adozona.hu
Rövidülő gyes: mivel jár a változtatás 2010-től?
//test-adozona.hu/archive/20090618_gyes_munka_gyerek
Rövidülő gyes: mivel jár a változtatás 2010-től?
A vártnál lassabban haladnak az uniós támogatással tervezett bölcsődeépítések, pedig a kormány éppen a férőhelyek számának növelésével érvel az államfői kritikával szemben.
Több bölcsődei férőhelyre már az idén is lenne igény, hiszen az ország 561 intézményében mindössze 25 ezer gyermeket lehet elhelyezni. Bár évről évre 30-32 ezer apróságot vesznek fel, vagyis a bölcsik 120-130 százalékos telítettséggel üzemelnek, a jelentkezők egy részét el kell küldeni. Domaszéken például a szülők már most is legalább 40 kisgyermek napközbeni ellátását szeretnék a családon kívül megoldani, miközben a településen a bölcsőde felépítése után is csak 35 férőhely lesz.
Így a kormány által 2012-ig ígért 15-16 ezer új óvodai és bölcsődei férőhely csupán a már meglévő igényeket elégíti ki. Azt is úgy, hogy januártól csupán legalizálja az eddigi gyakorlatot, vagyis 10-ről 12-re emeli a bölcsődei csoportlétszámot, amivel egyből letudja a férőhelybővítés egyharmadát. A kabinet további 2000-2500 gyermek elhelyezését várja attól, hogy megszaporodik a családi napközik és a még kevesebb szakértelmet kívánó családi gyermekfelügyeletek száma, ami ellen máris tiltakozik a Magyar Bölcsődék Egyesülete. Pedig a kormány éppen a bölcsődeépítési dömpinggel igyekezett megalapozni a családok támogatásáról május végén elfogadott törvénymódosítást, amely a 2010. április 30-a után születő gyermekek esetében három évről kettőre csökkenti a gyermekgondozási segély (gyes) folyósításának időtartamát. A gyes a gyermek harmadik életévének betöltéséig eddig mindenképpen garantálta az öregségi nyugdíj minimumát, vagyis jelenleg havi 28 500 forintot, sőt a család akkor is megkapta az összeget, ha a csemete egyéves kora után az anya munkába állt.
A gyermekgondozási segélyt jelenleg több mint 170 ezren veszik igénybe, ami évente a költségvetésnek 61 milliárd forintjába kerül. A kormány ezúttal nem a takarékoskodással érvelt a juttatás megvonása mellett, hanem azzal, hogy Magyarországon az uniós átlagnál 8,5 százalékponttal alacsonyabb, mindössze 50,6 százalék a nők foglalkoztatottsági rátája. A munkára ösztönzés egyik módja a gyes megkurtítása, emiatt viszont 2012 őszétől akár 40-50 ezerrel is nőhet a bölcsődékre zúduló kisgyermekek száma.
A folytatást olvassa el a HVG legfrissebb számában.