi szabály nem a hagyaték, hanem a kedvezményezett körbe tartozó vagyonszerző által megszerzett örökrész tekintetében alkalmazza a 20 millió forintos értékhatárt, és az öröklési illeték minden esetben személyenként kerül meghatározásra, tehát a kedvezmény örökösönként értendő. A mentesség alkalmazása során elsősorban az örökös által megszerzett lakástulajdon vagy lakáshoz kapcsolódó vagyoni értékű jog után megállapított illetékalapot kell csökkenteni.
Amennyiben az egyik örökös szerzi meg a 12 millió forint értékű nyaralót, mentesül az öröklési illeték megfizetése alól. A másik örökös, aki a 29 millió forint értékű lakást és garázst örökli, 20 millió forint összegig mentesül az illeték megfizetése alól, de az e feletti összeg után meg kell fizetni az öröklési illetéket.
Házassági együttélés alatt a felek ingatlant vásároltak, de az ingatlan tulajdonjoga csak a férj nevére lett írva. A férj közös tulajdont létrehozó okirattal szeretné a feleség nevére iratni a házassági vagyonközösség ideje alatt közösen szerzett ingatlan 50 százalékát. Ez az eset ajándékozásnak minősül-e, amely után illetéket kell fizetni?
Amennyiben nincs vagyongyarapodás, akkor ajándékozásról nem lehet beszélni. Ha az ingatlan 50 százalékának megszerzésére azért kerül sor, mert a házassági vagyonközösség ideje alatt közösen szerzett ingatlan nem lett a másik házastárs nevére írva, tehát ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonosnak minősül, abban az esetben a közös tulajdont keletkeztető szerződés folytán történő vagyonszerzés nem minősül ajándékozásnak, ennek következtében illetékfizetési kötelezettség nem keletkezik.
Egyik ismerősöm 2008-ban értékesített egy üdülő ingatlant, ráeső részben 2.125.000 forintért. Az üdülő tulajdonjogát 2001-ben szerezte meg örökség útján. Illetéket nem fizetett az öröklés után. Kell-e és mennyi személyi jövedelemadót fizetni az eladás után?
Amennyiben a magánszemély üdülőt értékesít, akkor az ingatlanértékesítéséből származó jövedelemének megállapításakor a bevételből le kell vonni a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat, az értéknövelő beruházásokat és az átruházással kapcsolatos kiadásokat. Az így kapott érték a számított összeg, amely az idő múlására tekintettel tovább csökkenthető.
A 2001. évben szerzett 2008. évben értékesített üdülő esetén a számított összeg 20 százalékkal csökkenthető. A számítás eredményeként kapott összeg az adóköteles jövedelem, amelyet 25 százalék személyi jövedelemadó terhel.