hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

OÉT: bírálatok kereszttüzében az adó- és járuléktörvények

  • MTI

A jövő évi adó- és járuléktörvények tervezete szerint összesen 145 milliárd forint tehercsökkenés valósulhat meg, amelyből 100 milliárddal részesednek a vállalkozók, 45 milliárddal a lakosság - mondta Veres János pénzügyminiszter kedden az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén, ahol a munkáltatói és a munkavállalói oldal is élesen bírálta az adómentes természetbeni juttatások 11 százalékos tervezett adóját.



Az adótörvények tervezete jövőre 260 milliárd forintos bruttó adómérséklést tartalmaz, a nettó összeg 145 milliárd forint, amiből a vállalkozók 100 milliárd forinttal, a lakosság 45 milliárddal részesedik - jelezte Veres János. A mérleg másik oldalán 115 milliárd összegű adóátrendezés (emelés), illetve 145 milliárddal kisebb kiadás szerepel, ez utóbbi valamennyi minisztériumi fejezetre kiterjed - tette hozzá a pénzügyminiszter. A tárcavezető közölte azt is, hogy a konvergenciaprogramban foglalt, jövő évre vonatkozó, GDP-arányosan 3,2 százalékos államháztartási hiányból nem lehet engedni. "A szakmai szervezetek által javasolt nagyobb járulékcsökkentésnek nincs forrása, ezért ilyen változatot nem készített a tárca" - mondta a miniszter.

Bár a gazdaság fehéredésétől is jelentős költségvetési többletbevételeket vár a kormány, azokkal a 2010. évi költségvetésben lehet először számolni, hiszen tervezni csak a biztos bevételekkel lehet - magyarázta Veres János.

A vállalkozások versenyképességét és a gazdasági növekedést nem képes előmozdítani a vállalkozók 100 milliárdos tehermérséklése - állította a munkaadói oldal képviselője. A versenyképesség javítása, a gazdasági növekedés gyorsítása érdekében születtek korábban az évi 1.000 milliárdos, később pedig az 500-600 milliárd forintos adóteher csökkentési javaslatok, amelyek egy "nagyobb torta" létrehozását eredményeznék - mondta Rolek Ferenc. A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke szerint a mostani adójavaslat ezt az elképzelést nem tükrözi.

Az adómentes természetbeni juttatások 11 százalékos tervezett adójával kapcsolatban Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke úgy fogalmazott, hogy a vendéglátásban munkahelyek tömege kerülhet veszélybe a tervezett lépés miatt. Rolek Ferenc az említett két ágazat gazdasági teljesítményének visszaesését prognosztizálta a tervezett intézkedés hatására.

Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára szerint a természetbeni juttatások 11 százalékos tervezett adója igencsak meg fogja nehezíteni a bértárgyalásokat. Veres János válaszában elmondta: ha az adómentes természetbeni juttatások 11 százalékos adójából tervezett 55 milliárd forint nem folyik be a költségvetésbe, akkor a kormány által vázolt öt százalékpontos tb-járulékcsökkentés nem valósítható meg.

Az öt százalékpontos járulékcsökkentés valójában jóval kisebb, hiszen csak április elsejétől lesz érvényben, ráadásul a vállalkozások jelentős részénél a tervezett adóátrendezések többletbefizetést eredményeznek, így a járulékcsökkentés nem lesz több 1-1,5 százalékpontnál - érvelt Dávid Ferenc. Számítások szerint a melegétkeztetés megadóztatása 20 milliárd forintos terhet jelent, a társasági adó alapjának megváltoztatása, elsősorban a helyi iparűzési adó levonhatóságának megszüntetése pedig 30 milliárdos befizetést - tette hozzá.

Antalffy Gábor a KISOSZ ügyvezető elnöke a készpénzforgalom korlátozásából várható anomáliákra hívta fel a figyelmet, példaként felhozva azt az idegenforgalmi vállalkozást, amely este hat után tesz szert néhány százezer forintos bevételre, amit kénytelen lesz a házipénztárba helyezni. Véleménye szerint elégséges lenne negyedévenként "kasszát csinálni".

A munkavállalói oldal képviselője szerint a számlaadási kötelezettségét nemcsak a vállalkozókra, hanem a parlamenti képviselőkre is illene kiterjeszteni, hiszen a képviselői költségtérítés jelenleg nem számlaköteles. Ezért az adótörvényekkel együtt a kormánypártnak ezt az ellentmondást törvényjavaslat benyújtásával illene korrigálnia - hangzott el.

Mind a munkaadói, mind a munkavállalói oldal hozzászólói nehezményezték, hogy úgy kell vitázni az adótörvényekről, hogy a költségvetés számait még nem ismerik, így a kiadáscsökkentés tételeit nem tudják megnevezni.

Veres János szerint a jövő hét közepére válnak ismertté a költségvetési számok, de hozzátette azt is, hogy további kiadáscsökkentésre nehéz lesz politikai támogatást találni, mivel a kormány elé kerülő javaslat már eleve több mint 100 milliárd forinttal kevesebb a 2008. évi bázisban foglalt összegnél.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink