adozona.hu
A munkajogász válaszol: gyes, próbaidő, elbocsátás
//test-adozona.hu/archive/20090429_gyes_probaido_elbocsatas
A munkajogász válaszol: gyes, próbaidő, elbocsátás
Több próbaidős időszakot is kérhetnek tőlem? Például, amikor visszatérek gyesről? A munkaszerződésem mellé meg kell kapnom pontosan a munkakörömhöz tartozó feladatok leírását vagy csak kérésre kell kiadniuk? Ha fizetett ünnepre esik pihenőnap, akkor jár nekem másik pihenőnap? Mit tehetek, ha nem szeretném aláírni a munkaadóm által módosított munkaszerződést? Olvasóink kérdéseire az Adózóna munkajogásza, Horváth Linda válaszol.
Próbaidőt a felek csak a munkaszerződés megkötésekor köthetnek ki, legfeljebb 3 hónapos időszakra és csak egy alkalommal. Ha tehát a gyesről tér vissza a munkavállaló és a régi (feltételezhetően határozatlan időre szóló) munkaszerződése „éled fel” újra, úgy próbaidő kikötésére nem kötelezhetik.
Amikor a mostani cégemhez jöttem dolgozni, tartottak nekünk oktatást. Azóta eltelt másfél év. A munkámmal nincs gond, de most újra tesztet akarnak velünk kitöltetni, ha nem sikerül jól, elbocsáthatnak?
A munkáltató rendes felmondásában hivatkozhat a munkavállaló nem megfelelő munkavég-zésére (munkavállaló képességeivel összefüggő felmondási indok) A munkáltató tehát rossz teszteredmény esetén is csak a munkavállaló nem megfelelő képességeire hivatkozással mondhatja fel rendes felmondással a munkaszerződést, azt azonban, hogy ez jogszerű a munkáltatónak kell bizonyítania. Ez azt jelenti, hogy önmagában – azaz egyébként kifogástalan munkavégzés mellett - a rossz teszteredmény nem jelenti automatikusan azt, hogy a munkavállaló képességeivel és így a munkavégzésével gond lenne. Egy kizárólag a rossz teszteredményekre alapított rendes felmondás jogszerűsége igen kétséges.
A munkaszerződésem mellé meg kell kapnom pontosan a munkakörömhöz tartozó feladatok leírását vagy csak kérésre kell kiadniuk?
A munkáltató köteles a munkavállalót munkaköri feladatairól a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg tájékoztatni. A tájékoztatást a munkaszerződés megkötésétől számított 30 napon belül írásban is köteles a munkavállalónak átadni.
Ha fizetett ünnepre esik pihenőnap, akkor jár nekem másik pihenőnap?
Az államilag fizetett ünnepeket, azaz az állami munkaszüneti napokat munkaidő-beosztás szempontjából nem lehet pihenőnapként figyelembe venni. Ilyen esetben a munkavállaló részére másik pihenőnapot kell biztosítani, hiszen a munkaszüneti napon egyébként sem végezhetett volna beosztás szerint munkát. Eltérő szabályok vonatkoznak azonban azokra a munkavállalókra, akik az Munka törvénykönyve. 127. §-a értelmében munkaszüneti napon is dolgozhatnak rendes munkaidőben. Az ő esetükben, ha a beosztás szerinti pihenőnap épp munkaszüneti napra esik, részükre másik pihenőnap nem jár. Ennek oka az, hogy őket a munkaszüneti napon is lehetett volna – pihenőnap hiányában – munkavégzésre kötelezni.
Mit tehetek, ha nem szeretném aláírni a munkaadóm által módosított munkaszerződést?
A munkaszerződés módosítására csak a felek közös megegyezésével kerülhet sor, így ha nem akarja, nem köteles a módosítást aláírni. A munkáltató végső esetben, ha a módosítás nélkül a munkaviszony a továbbiakban nem tartható fenn, fog keresni egy jogszerű felmondási indokot és rendes felmondással megszünteti a munkaviszonyt. Ez nagyban függ attól is, hogy az említett módosítás a munkaviszony mely tartalmi elemét érinti.