adozona.hu
APEH-ellenőrzésen készült jegyzőkönyvek: tanulságok és tanácsok
//test-adozona.hu/archive/20080730_APEH_ellenorzes_jegyzokonyv_eszrevetel
APEH-ellenőrzésen készült jegyzőkönyvek: tanulságok és tanácsok
Az ellenőrzési jegyzőkönyvben foglaltakra akkor tegyünk észrevételt, ha abban esetleg tévedést tapasztalunk, vagy az abban foglaltak ellenkezőjét bizonyítani tudjuk. Ezért nagyon fontos az ellenőrzési jegyzőkönyv alapos tanulmányozása, értelmezése. Nézzünk most néhány olyan témát, amit ellenőrzési jegyzőkönyvek tartalmaztak!
- az ellenőrzés során keletkezett iratokba betekinteni,
- a megállapításokkal kapcsolatban felvilágosítást kérni,
- azokra észrevételt tenni,
- bizonyítási indítványokat előterjeszteni,
- a jegyzőkönyvet megismerni,
- és a jegyzőkönyv átadását, kézbesítését követő 15 napon belül észrevételt tenni.
Az egyéni vállalkozó vállalkozói igazolványának érvényessége megszűnt
Általános forgalmi adó bevallásainak éves szintű utólagos ellenőrzéséről van szó. Az ellenőrzött adóalany havi bevalló. Nyilvántartásai rendezettek és teljes körűek, adóit bevallja és befizeti. Az alvállalkozókról nyilvántartást vezet.
Építőipari cégről lévén szó, rendszeresen alvállalkozókkal dolgozik, mégpedig gyakran ugyanazokkal. Így tudja biztosítani a minőségi munkavégzést. Amikor először köt szerződést egy alvállalkozóval, elkéri a cégbírósági bejegyzésének fénymásolatát, illetve egyéni vállalkozóktól a vállalkozói igazolványuk fénymásolatát, valamint az adóbejelentkezési lapjuk fénymásolatát is. Ezen kívül ellenőrzi azt is, hogy szerepelnek-e a cégbíróságon, illetve adóalanyok-e az APEH honlap szerint. Ennek tükrében az ellenőrzött adóalany meg volt győződve arról, hogy az elvárható körültekintéssel és gondossággal járt el. Az áfa-ellenőrzési jegyzőkönyv ugyanakkor megállapította, hogy "XY vállalkozói igazolványának érvényessége július 31-i hatállyal megszűnt. Ezen időpontot követően érvényes számlát nem bocsáthatott ki tekintettel arra, hogy adóalanyisága is megszűnt."
Ezért az ellenőrök három darab számlájának előzetesen felszámított általános forgalmi adóját nem fogadják el levonható adóként, s ennek következményeként adóhiány keletkezett az ellenőrzött adóalanynál. Hozzátartozik még az összképhez, hogy ez az egyéni vállalkozó rendszeresen dolgozott a cégnek. Az első félévben is voltak befogadott számlái, na és július 31-e után is volt három munkája náluk, hiszen akkor is dolgozott.
Azáltal, hogy nem adóalany bocsátott ki számlát részükre, adóbírságot, késedelmi pótlékot, és mulasztási bírságot kell fizetniük. (Ez utóbbiról a következő alcímnél írok.) Ráadásul ezt nem lehet megkifogásolni, mert az ilyen esetben fiktív számlát könyveltünk, és annak adóját vontuk le. Erre vonatkozóan már hatályos Legfelsőbb Bírósági ítélet is van. Azt se felejtsük el, hogy ezen ellenőrzési megállapítás alapján önellenőrizni kell a társasági adót, a különadót, az iparűzési adót, valamint magát az éves beszámolót is! Méghozzá gyorsan, nehogy másnak jusson eszébe.
Mulasztási bírság, adóhiány következményeként
Többször felhívtam már a figyelmet arra, hogy az adóellenőrzés során a számviteli szabályok betartásának ellenőrzésére is sor kerül annak ellenére is, hogy teljesen más dolog a könyvelés, és más az adóalap vagy adó meghatározása. Az előző alcímben ismertetett ellenőrzési megállapítás következményeként mulasztási bírságot is kiróhatnak, mégpedig a bizonylati fegyelem megsértése miatt.
Az adóellenőrzési jegyzőkönyvek egyik utolsó fejezete szinte mindig a "számviteli rend, és bizonylati fegyelem" címet viseli. Erről és a vagyonosodási vizsgálathoz szükséges pénzforgalmi mérlegről bővebben itt olvashat!