adozona.hu
Évközi szja-változás: kinek nem jár vissza adóelőleg?
//test-adozona.hu/archive/20090529_adoeloleg_levonas_szja_savhatar
Évközi szja-változás: kinek nem jár vissza adóelőleg?
Július 1-jétől visszamenőleg módosítják az szja-sávhatárt, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy akiknek az éves jövedelme eddig 36 százalékos kulccsal adózott, egy hónap múlva márcsak 18 százalékkal fog. Ráadásul a jogszabály értelmében visszamenőleg is jár a különbözet, csak nem mindenkinek. Kik nem élvezhetik az évközi adóváltozás előnyeit?
Kevesen tudják, még kevesebben alkalmazzák, évközben is figyelembe vehető az adójóváírás. Így például annak, aki havi 400 ezer forintot keres, kérheti, hogy vonjanak le a befizetendő adóelőlegéből 11340 forintot (ennyi a maximum igénybe vehető adójóváírás). Három hónapig, vagyis januártól áprilisig köteles a munkáltató - feltéve, ha a magánszemély erről nyilatkozik - ennyivel csökkentenie az alkalmazott bérét. Ezt az az évközben figyelembe vett adójóváírást, az adózónak az évvégi adóbevallásában kell visszafizetnie, mivel áprilistól - az év elejétől halmozott bérjövedelem eléri az 1,25 millió forintos jogosultsági határt - már nem jár – hiába nyilatkozik a munkavállaló, akkor se veheti figyelembe az adójóváírás havi összegét. Az adójóváírás évközi levonásának ezért csak akkor van értelme, ha a magánszemélynek évvégén van adókedvezménye, vagy várható, hogy évvégéig csökken a havi jövedelme például gyermekvállalás miatt.
Nem lehet figyelembe vennie az adójóváírást évközben a minimálbérért foglalkoztatott, ha a kifizetést megelőzően nyilatkozatban nem kéri. Év végén viszont visszamenőlegesen jár neki az adójóváírás, függetlenül az évközi nyilatkozatától. Az M30-as munkáltatói igazoláson lévő adóelőlegnél figyelembe vett adójóváírás ezért csak egy tájékoztató adat, semmilyen hatással nincs az évvégi elszámolásra, mivel ekkor már csak a jogosultsági hónapok számítanak. Mondjuk, ha valakinek a munkaviszonya augusztus 2-án szűnik meg, de a munkáltatója felmenti a munkavégzés alól és már júliusban kifizeti munkabérét, jogosult lesz adójóváírásra augusztus hónapra.
2009. július 1-jétől változnak az adóelőleg levonási szabályok. Az éves adótábla visszamenőleges módosítása miatt az adóelőlegek úgynevezett "túlvonásba” kerülhetnek visszamenőleg. Akinek az éves jövedelme eddig 36 százalékos kulccsal adózott, ma márcsak 18 százalékkal adózik. A törvénymódosítás megengedi ennek visszamenőleges rendezését. Problémát vethet fel ennek végrehajtása az évközben munkahelyet változtatóknál. A törvény csak az adóelőleg levonási szabályoknál engedi meg a visszamenőleges korrekciót. A munkahelyet váltóknál az úgynevezett„kilépő adatlap” nem tartalmaz adatokat az adóelőleg levonási módszerről, illetve a jövedelmek havi bontásáról. Így esetükben a visszamenőleges korrekció nem lehetséges.
Az adóterhet nem viselő járandóságokkal kapcsolatosan is változtak az adóelőleg levonási szabályok. Eddig a magánszemély nyilatkozhatott az adóterhet nem viselő járandóságokról, hogy a munkáltató vegye figyelembe az adóelőleg levonása során. 2009. szeptember 1-jétől kötelező nyilatkozniuk. Ha nyilatkozik, de a nyilatkozata nem tartalmazza az adóterhet nem viselő járandóság adott havi összegét, akkor a kifizetőnek mérlegelés nélkül a legfelső kulccsal (36%) kell meghatároznia az adóelőleg összegét. Fontos, hogy az adóterhet nem viselő járandóság fogalma nem új fogalom. Ebbe tartozik a nyugdíj és a gyes is. Így ha valaki a havi nyugdíjáról vagy a gyesről nem nyilatkozik, akkor is 36 százalékos kulccsal kell az adóelőleget meghatározni.
Angyal József okleveles adószakértő