adozona.hu
Cigi, dohány, szivar: a jövedéki adót emelnék
//test-adozona.hu/archive/20080716_cigaretta_eu_jovedeki_ado
Cigi, dohány, szivar: a jövedéki adót emelnék
Az Európai Bizottság jelentést terjesztett elő és javaslatot tett egy irányelv elfogadására, aminek a célja a dohánytermékek jövedéki adójára vonatkozó közösségi jogszabályok módosítása. Az irányelv-tervezet a cigarettára és a finomra vágott dohányra vonatkozó minimum adószint fokozatos emelését irányozza elő az EU-ban 2014-ig.
A mai javaslat csökkenteni fogja a dohánytermékekre kivetett tagállami adók szintje közötti különbségeket, ezáltal elősegítve az EU-n belüli dohánycsempészés elleni küzdelmet. Egyúttal átláthatóbbá válnak az adózási szabályok, ezáltal egyenlő feltételeket teremtve a gyártók számára, továbbá a tagállamoknak nagyobb rugalmasságot biztosít a javaslat a minimum jövedéki adók kivetésére. Ugyanakkor - a bizottság szándékai szerint - a javaslat hozzá kíván járulni annak a célnak az eléréséhez, hogy 10 százalékkal csökkenjen a dohánytermékek fogyasztása az elkövetkezendő 5 évben.
Kovács László, az Európai Unió adó- és vámügyi biztosa elmondta: "A mai javaslat hozzájárul az EU azon céljához, hogy csökkenjen a dohánytermékek fogyasztása, és kisebb legyen az eltérés a dohánytermékek EU-n belüli árszintjei között. A javaslat segíteni fogja a dohánytermékek tiltott kereskedelmének visszaszorítását és a más EU tagállamokban történő vásárlás csökkentését, ezáltal hozzájárulva azon tagállamok költségvetési bevételi és egészségügyi célkitűzéseinek eléréséhez, amelyek a dohányzás csökkentése érdekében magasabb adókat vetnek ki. A javaslat egyben nagyobb rugalmasságot biztosít a tagállamok számára a jövedéki adók kivetésére és modernizálja a jelenlegi szabályokat annak érdekében, hogy egyenlő feltételeket biztosítson a gyártók és kereskedők számára."
Az jövedéki adóztatás annak az átfogó stratégiának a része, amelynek célja a dohánytermékek fogyasztásának megelőzése és az arról való leszokás. Ennek a stratégiának egyben más fontos, nem az árral összefüggő elemei is vannak mint például védelem biztosítása azoknak , akik dohányfüstnek vannak kitéve; a dohánytermékek összetételére vonatkozó szabályozás, a hirdetésekkel kapcsolatos korlátozások stb. Ugyanakkor a Világbank véleménye szerint a dohánytermékek árának emelése a dohányzás csökkentése szempontjából a leghatékonyabb egyedi intézkedésnek számít.
Jelenleg jelentős adószintbeli különbségek vannak a legmagasabb és a legalacsonyabb szinten adóztató tagállamok között. A cigaretták tekintetében az euróban kifejezett jövedéki terhek között akár 600 százalékos eltérés is előfordulhat. Az adószintek közötti ilyen mértékű unión belüli eltérés azzal a következménnyel jár, hogy a nem belföldön adózott dohánytermékek fogyasztása a becslések szerint 2004-ben a teljes dohánypiac 13 százalékát érte el a 25 tagú EU-ban. Egyes tagállamok esetében ez a mutató akár a 20 százaékot is meghaladja.
Cigaretták: a legkeresettebbek
Jelenleg a cigarettára alkalmazott jövedéki adónak a kiskereskedelmi eladási ár legalább 57 százalékával egyenlő adótehernek kell lennie, összege pedig az adott tagállamban a "legkeresettebb árkategóriába tartozó cigaretták" esetében nem lehet kevesebb, mint 64 euró/1000 db cigaretta.
A "legkeresettebb árkategóriába tartozó cigaretták" koncepcióját több mint harminc évvel ezelőtt alakították ki, amikor a nemzeti piacokat egy márka uralta és az egyértelműen a "legkeresettebbnek" minősült. Napjainkban a piacok sokkal dinamikusabbak a számos népszerű márkának és rendszeres árváltozásoknak köszönhetően. A nagyobb átláthatóság és az egyenlő versenyfeltételek biztosítása érdekében a Bizottság azt javasolja, hogy az adóalap megállapítása szempontjából a legkeresettebb árkategóriát váltsa fel az összes cigarettára vetített súlyozott átlagár. Az egészségügyi célkitűzések hangsúlyozása érdekében a javaslat kiegészül egy minden cigaretta esetében alkalmazandó tételes minimumadóval.
Az új javaslat szerint az 57 százalékos jelenlegi mérték a súlyozott átlagár 63 százalékra fog emelkedni, a 64 euró összeg pedig 90 euróra változik minden cigaretta esetében 2014-ig. A becslések szerint ennek hatására a legtöbb tagállamban 10 százalékkal fog csökkeni a dohányfogyasztás a következő 5 évben.
A Bizottság azt is javasolja, hogy a tagállamok kapjanak nagyobb a dohánytermékek adóztatása tekintetében. Ezt azon jelenleg érvényes szabály eltörlése biztosítaná, amely értelmében a tagállamok nem alkalmazhatnak olyan minimum jövedéki adót, amelynek szintje a legkeresettebb árkategóriára alkalmazott jövedéki adó teljes összegének a 100%-át meghaladja. Ezen túlmenően a Bizottság azt is javasolja, hogy a jövedéki adó tételes összetevőjének sávja kerüljön kiszélesítésre a jelenlegi 5 -55 százalékról 10-75 százalékra.
Egyéb dohánytermékek: termékhelyettesítés
Annak ellenére, hogy a cigaretta és a finomra vágott dohány más tulajdonságokkal rendelkeznek, azok mégis egymással versenyben álló termékek, és egyaránt károsak az egészségre. A cigarettára és a finomra vágott dohányra alkalmazott adóztatás szintje közötti eltérés (egyes esetekben a kézzel sodort cigarettákra 30 százalékkal alacsonyabb adó alkalmazandó, mint a hagyományos cigarettára) termékhelyettesítéshez vezet. 2002 és 2006 között a cigaretta-fogyasztás több mint 10 százalékkal csökkent, de ezzel párhuzamosan a finomra vágott dohány fogyasztása nagyjából 10 százalékkal nőtt a 25 tagú EU-ban. A probléma kezelése érdekében a Bizottság a finomra vágott dohányra és a cigarettára alkalmazott minimális adómérték részleges közelítését javasolja.
A szivarok és a szivarkák tekintetében a mai javaslat termékek meghatározásának változtatását tartalmazza annak érdekében, hogy az alacsonyabb minimális adómértéket valóban csak a "hagyományos szivarokra és szivarkákra" lehessen alkalmazni. Erre a módosítás azért van szükség, mert néhány új dohánygyártmányt szivarként illetve szivarkaként forgalmaznak annak érdekében, hogy azokra az alacsonyabb adómértéket lehessen alkalmazni, noha funkciójuk, ízük, a filter vagy a megjelenésük szempontjából cigarettára hasonlítanak. Elfogadásra kerül a pipadohány fogalma is annak érdekében, hogy jobban meg lehessen különböztetni a pipadohányt a finomra vágott dohánytól, ugyanis számos tagállam jelezte, hogy sok esetben pipadohányként adnak el olyan dohányterméket is, amelyet elsődlegesen kézzel sodort vagy tömött cigarettákba szánnak.